Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


ndk:hledani_knih_podle_roku_vydani

Hledání knih podle roku vydání


Všechny knihy vydané v určitém roce nebo rozmezí let

Přehled knih vydaných v konkrétním roce nebo rozmezí let můžete získat s pomocí tzv. filtrů, které najdete v přehledu výsledků vyhledávání v levé části obrazovky.

NDK - filtry


Pokud tuto obrazovku nevidíte, stačí, když kliknete na jednu z následujících možností:

  • šipka v banneru v záhlaví stránky NDK - lišta (pokud si prohlížíte konkrétní dokument nebo jste uvnitř konkrétního čísla časopisu nebo novin, pak bude potřeba, abyste na tuto šipku klikli vícekrát)
  • slova Národní digitální knihovna v banneru v záhlaví stránky NDK - lišta (v případě, že aktuálně např. prohlížíte konkrétní dokument) a poté na tlačítko
  • tlačítko NDK - tlačítko Procházet (nyní jste vstoupili do NDK, přihlásili jste se do NDK-DNNT a jste na úvodní obrazovce)V přehledu výsledků klikněte v bloku Typ dokumentu na možnost Kniha.

NDK - filter Typ dokumentu - Kniha

Ve výsledcích vyhledávání nyní budete mít pouze knihy. Neuvidíte časopisy, noviny, mapy atd. NDK - všechny knihy

Dalším krokem je určení, jak staré knihy hledáte. V levém sloupci najdete ve spodní části blok nazvaný Rok vydání. Zde do políček Od a Do zapište rozmezí let, v nichž chcete, aby byly knihy vydány (např. od roku 1935 do roku 1955) nebo konkrétní rok vydání (např. 1936).

Zadání je potřeba potvrdit kliknutím na tlačítko Použít.
NDK - filt Rok vydání, rozmezí let

NDK - filt Rok vydání, konkrétní rokVe výsledcích nyní vidíte digitalizované knihy, které jsou v NDK a vyšly v letech 1935-1955, respektive v roce 1936.

NDK - knihy vydané 1935-1955

NDK - knihy vydané 1936


Konkrétní kniha a její vydání v určitém roce nebo rozmezí let

Prvním krokem je nalézt v NDK konkrétní knihu podle jejího názvu, např. Tři mušketýry.

Výsledky vyhledávání podle názvu zpřesníte pomocí filtru Rok dokumentu v levé části obrazovky, např. na dokumenty vydané mezi lety 1970-2020.

Pro další upřesnění můžete použít i filtr Typ dokumentu a zvolit knihy. Tím z výsledků vyloučíte případně jiné typy dokumentů, které by také nesly název Tři mušketýři.

Výsledek (knihy s názvem Tři mušketýři vydané v letech 1970-2020) pak může vypadat např. takto:
Knihy konkrétního autora vydané v určitém roce nebo rozmezí let

Prvním krokem je nalézt v NDK knihy konkrétního autora, např. Alexandra Dumase.

Výsledky vyhledávání podle názvu zpřesníte pomocí filtru Rok dokumentu v levé části obrazovky, např. na dokumenty vydané mezi lety 1970-2020.

Pro další upřesnění můžete použít i filtr Typ dokumentu a zvolit knihy. Tím z výsledků vyloučíte případně jiné typy dokumentů, jejichž autorem by byl Alexandre Dumas.

Výsledek (knihy A. Dumase vydané v letech 1970-2021) pak může vypadat např. takto: Knihy A. Dumase vydané v letech 1970-2020

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
ndk/hledani_knih_podle_roku_vydani.txt · Poslední úprava: 2021/12/02 23:22 autor: karolina