Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:formulare

21. Formuláře

Přístupnost formulářů zahrnuje dva aspekty: ovladatelnost a srozumitelnost.

Ovladatelnost

Formulář musí být ovladatelný pouze z klávesnice, tj. mezi jednotlivými poli musí být možné se pohybovat pomocí klávesy tab (případně pomocí klávesové zkratky shift a tab), vybrat požadované hodnoty zaškrtávacích polí, rozbalovacích nabídek apod.

Srozumitelnost

  • Srozumitelnost formulářů zahrnuje jednoznačné a srozumitelné popisky polí a případně také přítomnost nápovědy, jak pole správně vyplnit.
  • Je také nutné označit, která pole jsou povinná. Označení povinných polí přitom musí být vnímatelné i pro uživatele, kteří používají odečítače obrazovky. To mimo jiné znamená, že nesmí být závislé pouze na vizuálním odlišení (např. barvou, tučným písmem). Vhodným označením je např. běžně používaná hvězdička.
  • Pokud není některé pole správně vyplněno, uživatel musí dostat srozumitelné chybové hlášení, ve kterém se dozví, které pole není v pořádku a jak je má správně vyplnit. Pokud uživatel vyplní nesprávně více polí formuláře, neměly by chyby být prezentovány jako seznam či souhrn v jednom chybovém hlášení. Vhodné je řešit chybová hlášení samostatně pro každou chybu a chyby patřičně vyznačit.
  • Při chybě uživatel nesmí ztratit již vyplněná data.
Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
pristupnost/formulare.txt · Poslední úprava: 2020/09/22 19:48 autor: linda