Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

V současné době pracujeme na aktualizaci metodik ke standardu Handicap Friendly. Aktualizované metodiky budou zveřejněny během roku 2022 na tomto portále.

Prozatím najdete aktuální verzi příručky Rovný přístup - Standard Handicap Friendly ke stažení na portále Informace pro knihovny


Tisk/export
(TXT, PDF, ODT, EPUB)


Obsah

Úvod

Standard Handicap Friendly

Metodiky ke standardu

Osoby s mentálním postižením

Další metodiky

Příklady dobré praxe

hf:mentalni:obecne_pozadavky

[Nyní se nacházíte metodické části Osoby s mentálním postižením]

 

1. Obecné požadavky

1.1 Vytváření podmínek pro rovný přístup

(1.1) Knihovna vytváří podmínky pro rovný přístup ke službám a informacím.

 
  • Knihovní řád, případně další základní dokumenty jsou k dispozici v jednoduché srozumitelné verzi, která vychází z pravidel tvorby snadno srozumitelných informací pro lidi s mentálním postižením.1). V textu se používají jednoduché, srozumitelné a krátké věty, písmo minimálně velikosti 14, doporučuje se i větší (velikost 16).
  • Knihovna může základní shrnutí knihovního řádu převést do podoby komiksu nebo využít pro větší srozumitelnost piktogramy. Obrázek či piktogram je vždy vhodné doplnit slovem (textem).

1.2 Registrace do knihovny

(1.2) Registrace do knihovny je poskytována uživatelům s průkazem ZTP a ZTP-P za zvýhodněnou cenu, případně zdarma.

 

Knihovna umožní lidem s mentálním postižením možnost registrace do knihovny i bez občanského průkazu (formy garance za čtenáře knihovna řeší individuálně). Totéž se týká prodloužení platnosti čtenářského průkazu.


Při plánování obecných opatření týkajících se uživatelů s mentálním postižením nezapomeňte na požadavky Univerzální metodiky.

1)
Informace pro všechny: evropská pravidla pro tvorbu snadno srozumitelných informací [online]. Praha: [Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením], [2009] [cit. 2020-09-01]. 38 s. Dostupné z: http://www.spmpcr.cz/wp-content/uploads/delightful-downloads/2015/06/Informace_pro_vsechny.pdf
Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
hf/mentalni/obecne_pozadavky.txt · Poslední úprava: 2020/10/02 00:37 autor: eva