Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

V současné době pracujeme na aktualizaci metodik ke standardu Handicap Friendly. Aktualizované metodiky budou zveřejněny během roku 2022 na tomto portále.

Prozatím najdete aktuální verzi příručky Rovný přístup - Standard Handicap Friendly ke stažení na portále Informace pro knihovny


Tisk/export
(TXT, PDF, ODT, EPUB)


Obsah

Úvod

Standard Handicap Friendly

Metodiky ke standardu

Osoby s mentálním postižením

Další metodiky

Příklady dobré praxe

hf:mentalni:technicke_podminky

[Nyní se nacházíte metodické části Osoby s tělesným postižením]

 

4. Technické a materiální podmínky

4.1 Opatření pro samostatný pohyb

(4.1) Knihovna vytváří vhodné fyzické a technické podmínky a opatření umožňující samostatný pobyt a pohyb osob se specifickými potřebami. Zajišťuje pravidelné kontroly funkčnosti speciálních opatření a vybavení.

 

Odstranění a architektonických bariér

Stejně jako u lidí s jinými druhy postižení, je pro lidi s mentálním postižením důležité dostat se v klidu a bezpečně do budovy knihovny a z ní. K tomu slouží schodiště s madly, výtah s audio výstupem a popisky tlačítek (např. dětské oddělení) a možnost jednoduše se orientovat v prostoru.

Počítačové a technické vybavení

Přehrávač CD, DVD

4.2 Orientační systém

(4.2) V prostorách knihovny je názorný a srozumitelný orientační systém ve formě vhodné pro osoby se specifickými potřebami.

Speciální navigační systémy – jednoduchý jazyk, používání symbolů, důraz na rozlišení figury a pozadí (černý text na bílém podkladu), texty upravené dle pravidel tvorby snadno srozumitelných informací pro lidi s mentálním postižením.1)

4.3 Odpočinkový prostor

(4.3) V prostorách knihovny je dobře dostupné klidné místo pro osoby se specifickými potřebami, které je vybavené tak, aby si zde mohly odpočinout.

4.4 Informační bod

(4.4) V prostorách knihovny je informační bod pro osoby se specifickými potřebami, vybavený místy k sezení a speciální technikou; případně je zde k dispozici asistenční služba.


Při plánování technických opatření a vybavení nezapomeňte také na požadavky Univerzální metodiky.

1)
Viz Informace pro všechny: evropská pravidla pro tvorbu snadno srozumitelných informací [online]. Praha: [Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením], [2009] [cit. 2020-09-01]. 38 s. Dostupné z: http://www.spmpcr.cz/wp-content/uploads/delightful-downloads/2015/06/Informace_pro_vsechny.pdf.
Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
hf/mentalni/technicke_podminky.txt · Poslední úprava: 2020/10/02 00:39 autor: eva