Jak řídit knihovnu

Příručka pro začínající vedoucí/ředitele knihoven

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


rizeni:knihovni_sluzby

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
rizeni:knihovni_sluzby [2022/02/28 08:09] – [Kulturní, vzdělávací, kreativní a komunitní akce] mariesrizeni:knihovni_sluzby [2024/03/15 11:35] (aktuální) linda
Řádek 20: Řádek 20:
 ---- ----
  
-====== Knihovnické služby ======+===== Knihovnické služby =====
  
 Změny technologií a společnosti ovlivňují poslání veřejných knihoven. Ty se v posledních letech rychle proměňují – jsou nové a zajímavé, respektují generační změny a proměny společnosti. Knihovny jako veřejně přístupné prostory pro výměnu informací, sdílení kultury a podporu vzdělávání by měly být chápány jako základní činitel udržitelného rozvoje. Změny technologií a společnosti ovlivňují poslání veřejných knihoven. Ty se v posledních letech rychle proměňují – jsou nové a zajímavé, respektují generační změny a proměny společnosti. Knihovny jako veřejně přístupné prostory pro výměnu informací, sdílení kultury a podporu vzdělávání by měly být chápány jako základní činitel udržitelného rozvoje.
Řádek 30: Řádek 30:
 </WRAP> </WRAP>
  
-===== Rovný přístup ke knihovnickým a informačním službám =====+==== Rovný přístup ke knihovnickým a informačním službám ====
  
-Povinností provozovatele knihovny je **zajištění rovného přístupu  všech** (tedy nikoli pouze občanů České republiky) k veřejným knihovnickým a informačním službám a dalším službám poskytovaným knihovnou.((Tato část kapitoly je upravenou citací z komentáře ke knihovnímu zákonu Terezy Danielisové s. 26-27: DANIELISOVÁ, Tereza. Knihovní zákon: komentář. Vydání první. Praha: Wolters Kluwer, 2018. xii89 stran. Komentáře Wolters Kluwer. ISBN 978-80-7598-156-1.)) +Povinností provozovatele knihovny je **zajištění rovného přístupu  všech** (tedy nikoli pouze občanů České republiky) k veřejným knihovnickým a informačním službám a dalším službám poskytovaným knihovnou.((Tato část kapitoly je upravenou citací z komentáře ke knihovnímu zákonu: DANIELISOVÁ, Tereza. //Knihovní zákon: komentář//Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer, 2018, s. 26–27. Komentáře Wolters Kluwer. ISBN 978-80-7598-156-1.)) 
  
 Poskytování služeb všem bez rozdílu je základním definičním znakem knihovny dle knihovního zákona. Nenaplnění této podmínky je důvodem pro zrušení zápisu knihovny v evidenci knihoven. Princip rovnosti je obecně zakotven v čl. 1 a čl. 3 [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-2|Listiny práv a svobod]] a dále rozveden v [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-198|antidiskriminačním zákoně.]] Posláním knihoven je zabezpečit demokratický přístup k informacím všem bez rozdílu, a tím snižovat riziko rozvrstvení společnosti na informačně bohaté a informačně chudé.  Poskytování služeb všem bez rozdílu je základním definičním znakem knihovny dle knihovního zákona. Nenaplnění této podmínky je důvodem pro zrušení zápisu knihovny v evidenci knihoven. Princip rovnosti je obecně zakotven v čl. 1 a čl. 3 [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-2|Listiny práv a svobod]] a dále rozveden v [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-198|antidiskriminačním zákoně.]] Posláním knihoven je zabezpečit demokratický přístup k informacím všem bez rozdílu, a tím snižovat riziko rozvrstvení společnosti na informačně bohaté a informačně chudé. 
Řádek 40: Řádek 40:
 </WRAP> </WRAP>
  
-===== Zvýhodnění určitých skupin uživatelů knihovny =====+==== Zvýhodnění určitých skupin uživatelů knihovny ====
  
 Smyslem zásady rovného přístupu není nastolení formálně rovného zacházení se všemi uživateli, naopak by měla být přijata taková opatření, která znevýhodněným skupinám společnosti přístup ke službám usnadní. Rovný přístup k veřejným knihovnickým a informačním službám je tak třeba vnímat především z hlediska výsledku, nikoli jako předpoklad poskytování služeb. Odůvodněné a přiměřené zvýhodnění objektivně vymezených kategorií uživatelů (osob smyslově, zdravotně či sociálně znevýhodněných, dětí či naopak seniorů) je se zásadou rovného přístupu v souladu.  Smyslem zásady rovného přístupu není nastolení formálně rovného zacházení se všemi uživateli, naopak by měla být přijata taková opatření, která znevýhodněným skupinám společnosti přístup ke službám usnadní. Rovný přístup k veřejným knihovnickým a informačním službám je tak třeba vnímat především z hlediska výsledku, nikoli jako předpoklad poskytování služeb. Odůvodněné a přiměřené zvýhodnění objektivně vymezených kategorií uživatelů (osob smyslově, zdravotně či sociálně znevýhodněných, dětí či naopak seniorů) je se zásadou rovného přístupu v souladu. 
  
-===== Omezování přístupu ke službám =====+==== Omezování přístupu ke službám ====
  
 Provozovatelé knihoven z různých důvodů přistupují též k **omezení přístupu ke službám.** Vždy je třeba pečlivě zvažovat, zda je zásah do principu rovnosti vhodný, přiměřený a potřebný. Jakákoli nerovnost v přístupu ke knihovnickým a informačním službám, která rozumné odůvodnění postrádá, musí být vyloučena.  Provozovatelé knihoven z různých důvodů přistupují též k **omezení přístupu ke službám.** Vždy je třeba pečlivě zvažovat, zda je zásah do principu rovnosti vhodný, přiměřený a potřebný. Jakákoli nerovnost v přístupu ke knihovnickým a informačním službám, která rozumné odůvodnění postrádá, musí být vyloučena. 
Řádek 50: Řádek 50:
 Je třeba doporučit, aby podrobnosti každého případného omezení upravil provozovatel knihovny v knihovním řádu. I dle MK ČR je obhajitelné omezení přístupu ke službám předem vymezené kategorii uživatelů (například na základě věku) s ohledem na povinnost ochrany knihovního fondu uloženou v § 18 písm. b) knihovního zákona.  Je třeba doporučit, aby podrobnosti každého případného omezení upravil provozovatel knihovny v knihovním řádu. I dle MK ČR je obhajitelné omezení přístupu ke službám předem vymezené kategorii uživatelů (například na základě věku) s ohledem na povinnost ochrany knihovního fondu uloženou v § 18 písm. b) knihovního zákona. 
  
-===== Odepření přístupu ke službám knihovny =====+==== Odepření přístupu ke službám knihovny ====
  
 Specifickou a v knihovnické obci vysoce aktuální otázkou související s rovným přístupem je možnost **odepření poskytování služeb konkrétnímu uživateli,** který porušuje povinnost danou knihovním řádem, například je v prodlení s vrácením předchozí výpůjčky, nebo svým chováním hrubě omezuje ostatní uživatele knihovny v užívání služeb. Odepření služeb, případně vykázání uživatele z prostor knihovny se v takové situaci jeví jako zcela přiměřené opatření, pokud závadné chování uživatele trvá.  Specifickou a v knihovnické obci vysoce aktuální otázkou související s rovným přístupem je možnost **odepření poskytování služeb konkrétnímu uživateli,** který porušuje povinnost danou knihovním řádem, například je v prodlení s vrácením předchozí výpůjčky, nebo svým chováním hrubě omezuje ostatní uživatele knihovny v užívání služeb. Odepření služeb, případně vykázání uživatele z prostor knihovny se v takové situaci jeví jako zcela přiměřené opatření, pokud závadné chování uživatele trvá. 
Řádek 60: Řádek 60:
 </WRAP> </WRAP>
  
-===== Přístup občanů Evropské unie ke službám knihoven v České republice =====+==== Přístup občanů Evropské unie ke službám knihoven v České republice ====
  
-Nedávný výzkum veřejného ochránce práv poukázal na to, že některé knihovny nepostupují vůči občanům Evropské unie při poskytování knihovnických a informačních služeb rovným způsobem, tj. že dochází k určité diskriminaci z důvodu jejich státní příslušnosti.((Přístup občanů EU ke knihovním službám v České republice: Výzkum veřejného ochránce práv, květen 2021 [online]. Brno: Veřejný ochránce práv, 2021 [cit. 2021-6-6]. Dostupné z: https://ipk.nkp.cz/docs/pristup-obcanu-eu-ke-knihovnim-sluzbam-v-ceske-republice))+Nedávný výzkum veřejného ochránce práv poukázal na to, že některé knihovny nepostupují vůči občanům Evropské unie při poskytování knihovnických a informačních služeb rovným způsobem, tj. že dochází k určité diskriminaci z důvodu jejich státní příslušnosti.((//Přístup občanů EU ke knihovním službám v České republice: Výzkum veřejného ochránce práv, květen 2021// [online]. Brno: Veřejný ochránce práv, 2021 [cit. 2021-06-06]. Dostupné z: https://ipk.nkp.cz/docs/pristup-obcanu-eu-ke-knihovnim-sluzbam-v-ceske-republice))
  
 Výsledkem bylo zjištění těchto skutečností:  Výsledkem bylo zjištění těchto skutečností: 
Řádek 72: Řádek 72:
 Veřejný ochránce práv doporučuje, aby knihovny netrvaly striktně na dokumentech povolení k pobytu, ale aby akceptovaly různé dokumenty, a to i v různých kombinacích. Jako vhodné varianty se jeví občanský průkaz nebo cestovní pas v kombinaci s nájemní smlouvou/pracovní smlouvou, ubytovací smlouvou na kolejích (potvrzením o studiu), účtem za elektřinu, plyn či mobilní telefon, a to se jménem a adresou. Mělo by se zkrátka jednat o **důvěryhodné prokázání adresy, kde se čtenáři zdržují.** Veřejný ochránce práv doporučuje, aby knihovny netrvaly striktně na dokumentech povolení k pobytu, ale aby akceptovaly různé dokumenty, a to i v různých kombinacích. Jako vhodné varianty se jeví občanský průkaz nebo cestovní pas v kombinaci s nájemní smlouvou/pracovní smlouvou, ubytovací smlouvou na kolejích (potvrzením o studiu), účtem za elektřinu, plyn či mobilní telefon, a to se jménem a adresou. Mělo by se zkrátka jednat o **důvěryhodné prokázání adresy, kde se čtenáři zdržují.**
  
-===== Bezplatnost knihovnických a informačních služeb =====+==== Bezplatnost knihovnických a informačních služeb ====
  
 Důležitým principem poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb je jejich bezplatnost  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257#p4|Knihovní zákon, § 4]]. Důležitým principem poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb je jejich bezplatnost  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257#p4|Knihovní zákon, § 4]].
Řádek 79: Řádek 79:
  
   * zpřístupňování knihovních dokumentů z knihovního fondu knihovny nebo prostřednictvím meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny,   * zpřístupňování knihovních dokumentů z knihovního fondu knihovny nebo prostřednictvím meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny,
- 
   * poskytování ústních bibliografických, referenčních a faktografických informací a rešerší,   * poskytování ústních bibliografických, referenčních a faktografických informací a rešerší,
- 
   * zprostředkování informací z vnějších informačních zdrojů, zejména informací ze státní správy a samosprávy,   * zprostředkování informací z vnějších informačních zdrojů, zejména informací ze státní správy a samosprávy,
- 
   * umožnění přístupu k informacím na internetu, ke kterým má knihovna bezplatný přístup.   * umožnění přístupu k informacím na internetu, ke kterým má knihovna bezplatný přístup.
  
-Zvlášť důležité je dodržovat** princip bezplatnosti u přístupu k internetu.**((Viz podrobněji výklad Ministerstva kulturydostupný z: https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/InternetPoplatkyVykl.htm)) +Zvlášť důležité je dodržovat** princip bezplatnosti u přístupu k internetu.**((Viz podrobněji výklad Ministerstva kultury dostupný z: https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/InternetPoplatkyVykl.htm)) 
  
 Pro výše uvedenou skupinu základních služeb ale platí pro bezplatnost několik výjimek, kdy je možné požadovat úhradu služby: Pro výše uvedenou skupinu základních služeb ale platí pro bezplatnost několik výjimek, kdy je možné požadovat úhradu služby:
Řádek 104: Řádek 101:
 V případě stanovení ceny vybraných služeb nebo výše registračního poplatku **je nezbytné provést kalkulaci nákladů,** aby nenastala situace, že u některé služby dojde k tvorbě zisku.  V případě stanovení ceny vybraných služeb nebo výše registračního poplatku **je nezbytné provést kalkulaci nákladů,** aby nenastala situace, že u některé služby dojde k tvorbě zisku. 
  
-**Propočet by měl zahrnout náklady na materiál, mzdové a režijní náklady, případně odměny a jiné náklady hrazené v souvislosti s poskytováním služby třetím osobám. ** U nákladů, které nelze sledovat jednotlivě, lze provést propočet podle nákladů paušální částky na jednoho zaměstnance či na jednu provozní hodinu ((HEMOLA, Hanuš. Registrační poplatky v knihovnách a jejich možná kalkulace. Čtenář: měsíčník pro knihovny [online]. Kladno: Severočeská vědecká knihovna v Kladně, 2008, 2008, 59(6[cit. 2022-02-25]. ISSN 1805-4064. Dostupné z: https://www.svkkl.cz/en/ctenar/clanek/2549))+**Propočet by měl zahrnout náklady na materiál, mzdové a režijní náklady, případně odměny a jiné náklady hrazené v souvislosti s poskytováním služby třetím osobám. ** U nákladů, které nelze sledovat jednotlivě, lze provést propočet podle nákladů paušální částky na jednoho zaměstnance či na jednu provozní hodinu ((HEMOLA, Hanuš. Registrační poplatky v knihovnách a jejich možná kalkulace. //Čtenář// [online]. Červen 2008, roč. 59, č. 6, s. 191–192 [cit. 2022-02-25]. ISSN 1805-4064. Dostupné z: https://www.svkkl.cz/en/ctenar/clanek/2549 a https://www.svkkl.cz/cs/ctenar/stahnout-pdf/120))
  
 <WRAP center round box 100%>  <WRAP center round box 100%> 
 //„Veřejná knihovna by měla vyhovět potřebám všech skupin společnosti bez ohledu na věk, fyzické, ekonomické nebo sociální podmínky. Zvláště zodpovědná je však za uspokojování potřeb dětí a mládeže…  //„Veřejná knihovna by měla vyhovět potřebám všech skupin společnosti bez ohledu na věk, fyzické, ekonomické nebo sociální podmínky. Zvláště zodpovědná je však za uspokojování potřeb dětí a mládeže… 
-Děti mohou také povzbudit rodiče a další dospělé, aby knihovnu využívali.“//((Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA. 2., zcela přeprac. vyd. Editor Christie Koontz, Barbara Gubbin. Praha: Národní knihovna České republiky Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7.)) +Děti mohou také povzbudit rodiče a další dospělé, aby knihovnu využívali.“//((//Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA//. 2., zcela přeprac. vyd. K vydání připravily Christie KOONTZ a Barbara GUBBIN. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7. Dostupné také z: https://ipk.nkp.cz/docs/IFLA/sluzby-verejnych-knihoven-smernice-ifla-.pdf)) 
 </WRAP> </WRAP>
  
-====== Komunitní knihovna ======+===== Komunitní knihovna =====
  
 [[https://www.skipcr.cz/odborne-organy/sekce/sekce-verejnych-knihoven/skupina-pro-komunitni-aktivity|Komunitní knihovna ]] nezaměřuje své aktivity pouze na registrované čtenáře, ale plánovitě a systematicky oslovuje celou komunitu místa; služby rozvíjí tak, aby mohla pružně reagovat na potřeby všech skupin lidí v místě. Poskytuje prostor pro aktivity jednotlivých skupin občanů a propojuje je s dalšími skupinami i jednotlivci v souladu s rozvojem komunity. [[https://www.skipcr.cz/odborne-organy/sekce/sekce-verejnych-knihoven/skupina-pro-komunitni-aktivity|Komunitní knihovna ]] nezaměřuje své aktivity pouze na registrované čtenáře, ale plánovitě a systematicky oslovuje celou komunitu místa; služby rozvíjí tak, aby mohla pružně reagovat na potřeby všech skupin lidí v místě. Poskytuje prostor pro aktivity jednotlivých skupin občanů a propojuje je s dalšími skupinami i jednotlivci v souladu s rozvojem komunity.
Řádek 123: Řádek 120:
  
  //„Veřejné knihovny jsou místní službou ve prospěch místní komunity a měly by poskytovat komunitní informační služby.   //„Veřejné knihovny jsou místní službou ve prospěch místní komunity a měly by poskytovat komunitní informační služby. 
-Veřejná knihovna by měla být klíčovou institucí místní komunity z hlediska shromažďování, ochrany a propagace místní kultury v celé její rozmanitosti. Dosahuje toho různými způsoby, např. uchováváním sbírek k místní historii, výstavami, orální historií, vydáváním materiálů a pořádáním interaktivních programů s lokální tematikou.“ //((Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA. 2., zcela přeprac. vyd. Editor Christie Koontz, Barbara Gubbin. Praha: Národní knihovna České republiky Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7.)) +Veřejná knihovna by měla být klíčovou institucí místní komunity z hlediska shromažďování, ochrany a propagace místní kultury v celé její rozmanitosti. Dosahuje toho různými způsoby, např. uchováváním sbírek k místní historii, výstavami, orální historií, vydáváním materiálů a pořádáním interaktivních programů s lokální tematikou.“ //((//Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA//. 2., zcela přeprac. vyd. K vydání připravily Christie KOONTZ a Barbara GUBBIN. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7. Dostupné také z: https://ipk.nkp.cz/docs/IFLA/sluzby-verejnych-knihoven-smernice-ifla-.pdf)) 
 </WRAP> </WRAP>
  
-===== Sociální role veřejné knihovny =====+==== Sociální role veřejné knihovny ====
  
 Knihovny se stávají místy setkávání a upevňování neformálních kontaktů. Lidé zde získávají sociální zkušenost – knihovna se stává faktorem sociálního a osobního rozvoje. Jde o **apolitický veřejný prostor, otevřený všem bez rozdílu.**  Knihovny se stávají místy setkávání a upevňování neformálních kontaktů. Lidé zde získávají sociální zkušenost – knihovna se stává faktorem sociálního a osobního rozvoje. Jde o **apolitický veřejný prostor, otevřený všem bez rozdílu.** 
  
-===== Procesy v knihovně =====+==== Procesy v knihovně ====
  
 Jednotlivé procesy můžeme rozdělit do několika základních skupin (viz příloha). **Základem je práce s knihovními fondy** a činnosti, které se s tím pojí. Jednotlivé procesy můžeme rozdělit do několika základních skupin (viz příloha). **Základem je práce s knihovními fondy** a činnosti, které se s tím pojí.
  
-===== Knihovní fondy =====+==== Knihovní fondy ====
  
 Knihovny, ale i archivy a muzea, představují tzv. paměťové instituce, ve kterých je uchováváno národní kulturní dědictví. Dokumenty, které ošetřují a spravují, představují základní informační pramen pro vzdělávání, výzkum a informatizaci společnosti. Na fondech je závislé celoživotní vzdělávání, rozvíjení kvalifikace, soukromé zájmové činnosti a další aktivity. Knihovny, ale i archivy a muzea, představují tzv. paměťové instituce, ve kterých je uchováváno národní kulturní dědictví. Dokumenty, které ošetřují a spravují, představují základní informační pramen pro vzdělávání, výzkum a informatizaci společnosti. Na fondech je závislé celoživotní vzdělávání, rozvíjení kvalifikace, soukromé zájmové činnosti a další aktivity.
Řádek 142: Řádek 139:
 </WRAP> </WRAP>
  
-//Budování fondů by mělo vycházet z principu přístupu pro všechny a zahrnovat formáty dokumentů vhodných pro specifické skupiny zákazníků.//((Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA. 2., zcela přeprac. vyd. Editor Christie Koontz, Barbara Gubbin. Praha: Národní knihovna České republiky Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7.))+//Budování fondů by mělo vycházet z principu přístupu pro všechny a zahrnovat formáty dokumentů vhodných pro specifické skupiny zákazníků.//((//Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA//. 2., zcela přeprac. vyd. K vydání připravily Christie KOONTZ a Barbara GUBBIN. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7. Dostupné také z: https://ipk.nkp.cz/docs/IFLA/sluzby-verejnych-knihoven-smernice-ifla-.pdf))
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
Řádek 150: Řádek 147:
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Skladba knihovního fondu ====+=== Skladba knihovního fondu ===
  
 Knihovní fond je základem pro plnění povinnosti knihoven vymezených v § 4  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257#p4|Knihovního zákona]]. Součástí strategie rozvoje knihovny by měly být zásady tvorby knihovního fondu, zabývající se rozsahem a obsahem fondu. Tyto zásady mohou být zahrnuty v interních směrnicích nebo zpracovány formou samostatného dokumentu.  Knihovní fond je základem pro plnění povinnosti knihoven vymezených v § 4  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257#p4|Knihovního zákona]]. Součástí strategie rozvoje knihovny by měly být zásady tvorby knihovního fondu, zabývající se rozsahem a obsahem fondu. Tyto zásady mohou být zahrnuty v interních směrnicích nebo zpracovány formou samostatného dokumentu. 
Řádek 160: Řádek 157:
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Akvizice a katalogizace ====+=== Akvizice a katalogizace ===
  
 Akvizice spočívá v doplňování a tvorbě knihovního fondu. Je jedním z nejdůležitějších procesů knihovnického systému a závisí na ní všechny další procesy v knihovně, které na tuto činnost navazují (katalogizace, organizace fondu), a zejména poskytované služby. Katalogizace je tvořena řadou procesů, jejichž výsledkem je záznam o knihovních jednotkách. Popis dokumentů je prováděn podle mezinárodních směrnic a doporučení. Výsledkem je komplexní informace o knihovní jednotce, ve které se orientuje jak informační pracovník, tak i uživatel. Akvizice spočívá v doplňování a tvorbě knihovního fondu. Je jedním z nejdůležitějších procesů knihovnického systému a závisí na ní všechny další procesy v knihovně, které na tuto činnost navazují (katalogizace, organizace fondu), a zejména poskytované služby. Katalogizace je tvořena řadou procesů, jejichž výsledkem je záznam o knihovních jednotkách. Popis dokumentů je prováděn podle mezinárodních směrnic a doporučení. Výsledkem je komplexní informace o knihovní jednotce, ve které se orientuje jak informační pracovník, tak i uživatel.
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Podrobně o této problematice pojednávají studijní texty  [[https://www.svkos.cz/pro-knihovny/studijni-texty/|Akviziční činnost v knihovnách a Zpracování katalogizačních záznamů na analytické úrovni dle platných standardů.]] +Podrobně o této problematice pojednávají studijní texty  [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/1_Akvizi%C4%8Dn%C3%AD%20%C4%8Dinnosti%20v%20knihovn%C3%A1ch_%C5%BD%C3%AD%C5%BEala.pdf|Akviziční činnost v knihovnách]] [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/18_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_katalogiza%C4%8Dn%C3%ADch_z%C3%A1znam%C5%AF_na_analytick%C3%A9_%C3%BArovni_Sm%C3%A9kalov%C3%A1.pdf|Zpracování katalogizačních záznamů na analytické úrovni dle platných standardů]]
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Ochrana knihovního fondu ====+=== Ochrana knihovního fondu ===
  
 Knihovní fondy mohou významnou měrou ovlivnit kvalitu života, jejich ochrana se stává součástí širší a komplexnější péče o kulturní, zejména písemné dědictví, a patří proto mezi základní knihovnické aktivity všech typů knihoven. Knihovní fondy mohou významnou měrou ovlivnit kvalitu života, jejich ochrana se stává součástí širší a komplexnější péče o kulturní, zejména písemné dědictví, a patří proto mezi základní knihovnické aktivity všech typů knihoven.
Řádek 176: Řádek 173:
 Knihovní fond je nutné [[https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/sprava-a-ochrana-fondu/pece-o-knihovni-sbirky/vlivy|chránit]] před negativními vlivy prostředí, jako jsou **biologické faktory** (mikroorganismy, hmyz a hlodavci) a také **fyzikální a chemické faktory.**  Knihovní fond je nutné [[https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/sprava-a-ochrana-fondu/pece-o-knihovni-sbirky/vlivy|chránit]] před negativními vlivy prostředí, jako jsou **biologické faktory** (mikroorganismy, hmyz a hlodavci) a také **fyzikální a chemické faktory.** 
  
-Doporučené klimatické podmínky pro dlouhodobé uložení archivních a knihovních dokumentů definuje ČSN ISO 11799. **Papír** – optimální ochrana: teplota 2-18°C (±1), papír, úseky manuálního ovládání, pravidelně užívané předměty: teplota 14 -18°C (±1).  +Doporučené klimatické podmínky pro dlouhodobé uložení archivních a knihovních dokumentů definuje ČSN ISO 11799. **Papír** – optimální ochrana: teplota 218°C (±1), papír, úseky manuálního ovládání, pravidelně užívané předměty: teplota 1418°C (±1). 
- +
-**Vlhkost** v prostorách skladišť s knihovními jednotkami je stanovena 35 – 50 % relativní vlhkosti.((Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky. Informace pro knihovny [online]. Praha: Národní knihovna ČR, 2012 [cit. 2021-09-10]. Dostupné z: https://ipk.nkp.cz/docs/Doporuceni_Vystavba_07_05_2012DEF.pdf. S. 12.))+
  
 +**Vlhkost** v prostorách skladišť s knihovními jednotkami je stanovena 35–50 % relativní vlhkosti.((ATELIER ATREA. //Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky// [online]. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012, s. 12 [cit. 2022-03-22]. Dostupné z: https://ipk.nkp.cz/docs/Doporuceni_Vystavba_07_05_2012DEF.pdf.))
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Podrobně o této problematice pojednávají studijní texty  [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/2021/15_Dostalova_Komplexni%20sprava%20a%20organizace%20knihovn%C3%ADho%20fondu.pdf|Komplexní správa a organizace knihovního fondu v rámci instituce,]] kapitola 7.+Podrobně o této problematice pojednávají studijní texty [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/2021/15_Dostalova_Komplexni%20sprava%20a%20organizace%20knihovn%C3%ADho%20fondu.pdf|Komplexní správa a organizace knihovního fondu v rámci instituce]]kapitola 7.
 </WRAP> </WRAP>
  
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-[[https://ipk.nkp.cz/docs/Doporuceni_Vystavba_07_05_2012DEF.pdf |Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky.]] +[[https://ipk.nkp.cz/docs/Doporuceni_Vystavba_07_05_2012DEF.pdf|Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky.]]
  
-[[https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000087511&local_base=KKL|ČSN ISO 11799 ]] tato mezinárodní norma stanoví charakteristiky univerzálních depozitářů užívaných pro dlouhodobé uložení archivních a knihovních dokumentů. Zabývá se umístěním a konstrukcí budov a instalacemi a vybavením, které mají být používány. Vztahuje se na všechny archivní a knihovní dokumenty, které jsou uloženy v univerzálních depozitářích, kde mohou být společně uloženy různé nosiče. +[[https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&amp;doc_number=000087511&amp;local_base=KKL|ČSN ISO 11799 ]] – tato mezinárodní norma stanoví charakteristiky univerzálních depozitářů užívaných pro dlouhodobé uložení archivních a knihovních dokumentů. Zabývá se umístěním a konstrukcí budov a instalacemi a vybavením, které mají být používány. Vztahuje se na všechny archivní a knihovní dokumenty, které jsou uloženy v univerzálních depozitářích, kde mohou být společně uloženy různé nosiče. 
 </WRAP> </WRAP>
  
 Doporučené parametry klimatu pro některé druhy fondu naleznete v příloze. Doporučené parametry klimatu pro některé druhy fondu naleznete v příloze.
  
-==== Revize knihovního fondu ====+=== Revize knihovního fondu ===
  
 Revize knihovního fondu je **proces, při kterém se porovnává skutečný stav knihovních jednotek ve fondu se stavem evidence a výpůjček.** Revize se provádí jednak v intervalech stanovených [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257| Knihovním zákonem]], § 16, a/nebo také při mimořádných událostech, jako je stěhování, násilné vniknutí do knihovny a další. Výsledkem revize je zjištění počtu ztracených dokumentů a dokumentů vhodných k vyřazení z fondu. Může také dojít k nalezení dokumentů, které byly považovány za ztracené. Revize knihovního fondu je **proces, při kterém se porovnává skutečný stav knihovních jednotek ve fondu se stavem evidence a výpůjček.** Revize se provádí jednak v intervalech stanovených [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257| Knihovním zákonem]], § 16, a/nebo také při mimořádných událostech, jako je stěhování, násilné vniknutí do knihovny a další. Výsledkem revize je zjištění počtu ztracených dokumentů a dokumentů vhodných k vyřazení z fondu. Může také dojít k nalezení dokumentů, které byly považovány za ztracené.
Řádek 212: Řádek 208:
  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-88|Vyhláška č. 88/2002 Sb.,]] § 1  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-88|Vyhláška č. 88/2002 Sb.,]] § 1
  
-//„Tato vyhláška stanoví … podrobnosti o vedení evidence knihovního fondu a náležitosti zápisu o výsledku revize knihovního fondu.“//((ČESKO. Vyhláška č. 88/2002 Sb. Ministerstva kultury k provedeni zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. In: Sbírka zákonů České republiky. 2002, částka 39. Dostupné také z: https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/Zakon257Vyhl.htm ))+//„Tato vyhláška stanoví … podrobnosti o vedení evidence knihovního fondu a náležitosti zápisu o výsledku revize knihovního fondu.“//
 </WRAP> </WRAP>
  
Řádek 220: Řádek 216:
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Více o této problematice pojednává studijní text  [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/4_Organizace%20revize%20knihovn%C3%ADho%20fondu_Giebisch.pdf|Organizace revize knihovního fondu]] a text [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/2021/13_Giebisch_Koncipovani%20revizi%20a%20posuzovani%20knihovnich%20fondu%20v%20ramci%20instituce.pdf|Koncipování revizí a posuzování knihovních fondů v rámci instituce.]] +Více o této problematice pojednává studijní text  [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/4_Organizace%20revize%20knihovn%C3%ADho%20fondu_Giebisch.pdf|Organizace revize knihovního fondu]] a text [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/2021/13_Giebisch_Koncipovani%20revizi%20a%20posuzovani%20knihovnich%20fondu%20v%20ramci%20instituce.pdf|Koncipování revizí a posuzování knihovních fondů v rámci instituce.]] 
 </WRAP>  </WRAP> 
    
-===== Výpůjční služby =====+==== Výpůjční služby ====
  
 Podle knihovního zákona patří výpůjční služby mezi **základní služby každé knihovny.** Základní služby poskytuje každá knihovna podle § 4 knihovního zákona knihovna **bezplatně**. Knihovna je při půjčování dokumentů povinna řídit se  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121|zákonem č. 121/2000 Sb.,]]  o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (Autorský zákon). Podle knihovního zákona patří výpůjční služby mezi **základní služby každé knihovny.** Základní služby poskytuje každá knihovna podle § 4 knihovního zákona knihovna **bezplatně**. Knihovna je při půjčování dokumentů povinna řídit se  [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121|zákonem č. 121/2000 Sb.,]]  o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (Autorský zákon).
Řádek 245: Řádek 241:
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Meziknihovní výpůjční služba ====+=== Meziknihovní výpůjční služba ===
  
  
Řádek 267: Řádek 263:
 Podrobné postupy vymezují [[https://text.nkp.cz/sluzby/mvs-metpokyny|Metodické pokyny pro meziknihovní služby v ČR.]]   Podrobné postupy vymezují [[https://text.nkp.cz/sluzby/mvs-metpokyny|Metodické pokyny pro meziknihovní služby v ČR.]]  
  
-Podrobně o MVS pojednává studijní text  [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/10_Poskytov%C3%A1n%C3%AD_MVS_Konvi%C4%8Dkov%C3%A1.pdf|Poskytování meziknihovních a dodávacích služeb v knihovnách.]] +Podrobně o MVS pojednává studijní text  [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/10_Poskytov%C3%A1n%C3%AD_MVS_Konvi%C4%8Dkov%C3%A1.pdf|Poskytování meziknihovních a dodávacích služeb v knihovnách.]] 
 </WRAP> </WRAP>
  
-===== Elektronické služby knihoven =====+==== Elektronické služby knihoven ====
  
 Jde o služby, které knihovny poskytují svým uživatelům ve virtuálním prostředí a uživatelé k nim mohou přistupovat prostřednictvím webových stránek knihoven kdykoliv a odkudkoliv, nejsou vázány na místo ani čas. Vyhledávání v online katalozích, databázích a digitálních knihovnách, objednávání a rezervace knih a další služby mohou uživatelé využívat bez nutnosti fyzické návštěvy knihovny prostřednictvím sítě z pohodlí domova.  Jde o služby, které knihovny poskytují svým uživatelům ve virtuálním prostředí a uživatelé k nim mohou přistupovat prostřednictvím webových stránek knihoven kdykoliv a odkudkoliv, nejsou vázány na místo ani čas. Vyhledávání v online katalozích, databázích a digitálních knihovnách, objednávání a rezervace knih a další služby mohou uživatelé využívat bez nutnosti fyzické návštěvy knihovny prostřednictvím sítě z pohodlí domova. 
Řádek 285: Řádek 281:
   * databáze – licencované i vlastní.   * databáze – licencované i vlastní.
  
-===== Kulturní, vzdělávací, kreativní a komunitní akce =====+==== Kulturní, vzdělávací, kreativní a komunitní akce ====
  
 Stále větší počet knihoven v ČR pořádá různé kulturní a vzdělávací akce (např. veřejná čtení v knihovně, křty knih, besedy a přednášky, tvůrčí dílny, výukové lekce pro školy, celoživotní vzdělávání pro seniory a mnohé další). Stále větší počet knihoven v ČR pořádá různé kulturní a vzdělávací akce (např. veřejná čtení v knihovně, křty knih, besedy a přednášky, tvůrčí dílny, výukové lekce pro školy, celoživotní vzdělávání pro seniory a mnohé další).
Řádek 296: Řádek 292:
 Knihovník se musí aktivně zajímat o specifické kategorie čtenářů a měl by pro ně vybrat odpovídající četbu či jiné dokumenty. Důležité je osobní setkávání knihovníků, výměna zkušeností a aktivní komunikace, např. prostřednictvím [[https://ipk.nkp.cz/adresare-e-konference/diskusni-konference|e-konferencí]] nebo face-to-face. Knihovník se musí aktivně zajímat o specifické kategorie čtenářů a měl by pro ně vybrat odpovídající četbu či jiné dokumenty. Důležité je osobní setkávání knihovníků, výměna zkušeností a aktivní komunikace, např. prostřednictvím [[https://ipk.nkp.cz/adresare-e-konference/diskusni-konference|e-konferencí]] nebo face-to-face.
  
-==== Služby pro děti ====+=== Služby pro děti ===
  
 Knihovna je důležitým faktorem podílejícím se na rozvoji a podpoře dětského čtenářství. Zároveň bývá místem, kde se pořádají nejrůznějších aktivity pro dětské čtenáře. Veřejné knihovny zajišťují individuální přístup k dětským čtenářům.  Knihovna je důležitým faktorem podílejícím se na rozvoji a podpoře dětského čtenářství. Zároveň bývá místem, kde se pořádají nejrůznějších aktivity pro dětské čtenáře. Veřejné knihovny zajišťují individuální přístup k dětským čtenářům. 
Řádek 305: Řádek 301:
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Více o této problematice pojednávají studijní texty [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/25_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_koncepce_a_syst%C3%A9mu_aktivit_Hubatkov%C3%A1.pdf|Zpracování koncepce a systému aktivit k podpoře dětského čtenářství v knihovně]]  a [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/26_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_koncepce_a_syst%C3%A9mu_informa%C4%8Dn%C3%AD_v%C3%BDchovy_Hubatkov%C3%A1.pdf|Zpracování koncepce a systému informační výchovy dětí a mládeže v knihovně. ]] +Více o této problematice pojednávají studijní texty [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/25_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_koncepce_a_syst%C3%A9mu_aktivit_Hubatkov%C3%A1.pdf|Zpracování koncepce a systému aktivit k podpoře dětského čtenářství v knihovně]]  a [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/26_Zpracov%C3%A1n%C3%AD_koncepce_a_syst%C3%A9mu_informa%C4%8Dn%C3%AD_v%C3%BDchovy_Hubatkov%C3%A1.pdf|Zpracování koncepce a systému informační výchovy dětí a mládeže v knihovně. ]] 
  
 </WRAP> </WRAP>
  
  
-==== Služby pro náctileté ====+=== Služby pro náctileté ===
  
-//"Mladí lidé mezi dětstvím a dospělostí se vyvíjejí jako individuality se svou vlastní kulturou. Veřejné knihovny mají mít pochopení pro jejich potřeby a svými službami je uspokojovat. Měly by opatřovat dokumenty včetně elektronických informačních zdrojů, které jsou odrazem zájmů a kultury dospívajících."//((Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA. 2., zcela přeprac. vyd. Editor Christie Koontz, Barbara Gubbin. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7.))+//"Mladí lidé mezi dětstvím a dospělostí se vyvíjejí jako individuality se svou vlastní kulturou. Veřejné knihovny mají mít pochopení pro jejich potřeby a svými službami je uspokojovat. Měly by opatřovat dokumenty včetně elektronických informačních zdrojů, které jsou odrazem zájmů a kultury dospívajících."//((//Služby veřejných knihoven: směrnice IFLA//. 2., zcela přeprac. vyd. K vydání připravily Christie KOONTZ a Barbara GUBBIN. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012203 s. ISBN 978-80-7050-612-7. Dostupné také z: https://ipk.nkp.cz/docs/IFLA/sluzby-verejnych-knihoven-smernice-ifla-.pdf))
  
 Prostor pro náctileté má být zařízen tak, aby byl pro tuto skupinu přitažlivý. Měl by být vybaven odpovídajícím nábytkem a dalšími prvky (např. herními, relaxačními apod.) a odpovídající výmalbou. Prostor pro náctileté má být zařízen tak, aby byl pro tuto skupinu přitažlivý. Měl by být vybaven odpovídajícím nábytkem a dalšími prvky (např. herními, relaxačními apod.) a odpovídající výmalbou.
  
-Aktivity pro -náctileté by měly odpovídat jejich zájmu a čtenářským preferencím (např. akce týkající se komiksů, přednášky o zajímavých tématech, práce s internetovými aplikacemi, odborné produkce videí). Zajímavé jsou únikové hry a další společenské aktivity.+Aktivity pro náctileté by měly odpovídat jejich zájmu a čtenářským preferencím (např. akce týkající se komiksů, přednášky o zajímavých tématech, práce s internetovými aplikacemi, odborné produkce videí). Zajímavé jsou únikové hry a další společenské aktivity.
  
-==== Služby pro dospělé ====+=== Služby pro dospělé ===
  
 Dospělí lidé mívají v různých stadiích svého studia, zaměstnání a osobního života různé požadavky na knihovnické a informační služby. Tyto požadavky mají být analyzovány a následně naplňovány. Dospělí lidé mívají v různých stadiích svého studia, zaměstnání a osobního života různé požadavky na knihovnické a informační služby. Tyto požadavky mají být analyzovány a následně naplňovány.
Řádek 324: Řádek 320:
 V současné době jsou knihovnami nabízeny nejen výpůjční služby mnoha typů dokumentů, ale také odborná pomoc při vyhledávání informací, MVS, poskytování internetu aj. Knihovny pořádají kulturní i kreativní akce, besedy i přednášky na nejrůznější témata. Vzdělávací aktivity jsou organizovány s ohledem na věk účastníků; tematicky odpovídají potřebám komunity, ve které knihovna působí. Jde o širokou škálu přednášek, často orientovanou a informační gramotnost. Např. pro nejstarší věkovou kategorii knihovny zajišťují donášku a rozvoz knih do domu. V současné době jsou knihovnami nabízeny nejen výpůjční služby mnoha typů dokumentů, ale také odborná pomoc při vyhledávání informací, MVS, poskytování internetu aj. Knihovny pořádají kulturní i kreativní akce, besedy i přednášky na nejrůznější témata. Vzdělávací aktivity jsou organizovány s ohledem na věk účastníků; tematicky odpovídají potřebám komunity, ve které knihovna působí. Jde o širokou škálu přednášek, často orientovanou a informační gramotnost. Např. pro nejstarší věkovou kategorii knihovny zajišťují donášku a rozvoz knih do domu.
  
-===== Automatizované knihovní systémy =====+==== Automatizované knihovní systémy ====
  
 <WRAP center round box 100%> <WRAP center round box 100%>
Řádek 334: Řádek 330:
 V souvislosti s knihovním softwarem se obvykle hovoří o modulární struktuře. Typickými moduly jsou např. modul katalogizace, výpůjční modul, online katalog, modul akvizice aj. Protože však neexistuje jednotná definice modulů, jejich pojetí se může lišit (např. správa exemplářů může být chápána jakou součást katalogizace nebo jako samostatný modul, správa čtenářských plateb jako součást výpůjčního protokolu nebo jako samostatný modul atd.). V souvislosti s knihovním softwarem se obvykle hovoří o modulární struktuře. Typickými moduly jsou např. modul katalogizace, výpůjční modul, online katalog, modul akvizice aj. Protože však neexistuje jednotná definice modulů, jejich pojetí se může lišit (např. správa exemplářů může být chápána jakou součást katalogizace nebo jako samostatný modul, správa čtenářských plateb jako součást výpůjčního protokolu nebo jako samostatný modul atd.).
    
-==== AKS v České republice ====+=== AKS v České republice ===
  
 Nabídka AKS je v České republice rozmanitá, existují však různá hlediska pro jejich hodnocení. Při výběru vhodného systému je třeba zohlednit nejen nabízené možnosti a finanční náklady, ale zejména kompatibilitu se systémy používanými v daném místě či regionu. V rámci doporučení správného postupu je vhodné nejprve kontaktovat příslušnou pověřenou knihovnu a až poté vybrat systém a potřebné moduly. Nabídka AKS je v České republice rozmanitá, existují však různá hlediska pro jejich hodnocení. Při výběru vhodného systému je třeba zohlednit nejen nabízené možnosti a finanční náklady, ale zejména kompatibilitu se systémy používanými v daném místě či regionu. V rámci doporučení správného postupu je vhodné nejprve kontaktovat příslušnou pověřenou knihovnu a až poté vybrat systém a potřebné moduly.
Řádek 350: Řádek 346:
 </WRAP> </WRAP>
  
-=== Přehled AKS ===+== Přehled AKS ==
  
 **Komerční knihovní systémy** jsou AKS pořízené „na klíč“ počítačovou firmou, která následně poskytuje servis, upgrade, aktualizaci. **Komerční knihovní systémy** jsou AKS pořízené „na klíč“ počítačovou firmou, která následně poskytuje servis, upgrade, aktualizaci.
Řádek 367: Řádek 363:
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Podrobně o AKS pojednává také studijní text [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/8_Ovl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD_automatizovan%C3%A9ho_knihovn%C3%ADho_syst%C3%A9mu_Jansov%C3%A1_Cerni%C5%88%C3%A1kov%C3%A1.pdf|Ovládání automatizovaného knihovního systému]]. +Podrobně o AKS pojednává také studijní text [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%C3%AD%20texty%20pro%20knihovn%C3%ADky/8_Ovl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD_automatizovan%C3%A9ho_knihovn%C3%ADho_syst%C3%A9mu_Jansov%C3%A1_Cerni%C5%88%C3%A1kov%C3%A1.pdf|Ovládání automatizovaného knihovního systému]]. 
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Digitalizace dokumentů ====+=== Digitalizace dokumentů ===
  
 Knihovny a další paměťové instituce digitalizují své dokumenty. Digitalizace knižních dokumentů může sloužit pro vytváření kopií dokumentů, které nejsou bezprostředně ohroženy degradací papíru, ale které je třeba nahradit v přímých službách uživatelům, nebo v těch případech, kdy není možné dokument v původní podobě bezpečně zpřístupnit (např. v případě map). Digitalizaci můžeme vnímat také jako jeden ze způsobů ochrany knihovního fondu i jako zpřístupnění dokumentů pro veřejnost. Knihovny a další paměťové instituce digitalizují své dokumenty. Digitalizace knižních dokumentů může sloužit pro vytváření kopií dokumentů, které nejsou bezprostředně ohroženy degradací papíru, ale které je třeba nahradit v přímých službách uživatelům, nebo v těch případech, kdy není možné dokument v původní podobě bezpečně zpřístupnit (např. v případě map). Digitalizaci můžeme vnímat také jako jeden ze způsobů ochrany knihovního fondu i jako zpřístupnění dokumentů pro veřejnost.
Řádek 376: Řádek 372:
 Z pohledu veřejnosti jde o široké zpřístupnění kulturního a vědeckého dědictví pro potřeby vědy, inovací, vzdělávání, kreativity i osobního rozvoje obyvatel včetně zajištění jejich dostupnosti v evropském a celosvětovém kontextu. Knihovny dlouhodobě investují do digitalizace knihovních fondů. V uplynulém období byly v knihovnách vybudovány základní kapacity a nástroje pro digitalizaci – digitalizační linky, softwarové nástroje na digitalizaci a její koordinaci včetně standardů.  Z pohledu veřejnosti jde o široké zpřístupnění kulturního a vědeckého dědictví pro potřeby vědy, inovací, vzdělávání, kreativity i osobního rozvoje obyvatel včetně zajištění jejich dostupnosti v evropském a celosvětovém kontextu. Knihovny dlouhodobě investují do digitalizace knihovních fondů. V uplynulém období byly v knihovnách vybudovány základní kapacity a nástroje pro digitalizaci – digitalizační linky, softwarové nástroje na digitalizaci a její koordinaci včetně standardů. 
    
-Byla zpracována [[http://files.ukr.knihovna.cz/200000240-eb067ec003/KoncepceUchovDigit2016.docx|Národní koncepce dlouhodobé ochrany digitálních dat v knihovnách]] a vytvořeny [[https://standardy.ndk.cz/ndk/archivace|standardy pro digitalizaci a dlouhodobé uchovávání]]. +Byla zpracována [[https://ukr.knihovna.cz/koncepce-rozvoje-knihoven-cr-na-leta-2017-2020/|Národní koncepce dlouhodobé ochrany digitálních dat v knihovnách]] a vytvořeny [[https://standardy.ndk.cz/ndk/archivace|standardy pro digitalizaci a dlouhodobé uchovávání]]. 
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Studijní materiál  [[https://1url.cz/2KaML|Poskytování bibliografických a rešeršních služeb ze specializovaných zdrojů v knihovnách]] blíže pojednává o digitálních knihovnách v ČR, o zahraničních zdrojích i licenčních podmínkách jednotlivých databází.+Studijní materiál [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/studijn%c3%ad%20texty%20pro%20knihovn%c3%adky/9_Poskytov%c3%a1n%c3%ad_bibliografick%c3%bdch_a_re%c5%a1er%c5%a1n%c3%adch_slu%c5%beeb_Konvi%c4%8dkov%c3%a1.pdf|Poskytování bibliografických a rešeršních služeb ze specializovaných zdrojů v knihovnách]] blíže pojednává o digitálních knihovnách v ČR, o zahraničních zdrojích i licenčních podmínkách jednotlivých databází.
 </WRAP> </WRAP>
  
-====== Regionální funkce knihoven ======+===== Regionální funkce knihoven =====
  
 [[https://ipk.nkp.cz/programy-podpory/regionalni-funkce-verejnych-knihoven|Regionální funkce knihoven]] (dále jen RF) byly zákonně ustanoveny až knihovním zákonem z roku 2001. Formování RF až do dnešní podoby byl proces složený z mnoha dílčích kroků a potřebných legislativních změn.  [[https://ipk.nkp.cz/programy-podpory/regionalni-funkce-verejnych-knihoven|Regionální funkce knihoven]] (dále jen RF) byly zákonně ustanoveny až knihovním zákonem z roku 2001. Formování RF až do dnešní podoby byl proces složený z mnoha dílčích kroků a potřebných legislativních změn. 
  
 <WRAP center info> <WRAP center info>
-Podrobně o této problematice pojednává studijní materiál s názvem  [[https://www.svkos.cz/data/filemanager/source/24_%C5%A0ed%C3%A1_Richter_Zaji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD%20v%C3%BDkonu%20RF%20knihoven_verze1.2.pdf|Zajištění výkonů regionálních funkcí knihoven.]] +Podrobně o této problematice pojednává studijní materiál s názvem  [[https://www.msvk.cz/data/filemanager/source/24_%C5%A0ed%C3%A1_Richter_Zaji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD%20v%C3%BDkonu%20RF%20knihoven_verze1.2.pdf|Zajištění výkonů regionálních funkcí knihoven.]] 
 </WRAP> </WRAP>
    
Řádek 404: Řádek 400:
 Ve vztahu k veřejným knihovnám v daném kraji je krajská knihovna v rámci svých RF centrem, zabezpečujícím jejich vzájemnou koordinaci. Plnění RF pro některé oblasti svého kraje může krajská knihovna převést na jednu nebo více základních knihoven. Ve vztahu k veřejným knihovnám v daném kraji je krajská knihovna v rámci svých RF centrem, zabezpečujícím jejich vzájemnou koordinaci. Plnění RF pro některé oblasti svého kraje může krajská knihovna převést na jednu nebo více základních knihoven.
  
-==== Metodický pokyn MK k zajištění výkonu RF knihoven a jejich koordinaci na území ČR ==== +=== Metodický pokyn MK k zajištění výkonu RF knihoven a jejich koordinaci na území ČR === 
  
 Jeho účelem je přispět ke sjednocení postupu při výkonu RF knihoven a vytvoření příznivých podmínek pro poskytování podpůrných služeb základním knihovnám.  Jeho účelem je přispět ke sjednocení postupu při výkonu RF knihoven a vytvoření příznivých podmínek pro poskytování podpůrných služeb základním knihovnám. 
Řádek 418: Řádek 414:
 Oba standardy napomáhají orientaci v řízení knihovny, přispívají ke zlepšení jejich ukazatelů, radí, jak nastavit dobrou činnost knihovny. Oba standardy napomáhají orientaci v řízení knihovny, přispívají ke zlepšení jejich ukazatelů, radí, jak nastavit dobrou činnost knihovny.
  
-==== Struktura modelu regionálních funkcí ====+=== Struktura modelu regionálních funkcí ===
  
 Myšlenka fungování RF je založena na provázané spolupráci knihoven na různých úrovních. Celostátně je program řízen KI NK ČR, který systém metodicky řídí, vyhodnocuje jeho plnění, pravidelně pořádá  [[https://ipk.nkp.cz/programy-podpory/regionalni-funkce-verejnych-knihoven|porady a semináře k regionálním funkcím.]]  Kromě toho KI NK ČR vydává metodické materiály, úzce spolupracuje s MK ČR, spolky obcí a dalšími sdruženími.  Myšlenka fungování RF je založena na provázané spolupráci knihoven na různých úrovních. Celostátně je program řízen KI NK ČR, který systém metodicky řídí, vyhodnocuje jeho plnění, pravidelně pořádá  [[https://ipk.nkp.cz/programy-podpory/regionalni-funkce-verejnych-knihoven|porady a semináře k regionálním funkcím.]]  Kromě toho KI NK ČR vydává metodické materiály, úzce spolupracuje s MK ČR, spolky obcí a dalšími sdruženími. 
Řádek 442: Řádek 438:
 //Obr. 15: Model systému RF knihoven, vazby mezi knihovnami// //Obr. 15: Model systému RF knihoven, vazby mezi knihovnami//
  
-==== Finanční zabezpečení výkonu RF ====+=== Finanční zabezpečení výkonu RF ===
  
 Finanční zajištění výkonu RF je od roku 2006 v kompetenci krajů. Základním kritériem pro přerozdělení dotace na pověřené knihovny je zohlednění počtu populace a počtu obsluhovaných knihoven na území kraje. Finanční zajištění výkonu RF je od roku 2006 v kompetenci krajů. Základním kritériem pro přerozdělení dotace na pověřené knihovny je zohlednění počtu populace a počtu obsluhovaných knihoven na území kraje.
Řádek 464: Řádek 460:
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Public relations ====+=== Public relations ===
  
 Public relations (dále jen PR) je součástí komunikačních strategií každé organizace. Charakter komunikace se v organizacích různí; v malých obcích mají občané k sobě mnohem blíže než ve větších sídlech. Public relations (dále jen PR) je součástí komunikačních strategií každé organizace. Charakter komunikace se v organizacích různí; v malých obcích mají občané k sobě mnohem blíže než ve větších sídlech.
Řádek 530: Řádek 526:
   * firemní identita – jednotný vizuální styl, loga, web…   * firemní identita – jednotný vizuální styl, loga, web…
  
 +<WRAP center info 100%>
 +Další užitečné zdroje vztahující se k obsahu této kapitoly najdete v [[rizeni:priloha_10_knihovni_sluzby|příloze 10]].
 +</WRAP>
 +
 <-spisova_sluzba|9. Spisová služba ^obsah|Obsah^statistika|11. Statistika-> <-spisova_sluzba|9. Spisová služba ^obsah|Obsah^statistika|11. Statistika->
rizeni/knihovni_sluzby.1646032163.txt.gz · Poslední úprava: 2022/02/28 08:09 autor: maries