Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


personalistika:inzerat_na_pracovni_misto

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
personalistika:inzerat_na_pracovni_misto [2023/04/29 11:09] lindapersonalistika:inzerat_na_pracovni_misto [2023/06/08 13:38] (aktuální) linda
Řádek 17: Řádek 17:
 Při psaní inzerátu často užíváme pojmenování pracovní pozice v mužském rodu (např. hledáme knihovníka, hledáme restaurátora, konzervátora apod.). Tento postup není diskriminační, neboť v češtině, a to včetně předpisů, které jsou součástí ústavního pořádku, je užíváno tzv. generické maskulinum, které je z hlediska biologického rodu neutrální. Jeho užitím mluvčí k biologickému rodu dotyčné osoby nezaujímá žádný postoj, ostatně gramatický rod není v češtině na biologickém rodu vždy závislý. Při psaní inzerátu často užíváme pojmenování pracovní pozice v mužském rodu (např. hledáme knihovníka, hledáme restaurátora, konzervátora apod.). Tento postup není diskriminační, neboť v češtině, a to včetně předpisů, které jsou součástí ústavního pořádku, je užíváno tzv. generické maskulinum, které je z hlediska biologického rodu neutrální. Jeho užitím mluvčí k biologickému rodu dotyčné osoby nezaujímá žádný postoj, ostatně gramatický rod není v češtině na biologickém rodu vždy závislý.
  
-Samozřejmě sledujeme trend doby a **doporučujeme používat jak mužského, tak ženského tvaru navzájem (např. hledáme knihovnici/knihovníka)**. Totéž ovšem platí i naopak, tedyže v inzerátu napíšeme ženský rod, např. že hledáme knihovnici, účetní apod. Není to samo o sobě diskriminující, ale platí, že v případě, kdyby měl zaměstnavatel skutečně v úmyslu na danou pozici hledat pouze ženy, aniž by existoval legitimní důvod spočívající v povaze vykonávané práce, by se o přímou diskriminaci založenou na pohlaví mohlo jednat.+Samozřejmě sledujeme trend doby a **doporučujeme používat jak mužského, tak ženského tvaru (např. hledáme knihovnici/knihovníka)**. Totéž ovšem platí i naopak, tedy že v inzerátu nepíšeme ženský rod, např. že hledáme knihovnici, účetní apod. Nebylo by to samo o sobě diskriminující, ale platí, že v případě, kdyby měl zaměstnavatel skutečně v úmyslu na danou pozici hledat pouze ženy, aniž by existoval legitimní důvod spočívající v povaze vykonávané práce, by se o přímou diskriminaci založenou na pohlaví mohlo jednat.
  
 <WRAP center round tip 100%> <WRAP center round tip 100%>
personalistika/inzerat_na_pracovni_misto.1682759391.txt.gz · Poslední úprava: 2023/04/29 11:09 autor: linda