Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


aks:uvod

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
aks:uvod [2019/10/08 12:16] lindaaks:uvod [2020/09/24 10:15] (aktuální) eva
Řádek 20: Řádek 20:
 ===== - Co si klade za cíl ===== ===== - Co si klade za cíl =====
  
-Pro správný výběr knihovního softwaru je důležité nejen to, jaké funkce jsou v daném softwaru k dispozici, ale také jak se s nimi pracuje a zda to koresponduje s pracovními procesy, potřebami a možnostmi dané knihovny, o jaký typ softwaru jde a jaké způsoby provozu daný software umožňuje, popř. jaká podpora je pro pro daný software k dispozici. Situace a potřeby jednotlivých knihoven jsou však rozdílné, a to nezřídka i v případech knihoven podobného typu nebo velikosti. Proto cílem příručky není popsat nebo doporučit konkrétní knihovní software, srovnávat funkce jednotlivých produktů nebo doporučit konkrétní způsob provozu softwaru. **Cílem je předložit pracovníkům knihoven informace a náměty potřebné k rozhodování o tom, jaký knihovní software a způsob jeho provozu je pro jejich knihovnu vhodný, a pomoci jim naplánovat potřebné kroky směřující ke hladkému průběhu změny (nebo zavedení) softwaru.** Příručka tedy nemá přinášet konkrétní odpovědi, ale má knihovníkům pomoci klást si správné otázky, které jim pomohou se správně rozhodnout.+Pro správný výběr knihovního softwaru je důležité nejen to, jaké funkce jsou v daném softwaru k dispozici, ale také jak se s nimi pracuje a zda to koresponduje s pracovními procesy, potřebami a možnostmi dané knihovny, o jaký typ softwaru jde a jaké způsoby provozu daný software umožňuje, popř. jaká podpora je pro pro daný software k dispozici. Situace a potřeby jednotlivých knihoven jsou však rozdílné, a to nezřídka i v případech knihoven podobného typu nebo velikosti. Proto cílem příručky není popsat nebo doporučit konkrétní knihovní software, srovnávat funkce jednotlivých produktů nebo doporučit konkrétní způsob provozu softwaru. **Cílem je předložit pracovníkům knihoven informace a náměty potřebné k rozhodování o tom, jaký knihovní software a způsob jeho provozu je pro jejich knihovnu vhodný, a pomoci jim naplánovat potřebné kroky směřující hladkému průběhu změny (nebo zavedení) softwaru.** Příručka tedy nemá přinášet konkrétní odpovědi, ale má knihovníkům pomoci klást si správné otázky, které jim pomohou se správně rozhodnout.
  
 ===== - Pro koho je určena ===== ===== - Pro koho je určena =====
Řádek 41: Řádek 41:
  
 <WRAP center round important 100%> <WRAP center round important 100%>
-oranžových rámečcích s vykřičníkem jsou uvedeny důležité informace nebo upozornění na možné problémy.+žových rámečcích s vykřičníkem jsou uvedeny důležité informace nebo upozornění na možné problémy.
 </WRAP> </WRAP>
  
Řádek 49: Řádek 49:
  
 <WRAP center round info> <WRAP center round info>
-modrých rámečcích s písmenem //i// jsou k dispozici doporučené zdroje a doplňkové informace.+šedých rámečcích s písmenem //i// jsou k dispozici doporučené zdroje a doplňkové informace.
 </WRAP> </WRAP>
  
 Použité zdroje jsou (je-li to v daném případě možné) s ohledem na plynulost textu uváděny přímo formou odkazů (URL); úplné záznamy jsou k dispozici v části [[aks:pouzite_zdroje|Použité zdroje]]. Použité zdroje jsou (je-li to v daném případě možné) s ohledem na plynulost textu uváděny přímo formou odkazů (URL); úplné záznamy jsou k dispozici v části [[aks:pouzite_zdroje|Použité zdroje]].
  
-**Jednotlivé stránky, vybrané kapitoly nebo celou příručku si můžete rovněž [[aks:tisk_a_export_prirucky|vytisknout či uložit ve vybraném formátu]]**. K dispozici jsou výstupy ve formátech TXT, PDF a ODT. K exportu jednotlivých kapitol nebo k jejich vytištění slouží ikony tlačítek pro export nebo přidání do vlastní knihy. Tato tlačítka najdete na pravé boční liště. Celou příručku si také můžete stáhnout ve formátu EPUB.+**Jednotlivé stránky, vybrané kapitoly nebo celou příručku si můžete rovněž [[wiki:ebook_help|vytisknout či uložit ve vybraném formátu]]**. K dispozici jsou výstupy ve formátech TXT, PDF a ODT. K exportu jednotlivých kapitol nebo k jejich vytištění slouží ikony tlačítek pro export nebo přidání do vlastní knihy. Tato tlačítka najdete na pravé boční liště. Celou příručku si také můžete stáhnout ve formátu EPUB.
  
 Uvítáme rovněž [[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXSSn2lCLh-R3vBmNjxA93IyEzX0HbsYVAdnTV7w0A8id-Zw/viewform|jakoukoliv zpětnou vazbu]] vztahující se k příručce. Uvítáme rovněž [[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXSSn2lCLh-R3vBmNjxA93IyEzX0HbsYVAdnTV7w0A8id-Zw/viewform|jakoukoliv zpětnou vazbu]] vztahující se k příručce.
aks/uvod.1570529761.txt.gz · Poslední úprava: 2019/10/08 12:16 autor: linda