Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:manual_vkladani_obsahu_na_web

(M.1) Vkládání obsahu na web

I když je návrh konkrétního webu vytvořen tak, aby splňoval nároky na přístupnost pro osoby se specifickými potřebami, samo o sobě to nestačí. Záleží nejen na návrhu webu, ale také na tom, jak jsou informace na web vkládány. Pokud se při aktualizaci informací na webu nebere zřetel na požadavky přístupnosti, i web, který byl navržen jako přístupný, se může lehce stát velmi bariérovým.

Při vkládání informací ovlivňuje přístupnost stránky její struktura (název, nadpisy) a srozumitelnost informací. Značnou roli hraje také způsob, jakým se pracuje s odkazy na stránce, jak jsou voleny a vkládány obrázky, zda všechny texty a použité prvky mají dostatečný kontrast vůči pozadí, zda netextové prvky mají textovou alternativu. Záleží také na tom, zda jsou přístupné i dokumenty zveřejněné na webu nebo jakým způsobem jsou tyto dokumenty prezentovány (např. zda je uvedena informace o jejich velikosti a formátu).

Dobře nastavený redakční systém může velmi pomoci přístupnému vkládání informací, protože uživatel některé věci nemusí hlídat – systém to dělá za něj. Řada aspektů přístupnosti však naopak závisí přímo na tom, jak jsou informace zveřejněny. Proto je důležité, aby lidé, kteří s webovými stránkami pracují, vkládají na ně informace a upravují je, znali základní principy vkládání informací do redakčního systému formou přístupnou pro uživatele se specifickými potřebami a při editaci webových stránek tyto principy dodržovali.

Přehled základních doporučení a návodů pro vkládání informací přístupnou formou najdete v Manuálu přístupné editace webu. Je určen právě pro ty, kdo informace na web vkládají. Jako ukázky jsou použity příklady z konkrétní instalace redakčního systému Drupal1). Uvedené postupy jsou však obecně platné a jsou víceméně shodné napříč redakční systémy, studijními (či jinými) informačními systémy, e-learningovými nástroji atd. Tyto nástroje se obvykle liší spíše drobnostmi, např. názvy tlačítek nebo polí, případně vzhledem WYSIWYG editoru.

 
1)
Konkrétně jde o web Jaboku – Vyšší odborné školy sociálně pedagogické a teologické a web Knihovny Jabok.
Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
pristupnost/manual_vkladani_obsahu_na_web.txt · Poslední úprava: 2020/09/23 16:04 autor: 37.188.231.181