Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


pristupnost:manual_zvyrazneni_textu

(M.7) Zvýraznění textu

Pokud je text na webové stránce psán srozumitelným jazykem a je strukturován pomocí nadpisů, seznamů a dalších sémantických prvků, bývá často přehledný sám o sobě. Nastavení redakčního systému se postará o zvýraznění jednotlivých prvků, např. vzhledu nadpisů.

Pokud však potřebujete zvýraznit nějaký text v obsahu stránky, doporučujeme ke zvýraznění využít tučný řez písma nebo kurzivu, případně zvýraznění pomocí barvy písma nebo barvy pozadí textu. V tom případě však nezapomeňte, že barva by neměla být jediným způsobem sdělení informace.

Pravidla pro zvýraznění textu

  1. Dbejte na dostatečný kontrast textu a pozadí. Pro barevné zvýraznění není např. vhodné použít světlý podklad pro světlé písmo.
  2. Při zvýraznění se nespoléhejte pouze na barvu. Lidé s poruchami barvocitu nemusí barevné zvýraznění vůbec vnímat (podle typu poruchy např. nemusí rozeznat červenou, zelenou či jinou barvu, viz Uživatelé s poruchami barvocitu). Text můžete zvýraznit např. tučným řezem.
  3. Snažte se zvýrazněné části textu odlišit od odkazů. Zejména nepoužívejte podtržení slov. Podtržení se na webu tradičně využívalo a využívá pro odkazy, a proto by mohlo v návštěvnících stránky vzbuzovat dojem, že zvýrazněný text je odkazem.
  4. Pro zvýraznění textu nepoužívejte více různých fontů. Kombinace různých písem může nejen působit neesteticky, ale vést i k tomu, že informace působí nepřehledně.
  5. Nepoužívejte neobvyklé fonty, které mohou některým návštěvníkům webu komplikovat čtení a vnímání textu.
 
Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací
pristupnost/manual_zvyrazneni_textu.txt · Poslední úprava: 2020/09/16 14:24 autor: linda