Jak řídit knihovnu

Příručka pro začínající vedoucí/ředitele knihoven

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


rizeni:uvod

Toto je starší verze dokumentu!


Úvod

Dostává se vám do rukou publikace s názvem Jak řídit knihovnu. Jde o další z řady metodických materiálů, které vydává Knihovnický institut Národní knihovny České republiky (dále jen KI NK ČR) s podporou Ministerstva kultury ČR (dále jen MK ČR). Snaží se vás přehlednou formou provést složitými principy, nástroji i metodikami, které jsou nezbytné pro dobré vedení knihovny.

Příručka určena vám, začínajícím ředitelům/vedoucím knihoven, přináší řadu informací, týkajících se nástupu do funkce a následného řízení knihovny. Jde o základní pomůcku k orientaci v problematice vedení knihovny. Pomoci vám může mnoho i dalších publikací, z nichž některé uvádíme v doporučené literatuře v závěru této publikace. Našeho praktického rádce budete jistě využívat opakovaně.

Příručka odkazuje na velké množství legislativních předpisů a norem, navíc je nutné brát v úvahu, že zřizovatelé/provozovatelé knihovny mohou vlastním nařízením některé předpisy upravit a sladit s danými normami svého úřadu; takové úpravy jsou pak závazné také pro činnost knihovny (např. archivační a skartační řád aj.). Cílem příručky není popsat dopodrobna všechny knihovnické procesy, ale seznámit vás se základní problematikou, které řízení knihovny s sebou přináší.

Vydání příručky Jak řídit knihovnu je jednou z aktivit, kterou se MK ČR a KI NK ČR snaží pomoci začínajícím ředitelům/vedoucím k řádnému a odpovědnému výkonu této důležité funkce. Na nás je, abychom vám poskytli ucelené informace, které jsou pro dobrý nástup do funkce důležité. O konzultace a pomoc při řešení vašich problémů se můžete obrátit na metodická oddělení regionálních i krajských knihoven a Knihovnický institut Národní knihovny České republiky.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří přispěli ke vzniku této příručky. Kolektiv spoluautorů vytvořili lidé z knihoven, každý se svou specializací: Ing. Daniela Divínová (Masarykova veřejná knihovna Vsetín), Mgr. Lenka Dostálová (Moravská zemská knihovna v Brně), Bc. Jitka Kotisová (Knihovna Jiřího Mahena v Brně), Mgr. Šárka Pazderová (Národní knihovna ČR), PhDr. Vít Richter (Národní knihovna ČR), Ing. Richard Ščerba (Národní knihovna ČR), PhDr. Marie Šedá (Národní knihovna ČR).

Zvláštní dík patří PhDr. Marie Šedé, která se ujala složitého úkolu sestavení celé příručky a také lektorce Mgr. Zlatě Houškové, která díky svým zkušenostem přidala celou řadu podnětů pro zkvalitnění textu. Příručka Jak řídit knihovnu je v českém prostředí první publikací svého druhu, která usiluje shromáždit základní praktické informace a poznatky k řízení knihovny. Naším plánem je v budoucnu příručku vložit do online prostředí a postupně ji aktualizovat, doplňovat a vybavit ji dalším souborem příkladů dobré praxe, formulářů a tiskopisů. Právě z tohoto důvodu uvítáme všechny návrhy, příklady dobré praxe a další podněty k vylepšení příručky.

Za Knihovnický institut Národní knihovny ČR

PhDr. Vít Richter

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
rizeni/uvod.1636548952.txt.gz · Poslední úprava: 2021/11/10 13:55 autor: maries