Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


ndk:hledani_novin_a_casopisu_podle_data_vydani

Hledání novin a časopisů podle data vydání


Všechny noviny a časopisy vydané v určitém roce nebo rozmezí let

Přehled novin a časopisů, které vycházely v konkrétním roce nebo rozmezí let, můžete získat s pomocí tzv. filtrů. Ty najdete v přehledu výsledků vyhledávání v levé části obrazovky.

NDK - filtry


Pokud tuto obrazovku nevidíte, stačí, když kliknete na jednu z následujících možností:

  • šipka v banneru v záhlaví stránky NDK - lišta (pokud si prohlížíte konkrétní dokument nebo jste uvnitř konkrétního čísla časopisu nebo novin, pak bude potřeba, abyste na tuto šipku klikli vícekrát)
  • slova Národní digitální knihovna v banneru v záhlaví stránky NDK - lišta (v případě, že aktuálně např. prohlížíte konkrétní dokument) a poté na tlačítko
  • tlačítko NDK - tlačítko Procházet (nyní jste vstoupili do NDK, přihlásili jste se do NDK-DNNT a jste na úvodní obrazovce)Ve zmíněném přehledu výsledků klikněte v bloku Typ dokumentu na možnost Noviny a časopisy.

NDK - filter Typ dokumentu - Noviny a časopisyVe výsledcích vyhledávání nyní budete mít pouze noviny a časopisy. Neuvidíte knihy, mapy, hudebniny. NDK - všechny noviny a časopisy

Dalším krokem je určení, jak staré noviny a časopisy hledáte. V levém sloupci najdete ve spodní části blok nazvaný Rok vydání. Zde do políček Od a Do zapište rozmezí let, v nichž chcete, aby byly noviny a časopisy vydávány (např. od roku 1935 do roku 1955) nebo konkrétní rok vydání (např. 1936).

Zadání je potřeba potvrdit kliknutím na tlačítko Použít.
NDK - filt Rok vydání, rozmezí let

NDK - filt Rok vydání, konkrétní rokVe výsledcích nyní vidíte noviny a časopisy, které jsou v NDK, a vycházely v letech 1935-1955, respektive v roce 1936.

NDK - noviny a časopisy vydávané mezi lety 1935-1955

NDK - noviny a časopisy vydávané v roce 1936


Jemnější upřesnění na konkrétní měsíc či rok není možné při hledání v digitální knihovně zadat.

U vyhledaných titulů si pak musíte “ručně” ověřit, zda je v NDK i rok, který vás zajímá. Tj. kliknout na daný titul a zobrazit si přehled ročníků, z něhož je vidět, které jsou již digitalizované.

Pokud vás zajímá konkrétní číslo časopisu nebo noviny z určitého dne, je třeba otevřít i příslušný ročník a zde si ověřit dostupnost daného výtisku.

Nenašli jste v NDK konkrétní ročník časopisu či novin?

Zkuste se podívat do Registru digitalizace, zda hledaný titul není v některé jiné digitální knihovně.Jak najít noviny z konkrétního dne

Digitální knihovna zatím neumožňuje v jednom kroku vyhledat časopis nebo noviny z určitého dne. I tak však můžete v NDK několika cestami hledaný výtisk najít.

Konkrétní noviny z 28. října 1918

Pokud vás zajímá vydání konkrétního deníku (např. Národní listy z 28. října 1918), můžete si tento titul v NDK vyhledat a ověřit si, zda je v digitální knihovně k dispozici i daný den.

V NDK vyhledáte deník Národní listy:

NDK - vyhledání Národních listů

Otevřete Národní listy a v přehledu si vyberete rok 1918: NDK - přehled ročníků Národních listů

Pro zobrazení jednotlivých vydání novin a časopisů z konkrétního roku můžete použít dvě různá zobrazení - tzv. kalendář NDK - zobrazení periodik v kalendáři nebo mřížku NDK - zobrazení periodik v mřížce.

Zobrazení v mřížce NDK - zobrazení periodik v mřížce nabízí náhledy titulních stránek jednotlivých dostupných výtisků. V minulosti některé deníky vycházely během dne vícekrát (např. ranní a večerní vydání). V mřížce v takových případech uvidíte všechna dostupná čísla periodika.

Zobrazení v režimu kalendáře NDK - zobrazení periodik v kalendáři vám jednoduše ukáže, pro které dny jsou NDK noviny nebo časopisy dostupné. NDK - zobrazení periodik pomocí kalendáře


Libovolné noviny z 28. října 1918

Druhou možností je hledat v digitální knihovně libovolné noviny (nebo časopisy) vydané v 28. října 1918. V takovém případě v NDK nejprve vyhledáte noviny a časopisy vydávané v roce 1918. Postupně pak u nalezených titulů musíte ručně ověřit, zda je digitalizovaný i říjen 1918 a konkrétně výtisk z 28. října 1918.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
ndk/hledani_novin_a_casopisu_podle_data_vydani.txt · Poslední úprava: 2021/01/03 21:02 autor: karolina