Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

V současné době pracujeme na aktualizaci metodik ke standardu Handicap Friendly. Aktualizované metodiky budou zveřejněny během roku 2022 na tomto portále.

Prozatím najdete aktuální verzi příručky Rovný přístup - Standard Handicap Friendly ke stažení na portále Informace pro knihovny


Tisk/export
(TXT, PDF, ODT, EPUB)


Obsah

Úvod

Standard Handicap Friendly

Metodiky ke standardu

Osoby s mentálním postižením

Další metodiky

Příklady dobré praxe

hf:mentalni:integrace

[Nyní se nacházíte metodické části Osoby s mentálním postižením]

 

8. Integrace

(8) Knihovna přátelská k uživatelům svými aktivitami podporuje integraci osob se specifickými potřebami do majoritní společnosti a zlepšování jejich vzájemné komunikace a soužití.

 

Knihovna musí své aktivity (přednášky, besedy…) nabízet také lidem s mentálním postižením, a to buď přímou formou nebo prostřednictvím organizací zastřešující lidi s mentálním postižením.

Jak na to:

Uživatelé denního stacionáře Gaudium v Brně – dospělí lidé s mentálním postižením – měli možnost se zúčastnit v Knihovně Jiřího Mahena dvou projektů. Tím, že se dostali do prostorů knihovny, se jim otevřela cesta k dalším aktivitám. Aktivity v rámci projektu je bavily, ovšem v závěru přišel dotaz: „A kdy půjdeme za knížkama?“ Tak za nimi šli mezi regály a někteří už u nich zůstali, stali se čtenáři KJM, mají svůj čtenářský průkaz a naučili se v knihovně orientovat, knihy si pravidelně půjčují.

Knihovníci z Krajské knihovny Vysočiny spolupracují se Základní školou, kde jsou ve větší míře děti s mentálním a kombinovaným postižením. Připravují pro ně pohádková nebo lehce naučná dopoledne, nabízí půjčení jednodušších knih pro celé třídy. Pro klienty denního stacionáře Úsvit připravují dvakrát do roka setkání v knihovně s knihou a hudbou (prohlídka knihovny spojená s kvízem, luštění velké křížovky, poslech oblíbené hudby apod.).

Knihovna může nabídnout své prostory pro setkávání a vzdělávání lidí s mentálním postižením


Při plánování a přípravě integračních aktivit nezapomeňte také na požadavky Univerzální metodiky.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
hf/mentalni/integrace.txt · Poslední úprava: 2020/10/02 00:41 autor: eva