Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:citlivost_na_svetelne_a_opticke_podnety

7. Citlivost na světelné a optické podněty

Osoby s některými onemocněními nebo psychickými problémy mohou být citlivé na určité světelné a zrakové podněty, které u nich mohou vyvolat epileptické záchvaty1) nebo vést k poruchám rovnováhy, vyvolat migrénu, pocit nevolnosti nebo zvracení.2)

Spouštěčem mohou být např. záblesky, rychlé blikání nebo změna barvy, rychlé kmitání nebo pulzování. Zdrojem těchto podnětů mohou být např. videa nebo videohry, pohyblivé obrázky nebo animace akcí uživatele, některé typy pozadí, animované rolování, které trvá delší dobu, posun popředí a pozadí různými směry, obrázky pohybující se před statickým textem. Může jít také o obrázky typu „optických iluzí“, které obsahují úzké souběžné čáry nebo vytvářejí iluzi pohybu či otáčení. Některé z těchto vjemů vyvolávajících záchvat mohou obsahovat videohry nebo videa se záběry světelných alarmů (např. majáčků), záblesků vody, světla mezi listy stromů apod.3)

Příklad nevhodných obrázků vytvářejících optickou iluzi pohybu

Pozor: neotvírejte tyto obrázky, pokud se domníváte, že můžete být náchylní k fotoepileptickým záchvatům!

Na co je třeba dát pozor

  • Vyhněte se blikajícím a pulzujícím prvkům nebo výše uvedeným nevhodným obrázkům, pohyblivým objektům na pozadí textu. Dejte pozor na rychlé animace nebo automatické rolování, příliš rychlé změny v karuselech apod. Umožněte uživatelům zastavit jakékoliv animace a pohyblivé prvky.
  • Pokud některé problematické prvky (videa, obrázky optických iluzí apod.) potřebujete na webovou stránku vložit (např. z výukových důvodů), vložte je na stránku formou odkazu a varujte uživatele, že by v případě, že jsou na tyto vjemy citliví, odkaz neměli otevírat.
  • Pokud vaše videa obsahují sekvence s rychlým blikáním apod., můžete je upravit a blikající sekvence zkrátit (např. místo tří bliknutí nechat ve videu pouze jedno). Pomoci může také spuštění videa na menší části plochy obrazovky.
  • Pokud na web vkládáte multimediální soubory, které mohou obsahovat podněty pro spouštění fotoepileptických záchvatů či jiných výše uvedených problémů (a to včetně odkazů na externí zdroje, např. na YouTube), uživatele na tuto možnost upozorněte, aby se mohli rozhodnout, zda hru či video spustí.

Instruktážní videa a výukové prezentace v knihovně

V knihovnách jsou často využívána instruktážní videa, např. návody, jak pracovat s katalogem nebo s informačními zdroji. U těchto videí je nutné použít vhodné zvýraznění prvků rozhraní. Např. pokud chcete ve videu zvýraznit tlačítko pro odeslání formuláře a využijete ke zvýraznění animaci pulzující šipky, neměly by se pulzy střídat příliš rychle.

Problémy mohou působit také „zoomovací“ prezentace, např. ve videích nebo prezentačních nástrojích typu Prezi.

Přehled základních problémů a opatření pro uživatele, kteří jsou citliví na světelné a optické podněty, najdete také v souhrnné tabulce.

1)
Lidé, kteří těmito záchvaty trpí, nemusí mít nutně přímo epilepsii.
4)
Obrázky pocházejí ze serveru Pixabay. Jejich autorem je Gordon Johnson.
Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
pristupnost/citlivost_na_svetelne_a_opticke_podnety.txt · Poslední úprava: 2020/09/24 08:33 autor: linda