Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:uvod

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
pristupnost:uvod [2020/09/24 10:16] – [Jak s příručkou pracovat pracovat] evapristupnost:uvod [2023/11/06 17:34] (aktuální) epub
Řádek 12: Řádek 12:
 Je dobře, že v souvislosti se [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-99|zákonem o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací]], který vstoupil v platnost v roce 2019, se problematice přístupnosti začala věnovat o něco větší pozornost. Mnohé instituce, na které se zákon vztahuje, začaly zjišťovat, v jakém stavu jsou jejich webové stránky a co musejí udělat, aby splnily požadavky zákona. Je dobře, že v souvislosti se [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-99|zákonem o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací]], který vstoupil v platnost v roce 2019, se problematice přístupnosti začala věnovat o něco větší pozornost. Mnohé instituce, na které se zákon vztahuje, začaly zjišťovat, v jakém stavu jsou jejich webové stránky a co musejí udělat, aby splnily požadavky zákona.
  
-Ve stejné situaci se ocitla také řada knihoven, z nichž mnohé se dosud potřebou přístupnosti webových stránek nezabývaly. Nevědí si proto rady, kde a jak začít, mnozí odpovědní pracovníci se v problematice webu ani jeho přístupnosti příliš neorientují. Ministerstvo vnitra ČR vydalo k zákonu o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací [[https://www.mvcr.cz/soubor/metodicky-pokyn-pristupnost-internetovych-stranek-a-mobilnich-aplikaci-pdf.aspx|metodický pokyn]], ten však (jak se píše v jeho úvodu) "vyžaduje odborné znalosti související s tvorbou a správou internetových stránek a mobilních aplikací". Ti, kdo rozhodují o webech knihoven, tento typ znalostí nepotřebují. Potřebují však porozumět tomu, **co a hlavně proč je důležité a jaký to má nebo může mít vztah ke službám knihoven**. Potřebují také vědět, **co mají chtít po tvůrcích a správcích webových stránek** při zadávání požadavků na změny webových stránek nebo na tvorbu nového webu. Potřebují vědět, **jak ověřit, že je web pro uživatele se specifickými potřebami skutečně přístupný**. Potřebují také informace o tom, **jak s přístupným webem dále pracovat v každodenním provozu knihovny** a zajistit, aby byl i nadále přístupný.+Ve stejné situaci se ocitla také řada knihoven, z nichž mnohé se dosud potřebou přístupnosti webových stránek nezabývaly. Nevědí si proto rady, kde a jak začít, mnozí odpovědní pracovníci se v problematice webu ani jeho přístupnosti příliš neorientují. Ministerstvo vnitra ČR vydalo k zákonu o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací [[https://www.dia.gov.cz/egovernment/pristupnost-internetovych-stranek-a-mobilnich-aplikaci/metodicke-dokumenty/|metodický pokyn]] (nyní jej zastřešuje Digitální a informační agentura), ten však (jak se píše v jeho úvodu) "vyžaduje odborné znalosti související s tvorbou a správou internetových stránek a mobilních aplikací". Ti, kdo rozhodují o webech knihoven, tento typ znalostí nepotřebují. Potřebují však porozumět tomu, **co a hlavně proč je důležité a jaký to má nebo může mít vztah ke službám knihoven**. Potřebují také vědět, **co mají chtít po tvůrcích a správcích webových stránek** při zadávání požadavků na změny webových stránek nebo na tvorbu nového webu. Potřebují vědět, **jak ověřit, že je web pro uživatele se specifickými potřebami skutečně přístupný**. Potřebují také informace o tom, **jak s přístupným webem dále pracovat v každodenním provozu knihovny** a zajistit, aby byl i nadále přístupný.
  
  
Řádek 22: Řádek 22:
 Protože však na přístupnost má vliv i způsob, jakým jsou na web vkládány informace, jsou v příručce k dispozici i kapitoly určené **pracovníkům knihoven, kteří vkládají informace do redakčního systému a aktualizují webové stránky**. Protože však na přístupnost má vliv i způsob, jakým jsou na web vkládány informace, jsou v příručce k dispozici i kapitoly určené **pracovníkům knihoven, kteří vkládají informace do redakčního systému a aktualizují webové stránky**.
  
-Téma přístupnosti webu se do značné míry týká informačních technologií a programování webu. Není proto možné  se v příručce vyhnout některým technickým tématům. I tato technická témata jsou však pojednána pokud možno takovou formou, aby jí byli schopni (alespoň v obecné rovině) porozumět i lidé, kteří s webovými technologiemi běžně nepracují. To neznamená, že by příručku nemohli využívat také IT pracovníci a vývojáři webu, nikoli však jako technický tutoriál ((Pro ten účel doporučujeme [[https://www.mvcr.cz/soubor/metodicky-pokyn-pristupnost-internetovych-stranek-a-mobilnich-aplikaci-pdf.aspx|metodický pokyn Ministerstva vnitra ČR k zákonu o přístupnosti]] a zejména [[https://www.w3.org/TR/WCAG21/|metodiku WCAG 2.1]].)), nýbrž pro širší pochopení problematiky přístupnosti a jejích souvislostí.+Téma přístupnosti webu se do značné míry týká informačních technologií a programování webu. Není proto možné  se v příručce vyhnout některým technickým tématům. I tato technická témata jsou však pojednána pokud možno takovou formou, aby jí byli schopni (alespoň v obecné rovině) porozumět i lidé, kteří s webovými technologiemi běžně nepracují. To neznamená, že by příručku nemohli využívat také IT pracovníci a vývojáři webu, nikoli však jako technický tutoriál ((Pro ten účel doporučujeme [[https://www.dia.gov.cz/egovernment/pristupnost-internetovych-stranek-a-mobilnich-aplikaci/metodicke-dokumenty/|metodický pokyn Digitální a informační agentury k zákonu o přístupnosti]] a zejména [[https://www.w3.org/TR/WCAG21/|metodiku WCAG 2.1]].)), nýbrž pro širší pochopení problematiky přístupnosti a jejích souvislostí.
  
  
Řádek 29: Řádek 29:
 Příručka se skládá z pěti částí. Příručka se skládá z pěti částí.
  
-První částí příručky je oddíl **Uživatelé webu se specifickými potřebami**. V nich se seznámíte s jednotlivými typy uživatelů, pro které je přístupnost webu důležitá, a s tím, jak ji pro ně zajistit. Pozornost je věnována lidem se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením, s kognitivními poruchami a rovněž lidem citlivým na světelné a optické podněty. Některé pasáže textu (a také způsob jeho členění) jsou zčásti inspirovány webovým portálem [[https://webaim.org/|WebAIM]].+První částí příručky je oddíl **Uživatelé webu se specifickými potřebami**. V něm se seznámíte s jednotlivými typy uživatelů, pro které je přístupnost webu důležitá, a s tím, jak ji pro ně zajistit. Pozornost je věnována lidem se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením, s kognitivními poruchami a rovněž lidem citlivým na světelné a optické podněty. Některé pasáže textu (a také způsob jeho členění) jsou zčásti inspirovány webovým portálem [[https://webaim.org/|WebAIM]].
  
 Hlavní částí příručky je oddíl **Základy přístupnosti webu pro knihovníky**. V něm najdete základní informace o [[pristupnost:zakon_o_pristupnosti|zákonu o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací]] a o [[pristupnost:metodika_wcag|metodice WCAG 2.1]] (Web Content Accessibility Guidelines 2.1), z níž zákon vychází. Jednotlivé kapitoly představují témata, kterým je z hlediska přístupnosti třeba věnovat pozornost. U každého tématu jsou uvedeny doporučené zásady pro tvorbu webových stránek a vkládání obsahu na web. Zároveň je vždy vysvětleno, proč je daná zásada důležitá a jak její aplikace může lidem se specifickými potřebami i běžným uživatelům při práci s webovými stránkami pomoci. Tato část je určena zejména vedoucím knihoven a těm, kdo mají na starosti koncepci webu nebo jeho správu. Hlavní částí příručky je oddíl **Základy přístupnosti webu pro knihovníky**. V něm najdete základní informace o [[pristupnost:zakon_o_pristupnosti|zákonu o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací]] a o [[pristupnost:metodika_wcag|metodice WCAG 2.1]] (Web Content Accessibility Guidelines 2.1), z níž zákon vychází. Jednotlivé kapitoly představují témata, kterým je z hlediska přístupnosti třeba věnovat pozornost. U každého tématu jsou uvedeny doporučené zásady pro tvorbu webových stránek a vkládání obsahu na web. Zároveň je vždy vysvětleno, proč je daná zásada důležitá a jak její aplikace může lidem se specifickými potřebami i běžným uživatelům při práci s webovými stránkami pomoci. Tato část je určena zejména vedoucím knihoven a těm, kdo mají na starosti koncepci webu nebo jeho správu.
Řádek 39: Řádek 39:
 Poslední částí příručky jsou **Přílohy**. Tvoří je praktické informace, které mohou být užitečné při plánování koncepce webových stránek. Jde o přehled požadavků na přístupnost při výběrovém řízení a doporučené zdroje, mj. odkazy na články týkající se uživatelů webu se specifickými potřebami, články, které shrnují požadavky na přístupnost s ohledem na knihovny, odkazy na zahraniční weby nebo na simulátory zrakových vad. Poslední částí příručky jsou **Přílohy**. Tvoří je praktické informace, které mohou být užitečné při plánování koncepce webových stránek. Jde o přehled požadavků na přístupnost při výběrovém řízení a doporučené zdroje, mj. odkazy na články týkající se uživatelů webu se specifickými potřebami, články, které shrnují požadavky na přístupnost s ohledem na knihovny, odkazy na zahraniční weby nebo na simulátory zrakových vad.
  
-===== Jak s příručkou pracovat pracovat =====+===== Jak s příručkou pracovat =====
 Příručka umožňuje čtení jednotlivých kapitol podle posloupnosti jejich číslování. Ti čtenáři, které zajímají pouze určitá témata, mohou číst pouze jednotlivé kapitoly podle svého aktuálního zájmu. Aby nepřišli o důležité informace, jsou jednotlivé kapitoly propojeny hypertextovými odkazy, díky kterým je možné přejít k souvisejícím tématům nebo externím zdrojům. V některých kapitolách (kde by odskok na jinou stránku rušil plynulost čtení) jsou ve stručnosti zopakovány také informace z jiných kapitol. Příručka umožňuje čtení jednotlivých kapitol podle posloupnosti jejich číslování. Ti čtenáři, které zajímají pouze určitá témata, mohou číst pouze jednotlivé kapitoly podle svého aktuálního zájmu. Aby nepřišli o důležité informace, jsou jednotlivé kapitoly propojeny hypertextovými odkazy, díky kterým je možné přejít k souvisejícím tématům nebo externím zdrojům. V některých kapitolách (kde by odskok na jinou stránku rušil plynulost čtení) jsou ve stručnosti zopakovány také informace z jiných kapitol.
  
Řádek 61: Řádek 61:
  
 **Jednotlivé stránky, vybrané kapitoly nebo celou příručku si můžete rovněž [[wiki:ebook_help|vytisknout či uložit ve vybraném formátu]]**. K dispozici jsou výstupy ve formátech TXT, PDF a ODT. K exportu jednotlivých kapitol nebo k jejich vytištění slouží ikony tlačítek pro export nebo přidání do vlastní knihy. Tato tlačítka najdete na pravé boční liště. Celou příručku si také můžete stáhnout ve formátu EPUB. **Jednotlivé stránky, vybrané kapitoly nebo celou příručku si můžete rovněž [[wiki:ebook_help|vytisknout či uložit ve vybraném formátu]]**. K dispozici jsou výstupy ve formátech TXT, PDF a ODT. K exportu jednotlivých kapitol nebo k jejich vytištění slouží ikony tlačítek pro export nebo přidání do vlastní knihy. Tato tlačítka najdete na pravé boční liště. Celou příručku si také můžete stáhnout ve formátu EPUB.
 +===== Video: K čemu příručka slouží a jak s ní pracovat =====
 +
 +{{youtube>MY0b00m65lY|Příručka Přístupné webové stránky}}
 +
 +
 +
 +
  
 ===== O autorce ===== ===== O autorce =====
pristupnost/uvod.1600935393.txt.gz · Poslední úprava: 2020/09/24 10:16 autor: eva