Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:uzivatele_a_pristupnost

Toto je starší verze dokumentu!


2. Kdo potřebuje přístupný web

Úvodní video: Internet a handicapovaní


Proč je přístupnost důležitá

Informační technologie, internet a mobilní aplikace nám v mnohém usnadňují a zjednodušují život. Lze však bez nadsázky říci, že existují lidé, pro které jsou jej jsou tyto technologie zcela nezastupitelné. Jsou to lidé se specifickými potřebami, zejména lidé s postižením, například nevidomí, neslyšící, lidé upoutaní na lůžko nebo invalidní vozík. Tito lidé byli dříve v mnoha oblastech zcela závislí na pomoci druhých. Nyní mají k dispozici počítače, mobilní telefony a tzv. asistivní technologie, které zlepšují kvalitu jejich života. Mohou sami vyhledávat informace na internetu, číst knihy, studovat, nakupovat, komunikovat s úřady nebo s přáteli, ovládat zařízení v domácnosti a mnoho dalšího. Internet se tak stal nástrojem, který dává lidem s postižením možnost zvládat mnoho věcí samostatně, bez pomoci druhých.

Bohužel mnoho webových stránek nebo aplikací je vytvořeno tak, že pro uživatele se zrakovým, sluchovým, tělesným postižením nebo s motorickými poruchami nejsou přístupné. To, co by mohlo pomáhat a přispívat k lepší kvalitě života, se stává překážkou. Ačkoliv začínáme chápat, že je potřeba odstraňovat bariéry z budov a veřejných prostor, téma přístupnosti webu mnozí považují za okrajové a neuvědomují si, že nepřístupné webové stránky mohou být stejným problémem, jako budova, která není bezbariérová. Přitom k odstranění těchto překážek je často potřeba vynaložit jen velmi málo úsilí.

Cílové skupiny přístupného webu

Přístupnost webu se týká zejména osob:

  • lidé s postižením zraku (nevidomí, slabozrací, lidé s poruchami barvocitu),
  • lidé s postižením sluchu (neslyšící, ohluchlí, nedoslýchaví),
  • lidé s tělesným postižením a motorickými poruchami,
  • lidé s kognitivními poruchami (lidé poruchami učení, pozornosti, lidé s mentálním postižením,
  • lidé citliví na světelné či optické podněty.

Lidí s těmito poruchami je v populaci více, než si obvykle myslíme. Např. na webovém portále WebAIM je uvedeno, že každý čtvrtý dospělý Američan Má nějaké zdravotní či smyslové postižemí.1)

Uživatelů, kteří mají z hlediska využívání webových stránek „specifické potřeby“ je však daleko více. Jde nejen o lidi s postižením, ale také například o seniory. Ti do žádné z předchozích kategorií tak zcela nezapadají, ale přesto mohou mít zhoršený zrak (ostatně problém přečíst malá písmena nebo texty na nekontrastním podkladu mívají lidé často už ve věku mezi 40 a 50 lety), sluch, motorické funkce nebo kognitivní poruchy. Problém s přístupností webu mají také lidé , pro které je čeština cizím jazykem, lidé, kteří mají menší zkušenost s využíváním technologií, kteří mají horší technické vybavení.

V některých případech se problémy s přístupností webu mohou týkat i docela „běžných“ uživatelů webu, kteří právě pro zobrazení webové stránky používají mobilní telefon nebo lidí po úraze, kteří nejsou schopni používat myš, protože mají ruku v sádře atd.

Pokud ovládáte angličtinu, doporučujeme Vám podívat se alespoň na část úvodního proslovu online konfrence knihovního softwaru Evergreen 2020. John Remple, který se věnuje inklizivnímu designuv Georgijském technologickém institutu zde mj. hovořil právě o tom, jak inkluzivní opatření pomáhají všem, nejen lidem s postižením.



Přístupnost webu pro uživatelé s různými handicapy nebo specifickými potřebami vyžaduje určitá opatření při tvorbě webu a také dodržování určitých principů a strategií při vkládání informací na web. Až na několik málo výjimek však z těchto opatření obvykle mají užitek nejen lidé handicapem . Promyšlená koncepce, smysluplná navigace, srozumitelné texty na webu, vhodné obrázky, které doplňují obsah, informace o velikost souborů ke stažení, návodné informace o chybách při vyplňování formulářů a mnoho dalších věcí, které vyžaduje přístupný web, to vše přispívá k použitelnosi a uživatelské přívětivosti také pro tzv. „běžné uživatele“.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
pristupnost/uzivatele_a_pristupnost.1598173382.txt.gz · Poslední úprava: 2020/08/23 11:03 autor: eva