Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:sluchove_postizeni

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
pristupnost:sluchove_postizeni [2020/08/23 11:15] evapristupnost:sluchove_postizeni [2020/09/29 16:00] (aktuální) eva
Řádek 1: Řádek 1:
-======  Uživatelé webu se sluchovým postižením ====== +====== -#4 Sluchové postižení ====== 
-Přestože velkou část webového obsahu tvoří informace v textové podobě, v posledních letech na webu rapidně přibývají také multimediální informace, tj. informace ve formě videa a(nebozvuku, které lidé se sluchovým postižením nemohou vnímat nebo je mohou vnímat pouze omezeně.  +Přestože velkou část webového obsahu tvoří informace v textové podobě, v posledních letech na webu rychle přibývají také multimediální informace, tj. informace ve formě videa a/nebo zvuku. Tyto formáty web velmi obohacujíale zároveň přinášejí problémy pro lidi se sluchovým postižením, kteří je nemohou vnímat nebo je mohou vnímat pouze omezeně. 
-Pokud hovoříme o lidech se sluchovým postižením, nejde rozhodně o jednolitou skupinu, ale o více skupin s různými potřebami nebo různou mírou sluchového deficitu. K lidem se sluchovým postižením patří nedoslýchaví, ohluchlí (tj. lidé, kteří přišli o sluch v průběhu života)prelingválně neslyšící. Na rozdíl od lidí ohluchlých v průběhu života, pro které je psaný text přirozeným komunikačním nástrojem, lidé prelingválně neslyšící buď neslyší od narození nebo přišli o sluch  před rozvojem řeči. Jejich mateřským jazykem a tudíž i přirozeným komunikačním nástrojem je obvykle český znakový jazyk. Na rozdíl od znakového jazyka, psaný text je pro prelingválně neslyšící cizím jazykem.((Více informací o jednolivých postiženích získáte např. v kapitole //Osoby se sluchovým postižením// v metodické příručce Rovný přístup : Standard Handicap Friendly (CERNIŇÁKOVÁ, Eva, ed. a HUBATKOVÁ SELUCKÁ, Helena, ed. //Rovný přístup - Standard Handicap Friendly: metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením//. 1. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky - Knihovnický institut, 2014. 92 s. ISBN 978-80-7050-641-7.). Aktualizaovaná verze příručky je dostupná [[https://ipk.nkp.cz/legislativa/normy-standardy-doporuceni/rovny-pristup.-standard-handicap-friendly|na webu Knihovnického institutu]])) +Pokud hovoříme o lidech se sluchovým postižením, nejde rozhodně o jednolitou skupinu, ale o více skupin s různými potřebami nebo různou mírou sluchového deficitu. K lidem se sluchovým postižením patří nedoslýchaví, ohluchlí (tj. lidé, kteří přišli o sluch v průběhu života) prelingválně neslyšící. Na rozdíl od lidí ohluchlých v průběhu života, pro které je psaný text přirozeným komunikačním nástrojem, lidé prelingválně neslyšící neslyší od narození nebo přišli o sluch před rozvojem řeči. Jejich mateřským jazykem – a tudíž i přirozeným komunikačním nástrojem – je proto obvykle český znakový jazyk. Na rozdíl od znakového jazyka je pro prelingválně neslyšící psaný text textem v cizím jazyce.((Více informací o jednotlivých postiženích získáte např. v kapitole //Osoby se sluchovým postižením// v metodické příručce [[https://ipk.nkp.cz/legislativa/normy-standardy-doporuceni/rovny-pristup.-standard-handicap-friendly|Rovný přístup: Standard Handicap Friendly]].))
  
-Při úvahách o sluchovém postižení bychom neměli zapomínat, že velkou část lidí se sluchovým postižením tvoří také senioři. +Při úvahách o sluchovém postižení bychom neměli zapomínat, že velkou část lidí se sluchovým postižením tvoří také senioři.
  
-Zcela specifickou skupinu lidí se sluchovým postižením jsou lidé hluchoslepí. Z hlediska přístupnosti webu jsou pro ně relevantní spíše [[pristupnost:zrakove_postizeni|pravidla přístupnosti pro osoby se zrakovým postižením]], zejména proto, že mohou případně využívat tvz. [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Braillsk%C3%BD_%C5%99%C3%A1dek|braillský řádek]].+Zcela specifickou skupinu lidí se sluchovým postižením jsou lidé hluchoslepí. Z hlediska přístupnosti webu jsou pro ně relevantní spíše [[pristupnost:zrakove_postizeni|pravidla přístupnosti pro osoby se zrakovým postižením]], zejména proto, že mohou případně využívat [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Braillsk%C3%BD_%C5%99%C3%A1dek|braillský řádek]].
  
-Pro ostatní skupiny lidí se sluchovýmpostižením jsou důležité tyto zásady: +Pro ostatní skupiny lidí se sluchovým postižením jsou důležité tyto zásady: 
-  - Informace na webových stránkách nesmí být k dispozici pouze ve formě zvuku nebo videa se zvukem, ale také  alternativní formou. +  - Informace na webových stránkách nesmí být k dispozici pouze ve formě zvuku nebo videa se zvukem: veškerý [[pristupnost:multimedialni_obsah|multimediální obsah]] musí být přístupný také alternativní formou. 
-  - Alternativní informace musí být být prezentovány přístupnou formou +  - Alternativní informace musí být být prezentovány přístupnou formou. 
-  - Uživatel nesmí být rušen automaticky spuštěnými zvuky na pozadí webové stránky a musí mít možnost je ovládat.+  - Uživatel nesmí být rušen automaticky spouštěnými zvuky na pozadí webové stránky a musí mít možnost je ovládat. 
 + 
 +<WRAP center info > 
 +Přehled základních problémů a opatření pro uživatele se sluchovým postižením najdete také v [[pristupnost:prehled_opatreni#uzivatele_se_sluchovym_postizenim|souhrnné tabulce]]. 
 +</WRAP> 
 + 
 + 
 + 
 +<-zrakove_postizeni|3. Zrakové postižení^obsah|Obsah^telesne_postizeni|5. Tělesné postižení->
  
-[[pristupnost:sluchove_postizeni| 
-Přehled základních problémů a potřebných opatření pro přístupnost webu lidem se sluchovým postižením]] 
pristupnost/sluchove_postizeni.1598174134.txt.gz · Poslední úprava: 2020/08/23 11:15 autor: eva