Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:telesne_postizeni

5. Tělesné postižení

Do skupiny lidí s tělesným postižením, jež potřebují přístupné webové stránky, patří lidé, kteří nemohou používat horní i dolní končetiny (kvadruplegici). Tito lidé často využívají různé asistivní technologie založené na alternativním způsobu ovládání počítače. K nim patří např. ovládání počítače pohyby hlavy a krku, pomocí tyčinky v ústech, ovládání pomocí dechu, hlasem, v poslední době třeba také pohyby očí. Problémy s přístupností však mohou mít i lidé, kterým chybí jedna horní končetina nebo obě tyto končetiny nebo kteří mají horní končetiny kratší nebo deformované. Jde také o osoby, které trpí artritidou, Parkinsonovou chorobou, třasem, různými typy svalové degenerace, spastickými stavy, záškuby nebo jinými problémy hrubé či jemné motoriky. Nesmíme zapomínat ani na osoby, které mají dočasně omezenou funkčnost horních končetin kvůli úrazu. Zhoršenou jemnou motoriku či některý z výše uvedených problémů mohou mít také senioři.

Společným jmenovatelem přístupnosti u všech výše uvedených skupin je skutečnost, že mají problémy s ovládáním myši a klávesnice:

Někteří nemohou používat myš proto, že využívají nějakou asistivní technologii (ty fungují podobně jako klávesnice, nemohou však nahradit myš).

Jiní uživatelé nepoužívají myš (a v některých případech ani běžnou klávesnici) z toho důvodu, že kvůli motorickým problémům je pro ně myš (či klávesnice) zcela nepoužitelná, nebo se jim špatně ovládá. Někteří myš sice používají, ale její ovládání pro ně může být velmi náročné.

  • Je důležité, aby stránky byly ovladatelné, aniž by uživatel musel používat myš. V praxi to znamená, že všechny odkazy a aktivní prvky (tlačítka, formuláře, ovládací prvky) musí být funkční při pouhém ovládání z klávesnice s použitím klávesy tab (přeskoky mezi odkazy), šipek nahoru a dolů (rolování stránky nebo posun po položkách) či klávesy enter (potvrzení akce, výběr položky).
  • Ovládání pomocí klávesnice by mělo být doplněno zvýrazněním odkazu či aktivního prvku, na kterém je umístěn kurzor. Pokud stránka obsahuje formulář, většinou je vhodné, aby při načtení stránky byl kurzor umístěn v prvním poli formuláře, zejména pokud jde např. o stránku vyhledávání v katalogu.
  • Pro ovládání z klávesnice nebo pomocí některých asistivních technologií je také důležité, aby bylo možné přeskočit dlouhé seznamy odkazů v navigaci a přesunout se rovnou na obsah stránky.
  • Pro lidi, kteří mají různé motorické problémy, je důležité, aby nebylo těžké stránku ovládat. Ovládací prvky by měly být dostatečně velké, měl by mezi nimi být dostatek prostoru a neměly by se pohybovat (jinak může být těžké na ně kliknout myší).
  • Důležité a zejména nevratné akce (smazání, odeslání aj.) by měly mít pojistku proti nechtěnému stisknutí tlačítka nebo kliknutí na odkaz, např. možnost vrátit akci zpět nebo dotaz, zda uživatel opravdu chce danou akci provést.

Přehled základních problémů a opatření pro uživatele s tělesným postižením najdete také v souhrnné tabulce.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
pristupnost/telesne_postizeni.txt · Poslední úprava: 2020/09/22 16:48 autor: linda