Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


aks:standardy

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
aks:standardy [2019/09/26 19:37] lindaaks:standardy [2024/03/11 22:47] (aktuální) – [2.2 IFLA LRM (IFLA Library Reference Model)] eva
Řádek 3: Řádek 3:
 V oblasti automatizace knihoven hrají důležitou roli technické a další standardy. Dodržování standardů zajišťuje interoperabilitu mezi různorodými systémy a umožňuje knihovnám: V oblasti automatizace knihoven hrají důležitou roli technické a další standardy. Dodržování standardů zajišťuje interoperabilitu mezi různorodými systémy a umožňuje knihovnám:
   * spolupracovat s dalšími knihovnami (ať již používají totožné nebo různé knihovní softwary), např. v rámci regionu (výměnné fondy, regionální katalogy) nebo při kooperativních projektech (souborné katalogy, sdílené autoritní záznamy, knihovní a informační brány aj.);   * spolupracovat s dalšími knihovnami (ať již používají totožné nebo různé knihovní softwary), např. v rámci regionu (výměnné fondy, regionální katalogy) nebo při kooperativních projektech (souborné katalogy, sdílené autoritní záznamy, knihovní a informační brány aj.);
-  * vyměňovat dat mezi knihovním softwarem a dalšími aplikacemi a službami (s vnějším prostředím internetu, s discovery rozhraním, s nástroji pro správu citací apod.)+  * vyměňovat data mezi knihovním softwarem a dalšími aplikacemi a službami (s vnějším prostředím internetu, s discovery rozhraním, s nástroji pro správu citací apod.);
   * importovat data z jednoho softwaru do druhého (např. při změně knihovního softwaru nebo při stahování záznamů prostřednictvím protokolu Z39.50).   * importovat data z jednoho softwaru do druhého (např. při změně knihovního softwaru nebo při stahování záznamů prostřednictvím protokolu Z39.50).
  
Řádek 19: Řádek 19:
 Vznik ISBD (International Standard Bibliographic Description, Mezinárodní standardní bibliografický popis) se datuje do přelomu 60. a 70. let 20. století. Jde o soubor pravidel, která stanovují formu a obsah bibliografického popisu. ISBD definuje osm oblastí bibliografického popisu dokumentu, stanovuje pořadí jednotlivých prvků popisu a interpunkci, která jednotlivé prvky oddělují. Slouží k výměně bibliografických záznamů a pomáhá porozumět struktuře záznamu v případě, že jde o jazyk, kterému příjemce záznamu nerozumí. Vznik ISBD (International Standard Bibliographic Description, Mezinárodní standardní bibliografický popis) se datuje do přelomu 60. a 70. let 20. století. Jde o soubor pravidel, která stanovují formu a obsah bibliografického popisu. ISBD definuje osm oblastí bibliografického popisu dokumentu, stanovuje pořadí jednotlivých prvků popisu a interpunkci, která jednotlivé prvky oddělují. Slouží k výměně bibliografických záznamů a pomáhá porozumět struktuře záznamu v případě, že jde o jazyk, kterému příjemce záznamu nerozumí.
  
-Viz též [[http://wiki.knihovna.cz/index.php/ISBD|informace o ISBD na ve WikiKnihovně]].+Viz též [[http://wiki.knihovna.cz/index.php/ISBD|informace o ISBD ve WikiKnihovně]].
  
-Na obr. 1 je příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3) zobrazeného ve formátu ISBD [[https://katalog.cbvk.cz/arl-cbvk/cs/detail/?zf=ISBDH_CBVK&idx=cbvk_us_cat*0709831&iset=1&disprec=2|v katalogu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích]].+Na obr. 1 je příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3) zobrazeného ve formátu ISBD [[https://katalog.cbvk.cz/arl-cbvk/cs/detail/?zf=ISBDH_CBVK&idx=cbvk_us_cat*0709831&iset=1&disprec=2|v katalogu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích]].
  
 {{:aks:isbd.jpg?650|Obr. 1: Záznam ve formátu ISBD (zdroj: https://katalog.cbvk.cz/, získáno 2019-02-05)}} {{:aks:isbd.jpg?650|Obr. 1: Záznam ve formátu ISBD (zdroj: https://katalog.cbvk.cz/, získáno 2019-02-05)}}
Řádek 31: Řádek 31:
 Zkratka AACR2 označuje Anglo-American Cataloguing Rules, Second Edition (Angloamerická katalogizační pravidla, druhé vydání), která jsou v současné době nahrazena standardem RDA. Pravidla AACR2 vycházejí z pravidel pro Mezinárodní standardní bibliografický popis (ISBD) a vznikla v 60. letech 20. století v souvislosti s rozvojem formátu MARC. Katalogizační pravidla stanovují, jakým způsobem vyplňovat jednotlivá pole MARC v rámci bibliografického popisu, jak vytvořit a odkud čerpat popisné údaje (na rozdíl např. od formátu MARC, který je pouze standardem pro výměnu dat). Zkratka AACR2 označuje Anglo-American Cataloguing Rules, Second Edition (Angloamerická katalogizační pravidla, druhé vydání), která jsou v současné době nahrazena standardem RDA. Pravidla AACR2 vycházejí z pravidel pro Mezinárodní standardní bibliografický popis (ISBD) a vznikla v 60. letech 20. století v souvislosti s rozvojem formátu MARC. Katalogizační pravidla stanovují, jakým způsobem vyplňovat jednotlivá pole MARC v rámci bibliografického popisu, jak vytvořit a odkud čerpat popisné údaje (na rozdíl např. od formátu MARC, který je pouze standardem pro výměnu dat).
  
-Viz též [[https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=AACR2&oldid=17379646|heslo v české Wikipedii]].+Viz též [[https://cs.wikipedia.org/wiki/AACR2|heslo v české Wikipedii]].
  
 ==== - RDA ==== ==== - RDA ====
Řádek 43: Řádek 43:
 ===== - Modely ===== ===== - Modely =====
 ==== - FRBR ==== ==== - FRBR ====
-FRBR je zkratka pro Functional Requirements for Bibliographic Records (Funkční požadavky na bibliografické záznamy). Jde o konceptuální model, který popisuje bibliografické entity (objekty), jejich vztahy a atributy. Entity jsou rozděleny do tří skupin.+FRBR je zkratka pro Functional Requirements for Bibliographic Records (Funkční požadavky na bibliografické záznamy). Jde o konceptuální model, který popisuje bibliografické entity (objekty), jejich vztahy a atributy. Entity jsou rozděleny do tří skupin:
   * První skupinu tvoří abstraktní entity //dílo// a jeho //vyjádření// (např. překlad) a hmotné entity //provedení// (např. vydání) a //jednotka// (konkrétní exemplář).   * První skupinu tvoří abstraktní entity //dílo// a jeho //vyjádření// (např. překlad) a hmotné entity //provedení// (např. vydání) a //jednotka// (konkrétní exemplář).
   * Druhou skupinu tvoří entity, které souvisejí se vznikem bibliografické entity: //osoba// a //korporace//.   * Druhou skupinu tvoří entity, které souvisejí se vznikem bibliografické entity: //osoba// a //korporace//.
   * Třetí skupinu představují entity //pojem//, //objekt//, //akce// a //místo//.   * Třetí skupinu představují entity //pojem//, //objekt//, //akce// a //místo//.
  
-Jednotlivé entity mohou představovat nejen hmotné objekty, ale např. i hudební nahrávky, divadelní přestavení nebo výtvarná zpracování. Model tak umožňuje provázat různé aspekty zájmu uživatelů (např. vztahy mezi překlady jednoho díla, různými formami zpracování, různými vydáními, ztvárněními apod.). Zároveň odpovídá potřebám, které se objevily v souvislosti s webovými službami a aplikacemi, propojenými daty apod. +Jednotlivé entity mohou představovat nejen hmotné objekty, ale např. i hudební nahrávky, divadelní přestavení nebo výtvarná zpracování. Model tak umožňuje provázat různé aspekty zájmu uživatelů (např. vztahy mezi překlady jednoho díla, různými formami zpracování, různými vydáními, ztvárněními apod.). Zároveň odpovídá potřebám, které se objevily v souvislosti s webovými službami a aplikacemi.
- +
-Podobnými modely jsou FRAD (Functional Requirements for Authority Data, Funkční požadavky na autoritní data) a FRSAD (Functional Requirements for Subject Authority Data, Funkční požadavky na předmětová autoritní data).+
  
 Viz též [[https://www.ifla.org/files/assets/cataloguing/frbr/frbr-cs.pdf|Funkční požadavky na bibliografické záznamy: závěrečná zpráva]]. Viz též [[https://www.ifla.org/files/assets/cataloguing/frbr/frbr-cs.pdf|Funkční požadavky na bibliografické záznamy: závěrečná zpráva]].
 +
 +Podobnými modely jsou FRAD (Functional Requirements for Authority Data, Funkční požadavky na autoritní data) a FRSAD (Functional Requirements for Subject Authority Data, Funkční požadavky na předmětová autoritní data).
  
 ==== - IFLA LRM (IFLA Library Reference Model) ==== ==== - IFLA LRM (IFLA Library Reference Model) ====
 IFLA Library Reference Model je konceptuální model, který vychází předchozích modelů FRBR, FRAD a FRSAD. Vznikl za účelem odstranění nekonzistencí mezi těmito modely a zároveň zpřístupnění a přiblížení bibliografických dat prostředí propojených dat. IFLA Library Reference Model je konceptuální model, který vychází předchozích modelů FRBR, FRAD a FRSAD. Vznikl za účelem odstranění nekonzistencí mezi těmito modely a zároveň zpřístupnění a přiblížení bibliografických dat prostředí propojených dat.
  
-Viz též [[https://www.ifla.org/files/assets/cataloguing/frbr-lrm/ifla-lrm-august-2017_rev201712.pdf|specifikaci modelu IFLA LRM na webu IFLA]].+Viz též [[https://www.ifla.org/files/assets/cataloguing/frbr-lrm/ifla-lrm-august-2017_rev201712.pdf|specifikaci modelu IFLA LRM na webu IFLA]] nebo článek o LRM v Bulletinu SKI: KUČEROVÁ, Helena. Pojmový model bibliografických informací IFLA LRM. //Bulletin SKIP// [online]. 2018, roč. 27, č. 2 [cit. 2024-03-11]. ISSN 1213-5828. Dostupné z: https://bulletinskip.skipcr.cz/node/403.
  
 ===== - Formáty ===== ===== - Formáty =====
  
 ==== - MARC ==== ==== - MARC ====
-MARC je zkratkou pro Machine-Readable Cataloging Standard, který představuje rodinu formátů používaných pro výměnu bibliografických a dalších dat (např. autoritních dat nebo informací o jednotkách). Formát vznikl v americké Kongresové knihovně v 60. letech 20. století a jeho účelem byla výměna strojově čitelných dat mezi knihovnami. Formát MARC byl přijat nejdříve jako americký a posléze mezinárodní standard, dnes známý jako ISO 2709.((//MARC// [online]. 2018 [vid. 2019-09-20]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=MARC&oldid=15943911 +MARC je zkratkou pro Machine-Readable Cataloging Standard, který představuje rodinu formátů používaných pro výměnu bibliografických a dalších dat (např. autoritních dat nebo informací o jednotkách). Formát vznikl v americké Kongresové knihovně v 60. letech 20. století a jeho účelem byla výměna strojově čitelných dat mezi knihovnami. Formát MARC byl přijat nejdříve jako americký a posléze mezinárodní standard, dnes známý jako ISO 2709. 
-)) Standard definuje tři sekce záznamu: +Standard definuje tři sekce záznamu: 
-  * návěští, kde jsou uvedeny základní údaje o záznamu (např. jeho délka, nebo počet znaků pro indikátory nebo označení podpolí);+  * návěští, kde jsou uvedeny základní údaje o záznamu (např. jeho délka či počet znaků pro indikátory nebo označení podpolí);
   * adresář, ve kterém jsou uvedeny informace o pozici jednotlivých polí;   * adresář, ve kterém jsou uvedeny informace o pozici jednotlivých polí;
   * pole obsahující data.   * pole obsahující data.
-Formát ISO 2709 vytvoří ze záznamu strojem čitelný řetězec((Toto řešení dnes vypadá komplikovaně a nesrozumitelně, v době svého vzniku však bylo naprosto revoluční, mimo jiné proto, že jednotlivé záznamy tak nemusí obsahovat mezery, což bylo velmi důležité kvůli úspoře počítačové paměti.)). +Formát ISO 2709 vytvoří ze záznamu strojem čitelný řetězec((Toto řešení dnes vypadá komplikovaně a nesrozumitelně, v době svého vzniku však bylo naprosto revoluční, mj. proto, že jednotlivé záznamy nemusí obsahovat mezery, což bylo velmi důležité kvůli úspoře počítačové paměti.)). 
  
 Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/eg/opac/record/29788|příklad bibliografického záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]]((V příkladu je po prvním řádku zobrazeno odřádkování způsobené mezerou za návěštím, kterou webový prohlížeč nebo textový editor interpretují jako zalomení řádku. Ve standardním záznamu ve formátu ISO 2709 zalomení není a celý záznam je jedním řetězcem.)): \\ Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/eg/opac/record/29788|příklad bibliografického záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]]((V příkladu je po prvním řádku zobrazeno odřádkování způsobené mezerou za návěštím, kterou webový prohlížeč nebo textový editor interpretují jako zalomení řádku. Ve standardním záznamu ve formátu ISO 2709 zalomení není a celý záznam je jedním řetězcem.)): \\
  
-02120cam a2200601 i 450000100060000000300090000600500170001500700030003200800410003501500170007602000370009303500280013003500210015804000290017907200480020808000220025608000320027808000170031008000190032708000360034608000240038208000150040610000470042124500830046826400280055126400110057930000490059033600260063933700280066533800270069349000460072050000650076650400260083165000420085765000420089965000300094165000380097165000500100965000400105965000320109965000280113165000220115965000210118165000420120265000290124465500450127365500360131870000460135470000390140083000410143991000110148090100270149129788CZ-PrJAB20171218134815.0ta170310t20172017xr ak  e f    000 0 cze d acnb002888998 a978-80-7496-294-3q(brožováno) a(CZ PrNK)nkc20172888998 a(OCoLC)993644771 aKLG001bczedBOA001erda 7a37xVýchova a vzdělávání2Konspekt922  a37.011.3-0512MRF  a373.3.011.3-052-056.492MRF  a364.6362MRF  a37.091.522MRF  a316.346.32-053.2-058.836.22MRF  a364.63-027.5532MRF  a(072)2MRF1 aČapek, Robert,d1967-7jn200207212134aut10aŽák v krizové situaci /cRobert Čapek, Sylvie Navarová, Zdenka Ženatová 1aPraha :bRaabe,c[2017] 4c©2017  a141 stran :bilustrace, formuláře ;c30 cm atextbtxt2rdacontent  abez médiabn2rdamedia  asvazekbnc2rdacarrier1 aDobrá škola. Třídní učitel II. ;v2 aObálkový podnázev: tipy a náměty pro třídní učitele aObsahuje bibliografie07atřídní učitelé7ph9525542czenas07aproblémoví žáci7ph2743862czenas07ašikana7ph1200932czenas07azáškoláctví7ph2167942czenas07aděti rozvedených rodičů7ph2690932czenas07adomácí násilí7ph1372852czenas09aclassroom teachers2eczenas09aproblem pupils2eczenas09abullying2eczenas09atruancy2eczenas09achildren of divorced parents2eczenas09afamily violence2eczenas 7ametodické příručky7fd1328262czenas 9amethodological manuals2eczenas1 aNavarová, Sylvie,d1975-7xx02116824aut1 aŽenatová, Zdenka7xx02035464aut 0aDobrá škola.pTřídní učitel II aABG312 a29788bc29788tbiblio+02120cam a2200601 i 450000100060000000300090000600500170001500700030003200800410003501500170007602000370009303500280013003500210015804000290017907200480020808000220025608000320027808000170031008000190032708000360034608000240038208000150040610000470042124500830046826400280055126400110057930000490059033600260063933700280066533800270069349000460072050000650076650400260083165000420085765000420089965000300094165000380097165000500100965000400105965000320109965000280113165000220115965000210118165000420120265000290124465500450127365500360131870000460135470000390140083000410143991000110148090100270149129788CZ-PrJAB20171218134815.0ta170310t20172017xr ak  e f    000 0 cze d  acnb002888998  a978-80-7496-294-3q(brožováno)  a(CZ PrNK)nkc20172888998  a(OCoLC)993644771  aKLG001bczedBOA001erda 7a37xVýchova a vzdělávání2Konspekt922  a37.011.3-0512MRF  a373.3.011.3-052-056.492MRF  a364.6362MRF  a37.091.522MRF  a316.346.32-053.2-058.836.22MRF  a364.63-027.5532MRF  a(072)2MRF1 aČapek, Robert,d1967-7jn200207212134aut10aŽák v krizové situaci /cRobert Čapek, Sylvie Navarová, Zdenka Ženatová 1aPraha :bRaabe,c[2017] 4c©2017  a141 stran :bilustrace, formuláře ;c30 cm  atextbtxt2rdacontent  abez médiabn2rdamedia  asvazekbnc2rdacarrier1 aDobrá škola. Třídní učitel II. ;v2  aObálkový podnázev: tipy a náměty pro třídní učitele  aObsahuje bibliografie07atřídní učitelé7ph9525542czenas07aproblémoví žáci7ph2743862czenas07ašikana7ph1200932czenas07azáškoláctví7ph2167942czenas07aděti rozvedených rodičů7ph2690932czenas07adomácí násilí7ph1372852czenas09aclassroom teachers2eczenas09aproblem pupils2eczenas09abullying2eczenas09atruancy2eczenas09achildren of divorced parents2eczenas09afamily violence2eczenas 7ametodické příručky7fd1328262czenas 9amethodological manuals2eczenas1 aNavarová, Sylvie,d1975-7xx02116824aut1 aŽenatová, Zdenka7xx02035464aut 0aDobrá škola.pTřídní učitel II  aABG312  a29788bc29788tbiblio
  
 Tzv. **řádkový MARC**, který se používá pro vyjádření formátu MARC v podobě srozumitelné pro člověka, obsahuje (na rozdíl ISO 2709) na každém řádku jedno pole. Tzv. **řádkový MARC**, který se používá pro vyjádření formátu MARC v podobě srozumitelné pro člověka, obsahuje (na rozdíl ISO 2709) na každém řádku jedno pole.
Řádek 142: Řádek 142:
   * kooperativní projekty, jako jsou souborné katalogy nebo různé knihovní či informačním brány (např. Souborný katalog ČR nebo portál Knihovny.cz);   * kooperativní projekty, jako jsou souborné katalogy nebo různé knihovní či informačním brány (např. Souborný katalog ČR nebo portál Knihovny.cz);
   * převádění dat z jednoho softwaru či systému do druhého;   * převádění dat z jednoho softwaru či systému do druhého;
-  * vyhledávání v katalogu, zobrazení výsledků, definici faset apod.((Pro vyhledávání podle typu dokumentů, jazyka, vydání či čtenářského určení mohou být využity kódované údaje; k řazení dokumentů může sloužit rok vydání; k vynechání znaků při řazení dokumentů v katalogu lze použít indikátory v jednotlivých polích. Podle kódovaných údajů může software doplnit také např. ikonu typu dokumentu a jeho slovní popis do katalogu.))+  * vyhledávání v katalogu, zobrazení výsledků, definici faset apod.((Pro vyhledávání podle typu dokumentů, jazyka, vydání či čtenářského určení mohou být využity kódované údaje; k řazení dokumentů může sloužit rok vydání; k vynechání znaků při řazení dokumentů v katalogu lze použít indikátory v jednotlivých polích. Podle kódovaných údajů může software doplnit také např. ikonu typu dokumentu a slovní popis do katalogu.))
  
  
Řádek 149: Řádek 149:
   * [[https://docs.google.com/document/d/1oFfYa9tOAdfeVe4ANn7BOrB-IbELd6EFL7aC3UcwhjA/edit?usp=sharing|příklady, jak knihovní software pracuje s formátem MARC 21]];   * [[https://docs.google.com/document/d/1oFfYa9tOAdfeVe4ANn7BOrB-IbELd6EFL7aC3UcwhjA/edit?usp=sharing|příklady, jak knihovní software pracuje s formátem MARC 21]];
   * [[https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/katalogizacni-politika/katalogizacni-politika/marc21-soubor|informace o formátu MARC 21 na webu Národní knihovny ČR]];   * [[https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/katalogizacni-politika/katalogizacni-politika/marc21-soubor|informace o formátu MARC 21 na webu Národní knihovny ČR]];
-  * [[http://www.loc.gov/marc/|specifikaci formátu MARC 21 na webu Kongresové knihovny]].+  * [[http://www.loc.gov/marc/|specifikaci formátu MARC 21 na webu Kongresové knihovny]]; 
 +  * [[https://cs.wikipedia.org/wiki/MARC|heslo MARC v české Wikipedii]].
  
-Dnes je formát MARC 21 již považován za zastaralý a nevyhovující z hlediska struktury i s ohledem na katalogizační pravidla RDA nebo formáty dokumentů, které jsou dnes v knihovnách zpracovávány. Předpokládá se, že nástupcem formátu MARC by být rámec BIBFRAME.((Informace o rámci BIBFRAME najdete např. v článku RÖSSLEROVÁ, Klára. European BIBFRAME Workshop 2017 aneb První evropský workshop BIBFRAME. //Bulletin SKIP// [online]. 2018, roč. 27, č. 1 [cit. 2019-02-24]. ISSN 1213-5828. Dostupné z: https://bulletinskip.skipcr.cz/node/311))+Dnes je formát MARC 21 již považován za zastaralý a nevyhovující z hlediska struktury i s ohledem na katalogizační pravidla RDA nebo formáty dokumentů, které jsou dnes v knihovnách zpracovávány. Předpokládá se, že nástupcem formátu MARC by být rámec BIBFRAME.((Informace o rámci BIBFRAME najdete např. v článku RÖSSLEROVÁ, Klára. European BIBFRAME Workshop 2017 aneb První evropský workshop BIBFRAME. //Bulletin SKIP// [online]. 2018, 27(1[cit. 2019-02-24]. ISSN 1213-5828. Dostupné z: https://bulletinskip.skipcr.cz/node/311))
      
 ==== - XML ==== ==== - XML ====
Řádek 163: Řádek 164:
  
 ==== - MARCXML ==== ==== - MARCXML ====
-MARCXML je formát MARC 21 převedený do struktury XML dokumentu. Každý záznam obsahuje návěští, kontrolní pole a datová pole. Formát MARCXML je velmi podobný řádkovému MARC, kde by jednotlivý řádek (jedno pole s podpoli) představoval element se subelementy.+MARCXML je formát MARC 21 převedený do struktury XML dokumentu. Každý záznam obsahuje návěští, kontrolní pole a datová pole. Formát MARCXML je velmi podobný řádkovému formátu MARC, kde by jednotlivý řádek (jedno pole s podpoli) představoval element se subelementy.
  
-Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/opac/extras/supercat/retrieve/marcxml/record/29788|příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3) ve formátu MARCXML]] v katalogu Knihovny Jabok.+Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/opac/extras/supercat/retrieve/marcxml/record/29788|příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]] v katalogu Knihovny Jabok.
  
 Viz též [[http://www.loc.gov/standards/marcxml/|specifikaci formátu MARCXML na webu Kongresové knihovny]]. Viz též [[http://www.loc.gov/standards/marcxml/|specifikaci formátu MARCXML na webu Kongresové knihovny]].
  
 ==== - MODS ==== ==== - MODS ====
-MODS (Metadata Object Description Schema, metadatové schéma pro popis objektů) je zkrácená verze formátu MARC 21 pro bibliografický popis založená na struktuře XML, která byla vytvořena pro popis, vyhledávání a získávání zdrojů prostřednictvím internetu. Formát MODS může popisovat různé typy dokumentů. Kromě základních elementů používá MODS také tzv. kontejnerové elementy, které obsahují další subelementy (ty se podobají podpolím MARC). Záznamy MARC mohou být převedeny do formátu MODSzpětná konverze je ovšem proveditelná hůře, protože je formát MARC 21 pracuje s jinou strukturou polí((HAYNES, David. //Metadata for information management and retrieval: understanding metadata and its use//. 2nd ed. London: Facet Publishing, c2018. xiv, 267 s. ISBN 978-1-85604-824-8.)). Příkladem praktického využití v knihovních aplikacích může být využití formátu MODS pro export bibliografických záznamů z knihovního katalogu do citačního manažeru [[https://www.zotero.org/|Zotero]]((Formát MODS je pro tento účel využit např. v knihovním softwaru Evergreen.)).+MODS (Metadata Object Description Schema, Metadatové schéma pro popis objektů) je zkrácená verze formátu MARC 21 pro bibliografický popis založená na struktuře XML. Formát MODS byl vytvořen pro popis, vyhledávání a získávání zdrojů prostřednictvím internetu. Formát MODS může popisovat různé typy dokumentů. Kromě základních elementů používá MODS také tzv. kontejnerové elementy, které obsahují další subelementy (ty se podobají podpolím MARC). Záznamy MARC mohou být převedeny do formátu MODSzpětná konverze je ovšem proveditelná hůře, protože formát MARC 21 pracuje s jinou strukturou polí((HAYNES, David. //Metadata for information management and retrieval: understanding metadata and its use//. 2nd ed. London: Facet Publishing, c2018. xiv, 267 s. ISBN 978-1-85604-824-8.)). Příkladem praktického využití formátu MODS v knihovních aplikacích může být export bibliografických záznamů z knihovního katalogu do citačního manažeru [[https://www.zotero.org/|Zotero]]((Formát MODS je pro tento účel využit např. v knihovním softwaru Evergreen.)).
  
 Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/opac/extras/supercat/retrieve/mods/record/29788|příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]] v katalogu Knihovny Jabok. Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/opac/extras/supercat/retrieve/mods/record/29788|příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]] v katalogu Knihovny Jabok.
Řádek 184: Řádek 185:
  
 ==== - Dublin Core ==== ==== - Dublin Core ====
-Dublin Core (DC, Dublinské jádro) je jednoduchý metadatový formát, který je určen pro sémantický popis digitálních objektů na webu. Jeho cílem bylo usnadnit vyhledávání na webu a sémantickou interoperabilitu mezi různými zdroji. Jde o vůbec první metadatový formát pro popis digitálních zdrojů. Dublin Core byl navržen tak, aby jej bylo možné používat napříč různými systémy a aby byl co nejjednodušší. Původně se předpokládalo, že jej budou využívat samotné autoři, časem však našel uplatnění především v paměťových institucích. Pro základní popis bylo navrženo 15 prvků, kterými by mělo být možné popsat většinu digitálních zdrojů, a pro podrobnější popis možnost jejich doplnění o tzv. kvalifikátory (pak se hovoří o tzv. kvalifikovaném DC). Od roku 2012 je vše zařazeno do slovníku [[https://www.dublincore.org/specifications/dublin-core/dcmi-terms/|DCMI Metadata Terms]]. Popis je možné vyjádřit prostřednictvím [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework|RDF]], [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Markup_Language|XML]]nebo [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypertext_Markup_Language|HTML]]/[[https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Hypertext_Markup_Language|XHTML]].+Dublin Core (DC, Dublinské jádro) je jednoduchý metadatový formát, který je určen pro sémantický popis digitálních objektů na webu. Jeho cílem bylo usnadnit vyhledávání na webu a sémantickou interoperabilitu mezi různými zdroji. Jde o vůbec první metadatový formát pro popis digitálních zdrojů. Dublin Core byl navržen tak, aby jej bylo možné používat napříč různými systémy a aby byl co nejjednodušší. Původně se předpokládalo, že jej budou využívat samotné autoři, časem však našel uplatnění především v paměťových institucích. Pro základní popis bylo navrženo 15 prvků, kterými by mělo být možné popsat většinu digitálních zdrojů, a pro podrobnější popis možnost jejich doplnění o tzv. kvalifikátory (pak se hovoří o tzv. kvalifikovaném DC). Od roku 2012 je vše zařazeno do slovníku [[https://www.dublincore.org/specifications/dublin-core/dcmi-terms/|DCMI Metadata Terms]]. Popis je možné vyjádřit prostřednictvím [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework|RDF]], [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Markup_Language|XML]] nebo [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypertext_Markup_Language|HTML]]/[[https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Hypertext_Markup_Language|XHTML]].
  
 Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/opac/extras/supercat/retrieve/rdf_dc/record/29788|příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]] v katalogu Knihovny Jabok. Viz [[https://knihovna.jabok.cuni.cz/opac/extras/supercat/retrieve/rdf_dc/record/29788|příklad záznamu knihy Žák v krizové situaci (ISBN 978-80-7496-294-3)]] v katalogu Knihovny Jabok.
  
 ==== - ISO 690 ==== ==== - ISO 690 ====
-Norma ISO 690 stanovuje, jak by se měly vytvářet bibliografické citace a bibliografické odkazy. Norma ISO 690 je jedním z nejvíce používaných citačních stylů v ČR, kde se používá především pro citování v humanitních oborech. Citace v citačním stylu ISO jsou přidanou službou řady katalogů; od roku 2017 jsou rovněž součástí přidaného obsahu v projektu [[http://obalkyknih.cz/|ObalkyKnih.cz]].+Norma ISO 690 stanovuje, jak by se měly vytvářet bibliografické citace a bibliografické odkazy. Norma ISO 690 je jedním z nejvíce používaných citačních stylů v ČR. Používá se především při citování v humanitních a společenskovědních oborech. Citace v citačním stylu ISO jsou přidanou službou řady katalogů; od roku 2017 jsou rovněž součástí přidaného obsahu v projektu [[http://obalkyknih.cz/|ObalkyKnih.cz]].
  
 Viz příklad bibliografického záznamu podle normy ISO 690: Viz příklad bibliografického záznamu podle normy ISO 690:
Řádek 199: Řádek 200:
 ===== - Protokoly ===== ===== - Protokoly =====
 ==== - Z39.50 ==== ==== - Z39.50 ====
-Z39.50 je protokol, který využívá architekturu klient-server a slouží vyhledávání a přenosu dat především z bibliografických databází. Protokol Z39.50 je v knihovnictví obecně znám a je hojně využíván, především pro stahování bibliografických záznamů při katalogizaci. Protokol vyžaduje speciální program na straně klienta (tj. uživatele, který vyhledává) i na straně serveru (tj. poskytovatele dat).((ŠMILAUER, Bohdan a Ivan BARTOŠ. //Úvod do protokolu Z39.50// [online]. 2003. Dostupné z: https://old.stk.cz/ZIG/UvodDoZ3950.doc+Z39.50 je protokol, který využívá architekturu klient-server a slouží vyhledávání a přenosu dat především z bibliografických databází. Protokol Z39.50 je v knihovnictví obecně znám a je hojně využíván, především ke stahování bibliografických záznamů při katalogizaci. Protokol vyžaduje speciální program na straně klienta (tj. uživatele, který vyhledává) i na straně serveru (tj. poskytovatele dat).((ŠMILAUER, Bohdan a Ivan BARTOŠ. //Úvod do protokolu Z39.50// [online]. [Praha: Státní technická knihovna], 2003 [cit. 2019-09-26]. 24 s. Dostupné z: https://old.stk.cz/ZIG/UvodDoZ3950.doc
 )) Tyto programy bývají standardní součástí knihovních softwarů. Aby bylo možné využívat protokol Z39.50 ve webových službách, je možné využít tzv. vzdáleného Z klienta. To znamená, že program klienta je nainstalován na webovém serveru a ten je uživatelem využíván nikoli prostřednictvím knihovního nebo jiného softwaru obsahujícího program Z39.50 klienta, nýbrž prostřednictvím webového prohlížeče. Příkladem využití vzdáleného Z klienta může být [[https://www.teiresias.muni.cz/daleth/|Knihovní brána pro zrakově postižené – Daleth]], dříve také Jednotná informační brána. )) Tyto programy bývají standardní součástí knihovních softwarů. Aby bylo možné využívat protokol Z39.50 ve webových službách, je možné využít tzv. vzdáleného Z klienta. To znamená, že program klienta je nainstalován na webovém serveru a ten je uživatelem využíván nikoli prostřednictvím knihovního nebo jiného softwaru obsahujícího program Z39.50 klienta, nýbrž prostřednictvím webového prohlížeče. Příkladem využití vzdáleného Z klienta může být [[https://www.teiresias.muni.cz/daleth/|Knihovní brána pro zrakově postižené – Daleth]], dříve také Jednotná informační brána.
 Aby bylo možné prohledávat nějakou databázi pomocí protokolu Z39.50, je v klientu (obvykle v knihovním softwaru) nutné nastavit parametry serveru Z39.50. Většinou se jedná o tyto parametry:  Aby bylo možné prohledávat nějakou databázi pomocí protokolu Z39.50, je v klientu (obvykle v knihovním softwaru) nutné nastavit parametry serveru Z39.50. Většinou se jedná o tyto parametry: 
Řádek 208: Řádek 209:
   * přenosový formát záznamů (obvykle USMARC).   * přenosový formát záznamů (obvykle USMARC).
  
-Pro vzájemnou komunikaci mezi aplikace slouží tzv. atributy. Ty definují, ke kterému objektu se vyhledaný termín vztahuje (zjednodušeně řečeno, ve kterém poli se má vyhledávat). Protože atributů je velké množství a jejich podpora a použití se může v jednotlivých databázích lišit, bylo nutné dohodnout tzv. profily. Ty určují, které atributy jsou podporovány. Tím zajišťují, že aplikace mezi sebou mohou bez problémů komunikovat. Jedním z používaných profilů je tzv. BATH profil((Název je odvozen od anglického města Bath, kde profil vznikl.)), který je základem pro služby Z39.50 v ČR.+Pro vzájemnou komunikaci mezi aplikacemi slouží tzv. atributy. Ty definují, ke kterému objektu se vyhledaný termín vztahuje (zjednodušeně řečeno, ve kterém poli se má vyhledávat). Protože atributů je velké množství a jejich podpora a použití se může v jednotlivých databázích lišit, bylo nutné dohodnout tzv. profily. Ty určují, které atributy jsou podporovány. Tím zajišťují, že aplikace mezi sebou mohou bez problémů komunikovat. Jedním z používaných profilů je tzv. BATH profil((Název je odvozen od anglického města Bath, kde profil vznikl.)), který je základem pro služby Z39.50 v ČR.
  
 Viz též: Viz též:
Řádek 223: Řádek 224:
 ==== - OAI-PMH ==== ==== - OAI-PMH ====
  
-OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting) je protokol používaný pro sklízení metadat, který vyvinula Iniciativa pro otevřené archivy. Původně byl vytvořen pro sklízení metadat ve formátu Dublin Core z elektronických repozitářů do agregovaných zdrojů (např. do discovery rozhraní). Jeho využití se však rozšířilo i na další typy zdrojů, např. na katalogy knihoven. Protokol umí pracovat s metadaty v jakémkoliv formátu, pokud jsou ve struktuře XML. Data jsou přenášena prostřednictvím protokolu HTTP. Protokol funguje na bázi klient-server: Tzv. harvester si vyžádá metadata z repozitáře nebo jiného zdroje metadat (tzv. providera). Metadata jsou obvykle sklízena na základě časového razítka poslední změny záznamu a mohou být omezena na konkrétní set. Protokol pracuje s celkem šesti příkazy pro získání informací nebo sběr metadat. U nás je využíván např. pro sklízení záznamů do portálu Knihovny.cz nebo do Souborného katalogu ČR.+OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting) je protokol používaný pro sklízení metadat, který vyvinula Iniciativa pro otevřené archivy. Původně byl vytvořen pro sklízení metadat ve formátu Dublin Core z elektronických repozitářů do agregovaných zdrojů (např. do discovery rozhraní). Jeho využití se však rozšířilo i na další typy zdrojů, např. na katalogy knihoven. Protokol umí pracovat s metadaty v jakémkoliv formátu, pokud jsou ve struktuře XML. Data jsou přenášena prostřednictvím protokolu HTTP. Protokol funguje na bázi klient-server: Tzv. harvester si vyžádá metadata z repozitáře nebo jiného zdroje metadat (tzv. providera). Metadata jsou obvykle sklízena na základě časového razítka poslední změny záznamu a mohou být omezena na konkrétní množinu (set) záznamů. Protokol pracuje s celkem šesti příkazy pro získání informací nebo sběr metadat. U nás je využíván např. ke sklízení záznamů do portálu Knihovny.cz nebo do Souborného katalogu ČR.
  
-Příklad sklizně záznamů ve formátu MARCXML najdete v katalogu Knihovny Jabok (jde o záznamy vytvořené/upravené od 3. do 4. května 2019): \\ +Viz [[https://mojzis.jabok.cuni.cz/opac/extras/oai/biblio/oai2_0?verb=ListRecords&from=2019-05-03&until=2019-05-04&metadataPrefix=marc21|příklad sklizně záznamů ve formátu MARCXML v katalogu Knihovny Jabok]] (jde o záznamy vytvořené/upravené od 3. do 4. května 2019).\\
-https://mojzis.jabok.cuni.cz/opac/extras/oai/biblio/oai2_0?verb=ListRecords&from=2019-05-03&until=2019-05-04&metadataPrefix=marc21+
  
 Viz též: Viz též:
Řádek 239: Řádek 239:
 V protokolu NCIP jsou definovány tři objekty: //uživatelé//, //jednotky// a //agentury// (knihovny). S nimi pak pracují tzv. služby, které fungují jako párová komunikace mezi klientem odesílajícím požadavek a serverem, který vrátí odpovídající zprávu nebo chybové hlášení. V protokolu NCIP jsou definovány tři objekty: //uživatelé//, //jednotky// a //agentury// (knihovny). S nimi pak pracují tzv. služby, které fungují jako párová komunikace mezi klientem odesílajícím požadavek a serverem, který vrátí odpovídající zprávu nebo chybové hlášení.
  
-Třemi základními službami protokolu NCIP jsou+Třemi základními službami protokolu NCIP jsou:
   * **Lookup** – služba pro zjištění stavu dat (zjištění a ověření identity uživatele nebo vyhledání položky na základě jednoznačné identifikace);   * **Lookup** – služba pro zjištění stavu dat (zjištění a ověření identity uživatele nebo vyhledání položky na základě jednoznačné identifikace);
   * **Update** – služba pro změnu stavu dat (půjčení nebo vrácení výpůjčky, prodloužení výpůjčky, vyžádání, vytvoření uživatele apod.);   * **Update** – služba pro změnu stavu dat (půjčení nebo vrácení výpůjčky, prodloužení výpůjčky, vyžádání, vytvoření uživatele apod.);
aks/standardy.1569519465.txt.gz · Poslední úprava: 2019/09/26 19:37 autor: linda