Obsah

17. Ovládání webu

Webové stránky předpokládají interaktivitu uživatele. Uživatel otevírá odkazy, vyplňuje formuláře, potvrzuje různé akce pomocí tlačítek, pouští a zastavuje multimediální obsah vložený na stránku apod. Aby tato interakce mohla probíhat, je nutné, aby všechny aktivní prvky na webové stránce byly funkční a aby se uživatel mohl na webu i na stránce bez problémů orientovat i pohybovat za pomocí srozumitelné a funkční navigace.

Problematice odkazů, která k ovládání webu neodmyslitelně patří, je věnována samostatná kapitola.

Ovladatelnost webu bez ohledu na uživatele a jeho zařízení

Zdaleka ne všichni uživatelé dnes přistupují k webovým stránkám z rozhraní stolního počítače nebo notebooku. Značná část jich používá chytré telefony nebo tablety s nejrůznějším rozlišením. Uživatelé s postižením používají různé asistivní technologie, jako jsou odečítače obrazovky, braillské řádky nebo hardwarové či softwarové lupy.

Webová stránka musí být vždy ovladatelná a všechny informace musí být dostupné bez ohledu na to, jaké má uživatel technické možnosti nebo jaké používá vstupní zařízení, zda má zobrazené obrázky apod.

Ovladatelnost z klávesnice

Přestože je běžné ovládat počítač pomocí myši, řada uživatelů webu myš z různých důvodů používat nemůže. Proto všechny odkazy, formuláře, případně další aktivní prvky musí být ovladatelné pomocí klávesnice. Nesmí se stát, že se uživatel, který myš nepoužívá, nedostane na nějaký odkaz, že nemůže vyplnit nebo odeslat vyplněný formulář apod. Všechny základní funkce a informace musí být dostupné také s vypnutými styly nebo skripty (viz též Ovládání odkazů z klávesnice).

Zobrazení stránek a jejich obsahu

Webové stránky a veškerý jejich obsah musí být možné zobrazit bez ohledu použité výstupní zařízení, zvětšení stránky nebo její orientaci. Informace by měly být dostupné i bez rozlišení barev a bez vizuálního vnímání.

Především je třeba zajistit, aby:

Proč je možnost zvětšování a přizpůsobení stránky velikosti důležitá

Dávno pryč jsou doby, kdy si uživatelé zobrazovali stránky jen na monitoru stolního počítače nebo notebooku. Značná část návštěvníků se dnes k webovým stránkám dostává pomocí mobilních zařízení, které mají různé rozměry a rozlišení, některá z nich (např. čtečky s elektronickým papírem) jsou pouze černobílé. Návštěvníci webu se zrakovým postižením požívají hardwarové nebo softwarové lupy, speciální mobilní telefony, odečítače obrazovky nebo braillské řádky.

Navigace je základem pro ovládání webu a orientaci na něm. Aby byla navigace skutečně funkční, je nutné se zaměřit zejména na tyto oblasti:

Obr. 1: Menu na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
Obr. 1: Menu na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, získáno 2020-05-01)

Příklad dobře promyšlené navigace i rozbalovacího menu, které je bez problémů dostupné z klávesnice (pomocí klávesy tab, šipek a klávesy enter), najdete např. na webu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě (hodnocen byl stav k 1. 5. 2020). Všimněte si, že při ovládání z klávesnice se v horní části zobrazí odkaz s možností přeskoku na hlavní obsah.