Jak řídit knihovnu

Příručka pro začínající vedoucí/ředitele knihoven

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


rizeni:uvod

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
rizeni:uvod [2021/11/01 19:29] evarizeni:uvod [2022/12/26 15:30] (aktuální) – stará verze byla obnovena (2022/03/03 10:20) linda
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Úvod ====== ====== Úvod ======
  
-Dostává se vám do rukou publikace s názvem Jak řídit knihovnu. Jde o další z řady metodických materiálů, které vydává Knihovnický institut Národní knihovny České republiky (dále jen KI NK ČR) s podporou Ministerstva kultury ČR (dále jen MK ČR). Snaží se vás přehlednou formou provést složitými principy, nástroji i metodikami, které jsou nezbytné pro dobré vedení knihovny.+Dostává se vám do rukou publikace s názvem //Jak řídit knihovnu//. Jde o další z řady metodických materiálů, které vydává [[https://ipk.nkp.cz/knihovnicky-institut/01_Knihovnicky_inst.htm|Knihovnický institut Národní knihovny České republiky]] s podporou [[https://mkcr.cz/|Ministerstva kultury České republiky]]. Snaží se vás přehlednou formou provést složitými principy, nástroji i metodikami, které jsou nezbytné pro dobré vedení knihovny.
  
 Příručka určena vám, začínajícím ředitelům/vedoucím knihoven, přináší řadu informací, týkajících se nástupu do funkce a následného řízení knihovny. Jde o základní pomůcku k orientaci v problematice vedení knihovny. Pomoci vám může mnoho i dalších publikací, z nichž některé uvádíme v doporučené literatuře v závěru této publikace. Našeho praktického rádce budete jistě využívat opakovaně. Příručka určena vám, začínajícím ředitelům/vedoucím knihoven, přináší řadu informací, týkajících se nástupu do funkce a následného řízení knihovny. Jde o základní pomůcku k orientaci v problematice vedení knihovny. Pomoci vám může mnoho i dalších publikací, z nichž některé uvádíme v doporučené literatuře v závěru této publikace. Našeho praktického rádce budete jistě využívat opakovaně.
 +
 Příručka odkazuje na velké množství legislativních předpisů a norem, navíc je nutné brát v úvahu, že zřizovatelé/provozovatelé knihovny mohou vlastním nařízením některé předpisy upravit a sladit s danými normami svého úřadu; takové úpravy jsou pak závazné také pro činnost knihovny (např. archivační a skartační řád aj.). Cílem příručky není popsat dopodrobna všechny knihovnické procesy, ale seznámit vás se základní problematikou, které řízení knihovny s sebou přináší. Příručka odkazuje na velké množství legislativních předpisů a norem, navíc je nutné brát v úvahu, že zřizovatelé/provozovatelé knihovny mohou vlastním nařízením některé předpisy upravit a sladit s danými normami svého úřadu; takové úpravy jsou pak závazné také pro činnost knihovny (např. archivační a skartační řád aj.). Cílem příručky není popsat dopodrobna všechny knihovnické procesy, ale seznámit vás se základní problematikou, které řízení knihovny s sebou přináší.
  
-Vydání příručky Jak řídit knihovnu je jednou z aktivit, kterou se MK ČR a KI NK ČR snaží pomoci začínajícím ředitelům/vedoucím k řádnému a odpovědnému výkonu této důležité funkce. Na nás je, abychom vám poskytli ucelené informace, které jsou pro dobrý nástup do funkce důležité. O konzultace a pomoc při řešení vašich problémů se můžete obrátit na metodická oddělení regionálních i krajských knihoven a Knihovnický institut Národní knihovny České republiky.+Vydání příručky //Jak řídit knihovnu// je jednou z aktivit, kterou se MK ČR a KI NK ČR snaží pomoci začínajícím ředitelům/vedoucím k řádnému a odpovědnému výkonu této důležité funkce. Na nás je, abychom vám poskytli ucelené informace, které jsou pro dobrý nástup do funkce důležité. O konzultace a pomoc při řešení svých problémů se můžete obrátit na metodická oddělení regionálních i krajských knihoven a Knihovnický institut Národní knihovny České republiky.
  
-Rádi bychom poděkovali všem, kteří přispěli ke vzniku této příručky. Kolektiv spoluautorů vytvořili lidé z knihoven, každý se svou specializací: Ing. Daniela Divínová (Masarykova veřejná knihovna Vsetín), Mgr. Lenka Dostálová (Moravská zemská knihovna v Brně), Bc. Jitka Kotisová (Knihovna Jiřího Mahena v Brně), Mgr. Šárka Pazderová (Národní knihovna ČR), PhDr. Vít Richter (Národní knihovna ČR, Ing. Richard Ščerba (Národní knihovna ČR), PhDr. Marie Šedá (Národní knihovna ČR). +Rádi bychom poděkovali všem, kteří přispěli ke vzniku této příručky. Kolektiv spoluautorů vytvořili lidé  
 +z knihoven, každý se svou specializací:  
 + 
 +  * Ing. Daniela Divínová (Masarykova veřejná knihovna Vsetín),  
 +  * Mgr. Lenka Dostálová (Moravská zemská knihovna v Brně),  
 +  * Bc. Jitka Kotisová (Knihovna Jiřího Mahena v Brně),  
 +  * Mgr. Šárka Pazderová (Národní knihovna ČR),  
 +  * PhDr. Vít Richter (Národní knihovna ČR) 
 +  * Ing. Richard Ščerba, MBA (Národní knihovna ČR),  
 +  * PhDr. Marie Šedá (Národní knihovna ČR). 
  
 Zvláštní dík patří PhDr. Marie Šedé, která se ujala složitého úkolu sestavení celé příručky a také lektorce Mgr. Zlatě Houškové, která díky svým zkušenostem přidala celou řadu podnětů pro zkvalitnění textu.  Zvláštní dík patří PhDr. Marie Šedé, která se ujala složitého úkolu sestavení celé příručky a také lektorce Mgr. Zlatě Houškové, která díky svým zkušenostem přidala celou řadu podnětů pro zkvalitnění textu. 
-Příručka Jak řídit knihovnu je v českém prostředí první publikací svého druhu, která usiluje shromáždit základní praktické informace a poznatky k řízení knihovny. Naším plánem je v budoucnu příručku vložit do online prostředí a postupně ji aktualizovatdoplňovat a vybavit ji dalším souborem íkladů dobré praxe, formulářů a tiskopisů. Právě tohoto důvodu uvítáme všechny návrhy, příklady dobré praxe další podněty k vylepšení příručky.+Příručka Jak řídit knihovnu je v českém prostředí první publikací svého druhu, která usiluje shromáždit základní praktické informace a poznatky k řízení knihovny.  
 + 
 +Naším plánem je příručku průběžně aktualizovat doplňovat. V ílohách najdete více než čtyřicet vzorových dokumentů (mj. různých formulářů), přibližně padesát konkrétních příkladů dokumentů z knihoven (mj. z Národní knihovny ČR) a téměř třicet návodů na řešení různých situací z praxe
 + 
 +Rádi uvítáme další podněty k vylepšení příručky.
  
 Za Knihovnický institut Národní knihovny ČR Za Knihovnický institut Národní knihovny ČR
  
-Vít Richter+PhDr. Vít Richter 
 + 
 +<-uvod|Úvod^obsah|Obsah^stavate_se_reditelem|1. Stáváte se ředitelem/vedoucím knihovny->
  
rizeni/uvod.1635791381.txt.gz · Poslední úprava: 2021/11/01 19:29 autor: eva