[Nyní se nacházíte metodické části Osoby se zrakovým postižením]
(5.1) Webové stránky splňují pravidla přístupnosti pro osoby se specifickými potřebami.
Webové stánky knihovny musí splňovat pravidla přístupnosti podle metodiky WCAG 2.1. Cílem je, aby se znevýhodněný uživatel samostatně dostal k informacím, které jsou na stránkách publikovány, a nebyl znevýhodněn svým zdravotním postižením, použitým technickým vybavením či znalostmi.
Jak na to:
Informace o přístupnosti s ohledem na problematiku osob s postižením zraku najdete v příručce [[hf:start|Přístupné webové stránky, zejména v kapitole 3. Zrakové postižení.
(5.2) Na webových stránkách je:
Na stránkách knihovny by neměly chybět odkazy na:
Při plánování technických opatření a vybavení nezapomeňte uplatnit také níže uvedené požadavky Univerzální metodiky.
[Nyní se nacházíte v metodické části Univerzální metodika pro Standard Handicap Friendly]
(5.1) Webové stránky splňují pravidla přístupnosti pro osoby se specifickými potřebami.
Jak na to:
Ke zjištění, zda jsou odkazy funkční, je možné použít speciální software nebo webové služby – ty vygenerují seznam odkazů, které nevedou na žádnou stránku a je nutné je opravit.
Nestačí, aby přístupný byl pouze návrh webové stránky, je nutné zajistit také to, aby informace by na webovou stránku knihovny vkládány přístupnou formou. Základní informace o tom, jak vkládat informace do webového redakčního systému tak, aby byly přístupné, najdete v Manuálu přístupné editace webu
Přístupnost webových stránek řeší aktuální metodika WCAG (Web Contetnt Accessibility Guidelines), nyní ve verzi 2.1.
Další informace týkající se přístupnosti v souladu s metodikou WCAGa zákonem o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací najdete v příručce Přístupné webové stránky.
Doporučejeme také článek Jak na přístupnost knihovních webů.
Jak na to:
I když nejste správce webových stránek knihovny, můžete na vašich stránkách zkontrolovat:
Další informace o kontrole webu najdete v v kontrolním seznamu v příručce Přístupné webové stránky.
(5.2) Na webových stránkách je uveden:
Jak na to:
Informace k popisu opatření pro samostatný pohyb musí knihovna konzultovat (nebo nechat vytvořit) organizacemi sdružujícími nebo pomáhajícími osobám se specifickými potřebami.
Lidé se specifickými potřebami většinou znají webové stránky a odkazy, které se týkají jejich postižení. Může však pro ně být užitečné mít je pohromadě na jednom místě. Odkazy mohou být vhodné pro osoby, které se teprve učí žít se svým postižením, i pro čtenáře, kteří se o danou problematiku zajímají. Knihovna by při výběru odkazů vždy měla mít na zřeteli konkrétní situaci knihovny a jejích uživatelů a vybrat ty odkazy, které jsou pro danou knihovnu (region) či cílovou skupinu uživatelů relevantní6).
Na stránkách knihovny musí být odkazy na: