Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

V současné době pracujeme na aktualizaci metodik ke standardu Handicap Friendly. Aktualizované metodiky budou zveřejněny během roku 2022 na tomto portále.

Prozatím najdete aktuální verzi příručky Rovný přístup - Standard Handicap Friendly ke stažení na portále Informace pro knihovny


Tisk/export
(TXT, PDF, ODT, EPUB)


Obsah

Úvod

Standard Handicap Friendly

Metodiky

Osoby se zrakovým postižením

Další metodiky

Příklady dobré praxe

hf:zrak:web

Toto je starší verze dokumentu!


[Nyní se nacházíte metodické části Osoby se zrakovým postižením]

 

5. Webové stránky knihovny

5.1 Pravidla přístupnosti

(5.1) Webové stránky splňují pravidla přístupnosti pro osoby se specifickými potřebami.

 

Specifika přístupnosti pro uživatele webu se zrakovým postižením

Webové stánky knihovny musí splňovat pravidla přístupnosti podle metodiky WCAG 2.1. Cílem je, aby se znevýhodněný uživatel samostatně dostal k informacím, které jsou na stránkách publikovány, a nebyl znevýhodněn svým zdravotním postižením, použitým technickým vybavením či znalostmi.

Jak na to:

Informace o přístupnosti s ohledem na problematiku osob s postižením zraku najdete v příručce [[hf:start|Přístupné webové stránky, zejména v kapitole 3. Zrakové postižení.

Srozumitelnost a přístupnost webu

  • Stránky by měly obsahovat důležité informace srozumitelnou formou. Je vhodné, aby důležité informace (kontakty, provozní doba knihovny, přístup ke katalogu apod.) byly přístupné z hlavní stránky (případně s co nejmenším počtem nutných kliknutí na odkazy).
  • Vhodné je umístit na hlavní stránku srozumitelný odkaz na informace pro osoby s postižením.
  • Vhodné také je, když stránky s kontaktními informacemi obsahují formulář pro odeslání krátké zprávy knihovně20.
  • Odkazy na webových stránkách by měly být pravidelně kontrolovány21.

5.2 Informace na webových stránkách

(5.2) Na webových stránkách je:

  • podrobný popis konkrétních opatření umožňujících samostatnost a samostatný pohyb uživatelů se specifickými potřebami a popis okolí knihovny,
  • informace o službách knihovny a konkrétně o (speciálních) službách pro uživatele se specifickými potřebami,
  • odkazy na důležité webové stránky týkající se osob se specifickými potřebami.

Popis opatření pro samostatný pohyb

  • Na webových stránkách by měly být popsány možnosti pohybu v budově. Důležité jsou informace o přirozených vodících liniích, dveřích, klikách, vypínačích, počtu schodů, o tom, zda je v knihovně akustický orientační maják apod.
  • Formu popisů cesty a podobných informací je vhodné konzultovat nebo nechat vypracovat navigačním centrem SONS, případně jiným kompetentním subjektem.

Odkazy na důležité webové stránky

Na stránkách knihovny by neměly chybět odkazy na:

  • Organizace zastřešující a sdružující zrakově postižené, pomáhající organizace, speciální školy v místě, zaměstnavatelé osob se zdravotním postižením aj. (např. SONS, Tyfloservis, Okamžik, aj.),
  • Tematické a zájmové weby1)
  • Speciální knihovny2),
  • Informační zdroje3),
  • V případě zaměřené knihovny lze doporučit, aby knihovna na webové stránky umístila odkaz na Knihovní bránu pro zrakově postižené nebo další katalogy knih pro osoby se zrakovým postižením, např. Knihovnu digitálních dokumentů, Digitální internetovou knihovnu KTN, seznamy a katalogy knih vytvořené středisky pro podporu studentů s postižením při vysokých školách apod.

Při tvorbě webových stránek nezapomeňte také na obecné požadavky na web knihovny.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
hf/zrak/web.1601151213.txt.gz · Poslední úprava: 2020/09/26 22:13 autor: eva