Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:citlivost_na_svetelne_a_opticke_podnety

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
pristupnost:citlivost_na_svetelne_a_opticke_podnety [2020/09/16 11:09] – ↷ Odkaz upraven z důvodu přesunutí lindapristupnost:citlivost_na_svetelne_a_opticke_podnety [2020/09/24 08:33] (aktuální) linda
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== -#7 Citlivost na světelné a optické podněty ====== ====== -#7 Citlivost na světelné a optické podněty ======
-Osoby s některými onemocněními nebo psychickými problémy mohou být citliví na některé světelné a zrakové vjemy, které u nich mohou vyvolat epileptické záchvaty((Poznámka: lidé, kteří těmit záchvaty trpí, nemusí mít nutně přímo epilepsii)) nebo vést k poruchám rovnováhy, vyvolat migrénu, nauseu nebo zvracení.((Viz [[https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Accessibility/Seizure_disorders|Web accessibility for seizures and physical reactions]].))+Osoby s některými onemocněními nebo psychickými problémy mohou být citlivé na určité světelné a zrakové podněty, které u nich mohou vyvolat epileptické záchvaty((Lidé, kteří těmito záchvaty trpí, nemusí mít nutně přímo epilepsii.)) nebo vést k poruchám rovnováhy, vyvolat migrénu, pocit nevolnosti nebo zvracení.((Viz [[https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Accessibility/Seizure_disorders|Web accessibility for seizures and physical reactions]].))
  
-Spouštěčem mohou být např. záblesky, rychlé blikání nebo změna barvy, rychlé kmitání nebo pulzování. Zdrojem těchto podnětů mohou být např. videa nebo videohry, pohyblivé obrázky nebo animace akcí uživatele, některé typy pozadí, animované rolování, které trvá delší dobu, posun popředí a pozadí různými směry, pohybující se obrázky před statickým textem. Může jít také o obrázky typu "optických iluzí", které obsahují úzké souběžné čáry nebo vytvářejí iluzi pohybu či otáčení. Některé z těchto vjemů vyvolávajících záchvat mohou obsahovat např. videohry nebo videase záběry záblesků či světelných alarmů, záblesků vody, záblesků světla mezi listy stromů apod. ((Viz [[https://webaim.org/articles/seizure/|Seizure Disorders]].))+Spouštěčem mohou být např. záblesky, rychlé blikání nebo změna barvy, rychlé kmitání nebo pulzování. Zdrojem těchto podnětů mohou být např. videa nebo videohry, pohyblivé obrázky nebo animace akcí uživatele, některé typy pozadí, animované rolování, které trvá delší dobu, posun popředí a pozadí různými směry, obrázky pohybující se před statickým textem. Může jít také o obrázky typu "optických iluzí", které obsahují úzké souběžné čáry nebo vytvářejí iluzi pohybu či otáčení. Některé z těchto vjemů vyvolávajících záchvat mohou obsahovat videohry nebo videa se záběry světelných alarmů (např. majáčků), záblesků vody, světla mezi listy stromů apod.((Viz [[https://webaim.org/articles/seizure/|Seizure Disorders]].))
  
  
 <WRAP center tip > <WRAP center tip >
 **Příklad nevhodných obrázků vytvářejících optickou iluzi pohybu** **Příklad nevhodných obrázků vytvářejících optickou iluzi pohybu**
-((Zdroj: Pixabay, Gordon Johnson)) 
  
-Pozor: neotvírejte tyto obrázky pokud se domníváte, že můžete být náchylní k fotoepileptickým záchvatům!+Pozor: neotvírejte tyto obrázkypokud se domníváte, že můžete být náchylní k fotoepileptickým záchvatům!
  
-  * {{:pristupnost:optical-illusion-3199441_1280.png?linkonly |Optická iluze otáčivých kruhů }} +  * {{:pristupnost:optical-illusion-3199441_1280.png?linkonly|optická iluze otáčivých kruhů}}  
-  * {{:pristupnost:starburst-5367319_1280.png?linkonly |Otická iluze pohyblivých paprsků}}+  * {{:pristupnost:starburst-5367319_1280.png?linkonly|optická iluze pohyblivých paprsků}}((Obrázky pocházejí ze serveru [[https://pixabay.com/|Pixabay]]. Jejich autorem je Gordon Johnson.))
  
 </WRAP> </WRAP>
 ===== Na co je třeba dát pozor ===== ===== Na co je třeba dát pozor =====
-  * Efekty a animace na webu: Vyhněte se blikajícím a pulzujícím prvkům nebo výše uvedeným nevhodným obrázkům, pohyblivým objektům na pozadí textu. Dejte pozor na rychlé animace webu nebo automatické rolování, příliš rychlé změny v karuselech apod. Umožněte uživatelům zastavit jakékoliv animace a pohyblivé prvky. +  * Vyhněte se blikajícím a pulzujícím prvkům nebo výše uvedeným nevhodným obrázkům, pohyblivým objektům na pozadí textu. Dejte pozor na rychlé animace nebo automatické rolování, příliš rychlé změny v karuselech apod. Umožněte uživatelům zastavit jakékoliv animace a pohyblivé prvky. 
-  * Pokud některé problematické prvky (videa, obrázky optických iluzí apod.) potřebujete na webovou stránku vložit (např. z výukových důvodů), vložte je na stránku formou odkazu a varujte uživatele, že by neměli otevírat odkaz, v případně, že jsou na takovéto vjemy citliví. +  * Pokud některé problematické prvky (videa, obrázky optických iluzí apod.) potřebujete na webovou stránku vložit (např. z výukových důvodů), vložte je na stránku formou odkazu a varujte uživatele, že by v případě, že jsou na tyto vjemy citliví, odkaz neměli otevírat
-  * Pokud vaše videa obsahují sekvence s rychlým blikáním apod., můžete videa upravit a blikající sekvence zkrátit (např. místo tří bliknutí nechat ve videu pouze jedno). Pomoci může také spuštění videa na menší části plochy obrazovky. +  * Pokud vaše videa obsahují sekvence s rychlým blikáním apod., můžete je upravit a blikající sekvence zkrátit (např. místo tří bliknutí nechat ve videu pouze jedno). Pomoci může také spuštění videa na menší části plochy obrazovky. 
-  * Pokud na web vkládáte multimediální soubory, které mohou obsahovat podněty pro spouštění fotoepileptických záchvatů či dalších výše uvedených problémů (a to včetně odkazů na externí zdroje např. na Youtube), uživatele na tuto možnost upozorněte, aby se mohli rozhodnout, zda hru či video spustí.+  * Pokud na web vkládáte multimediální soubory, které mohou obsahovat podněty pro spouštění fotoepileptických záchvatů či jiných výše uvedených problémů (a to včetně odkazů na externí zdrojenapř. na YouTube), uživatele na tuto možnost upozorněte, aby se mohli rozhodnout, zda hru či video spustí.
  
  
Řádek 25: Řádek 24:
 **Instruktážní videa a výukové prezentace v knihovně** **Instruktážní videa a výukové prezentace v knihovně**
  
-V knihovnách jsou často využívána **instruktážní videa**, např. návody jak pracovat s katalogems informačními zdroji apod. U těchto videí je nutné zvážit **použití vhodných způsobů zvýraznění** prvků rozhraní. +V knihovnách jsou často využívána **instruktážní videa**, např. návodyjak pracovat s katalogem nebo s informačními zdroji. U těchto videí je nutné **použít vhodné zvýraznění** prvků rozhraní. 
-Např. pokud chcete ve videu zvýraznit tlačítko pro odeslání formulářea využijete ke zvýraznění animaci pulzující šipky, neměly by se pulzy střídat příliš rychle.+Např. pokud chcete ve videu zvýraznit tlačítko pro odeslání formuláře a využijete ke zvýraznění animaci pulzující šipky, neměly by se pulzy střídat příliš rychle.
  
 Problémy mohou působit také **"zoomovací" prezentace**, např. ve videích nebo prezentačních nástrojích typu Prezi. Problémy mohou působit také **"zoomovací" prezentace**, např. ve videích nebo prezentačních nástrojích typu Prezi.
Řádek 32: Řádek 31:
  
 <WRAP center info > <WRAP center info >
-Přehled základních problémů a potřebných opatření pro citlivé na světelné a optické podněty najdete také v souhrnné [[pristupnost:prehled_opatreni#osoby_citlive_na_svetelne_a_opticke_podnety|tabulce]].+Přehled základních problémů a opatření pro uživatele, kteří jsou citliví na světelné a optické podnětynajdete také v [[pristupnost:prehled_opatreni#osoby_citlive_na_svetelne_a_opticke_podnety|souhrnné tabulce]].
 </WRAP> </WRAP>
  
pristupnost/citlivost_na_svetelne_a_opticke_podnety.1600247364.txt.gz · Poslední úprava: 2020/09/16 11:09 autor: linda