Obsah

14. Požadavky na software

Požadavky na způsob provozu knihovního softwaru, typ katalogu a požadované funkce či moduly by měly vycházet z analýzy stavu a potřeb knihovny a analýzy pracovních procesů a postupů knihovny. Požadavky na způsob provozu jsou jedním z nejdůležitějších podkladů při jednání s dodavateli a při přípravě výběrového řízení, resp. poptávkového dokumentu.

Seznam požadavků nejčastěji zahrnuje témata uvedená níže.

14.1 Obecné požadavky

Obvykle jimi jsou:

14.2 Požadavky na funkce/moduly systému

Při stanovování požadavků (zejména při jednání s dodavateli knihovních softwarů) nezapomeňte, že definice modulu se mezi jednotlivými softwary může lišit; navíc svobodné softwary používané v ČR nejsou modulární. Proto je důležité snažit se specifikovat spíše okruhy funkcí, resp. jednotlivé požadované funkce.

V některých případech doporučujeme také specifikovat způsob, jakým má být daná funkce nebo její administrace dostupná. Z hlediska provozu knihovny může být velký rozdíl např. v tom, zda je administrace nastavení některých funkcí softwaru dostupná prostřednictvím standardního rozhraní knihovního softwaru nebo pouze z příkazové řádky na serveru (viz též kapitolu Pracovní postupy a procesy).

Níže uvádíme stručný výčet obvyklých okruhů požadavků na funkce knihovního softwaru. Při přípravě poptávkového dokumentu nebo při komunikaci s potenciálními dodavateli je většinou třeba tyto funkce specifikovat podrobněji.

14.2.1 Výpůjční protokol

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.2 Katalogizace

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.3 Správa seriálů

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.4 Online katalog (OPAC)

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.5 Akvizice

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.6 Statistické výstupy

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.7 Revize fondu

Mezi obvyklé požadavky patří:

14.2.8 Další oblasti

Může se jednat např. o:

1)
Může jít např. o technickou nebo uživatelskou dokumentaci, tištěnou nebo online podobu dokumentace apod.