Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


aks:slovnicek_terminu

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
aks:slovnicek_terminu [2019/09/24 08:52] lindaaks:slovnicek_terminu [2019/10/06 06:43] (aktuální) linda
Řádek 3: Řádek 3:
 ===== AACR2 ===== ===== AACR2 =====
  
- +AACR2 je druhé upravené vydání Angloamerických katalogizačních pravidel (Anglo-American Cataloguing Rules, 2nd Edition). V současnosti již tato pravidla byla nahrazena standardem [[#rda|RDA]].
-Zkratka AACR2R označuje Anglo-American Cataloguing Rules - second edition (angloamerická katalogizační pravidladruhé vydání). V současnosti již tato pravidla byla nahrazena standardem RDA+
  
 ===== API ===== ===== API =====
-Application programing interface je předpřipravený programový kód, který umožňuje softwarovým aplikacím vzájemnou komunikaci a výměnu dat. V knihovních softwarech se velmi často používají webová API (jedním z příkladů je API umožňující propojení knihovních softwarů se službou ObalkyKnih.cz, odkud jsou do knihovního softwaru přenášeny obálky a obsahy knihy a další přidaný obsah).+API je rozhraní pro programování aplikací (application programming interface). Jde o předpřipravený programový kód, který umožňuje softwarovým aplikacím vzájemnou komunikaci a výměnu dat. V knihovních softwarech se velmi často používají webová API (jedním z příkladů je API umožňující propojení knihovních softwarů se službou ObalkyKnih.cz, odkud jsou do katalogů přenášeny obálky a obsahy knih a další přidaný obsah).
  
 ===== Cloudové řešení ===== ===== Cloudové řešení =====
  
-Provoz softwaru v cloudu je zvláštní formou SaaS, při které dodavatel/provozovatel provozuje jednu instalaci softwaru pro více knihoven, přičemž oddělení dat jednotlivých knihoven je zajištěno konfigurací samotného softwaru.+Cloudové řešení (provoz softwaru v clouduje zvláštní formou [[#software_jako_sluzba|softwaru jako služby]], při které dodavatel/provozovatel provozuje jednu instalaci softwaru pro více knihoven, přičemž oddělení dat jednotlivých knihoven je zajištěno konfigurací samotného softwaru.
  
 ===== Discovery systém ===== ===== Discovery systém =====
  
-Discovery systém je katalogem nové generace umožňující jednotné vyhledávání v mnoha různých informačních zdrojích, ke kterým má knihovna přístup.+Discovery systém je katalog nové generace umožňující jednotné vyhledávání v různých informačních zdrojích, ke kterým má knihovna přístup.
 ===== Dublin Core ===== ===== Dublin Core =====
  
 Dublin Core (DC, česky též Dublinské jádro) je jednoduchý metadatový formát, který je určen pro sémantický popis digitálních objektů na webu. Dublin Core (DC, česky též Dublinské jádro) je jednoduchý metadatový formát, který je určen pro sémantický popis digitálních objektů na webu.
 +
 +===== FRAD =====
 +FRAD (Functional Requirements for Authority Data, Funkční požadavky na autoritní data) je konceptuální model, který propojuje údaje uváděné v autoritních záznamech s potřebami uživatelů těchto záznamů.
  
 ===== FRBR ===== ===== FRBR =====
  
-FRBR je zkratka pro Functional Requirements for Bibliographic Records (Funkční požadavky na bibliografické záznamy). Jde o konceptuální model, který popisuje bibliografické entity (objekty), jejich vztahy a atributy+FRBR (Functional Requirements for Bibliographic RecordsFunkční požadavky na bibliografické záznamy) je konceptuální model, který popisuje bibliografické entity (objekty), jejich vztahy a atributy
 + 
 +===== FRSAD ===== 
 +FRSAD (Functional Requirements for Subject Authority Data, Funkční požadavky na předmětová autoritní data) je konceptuální model, který zpřesňuje vztahy skupiny entit z modelu FRBR, které jsou předmětem díla.
  
 ===== Hostovaný systém ===== ===== Hostovaný systém =====
  
-Jde o variantu provozu knihovního (či jiného) softwaru, kdy dodavatel softwaru na svém serveru zajišťuje instalaci i provoz knihovního softwaru zakoupeného knihovnou. Dodavatel zároveň zodpovídá za další potřebnou infrastrukturu.+Hostovaný systém je varianta provozu knihovního softwaru, kdy dodavatel softwaru na svém serveru zajišťuje instalaci i provoz softwaru zakoupeného knihovnou. Dodavatel zároveň zodpovídá za další potřebnou infrastrukturu.
  
  
 ===== IFLA LRM ===== ===== IFLA LRM =====
  
-IFLA Library reference model je konceptuální model, který vychází z FRBR, FRAD a FRSAD, který byl navržen s ohledem na prostředí propojených dat.+IFLA LRM (IFLA Library Reference Model, Referenční model IFLA pro knihovny) je konceptuální model, který vychází z dříve vytvořených modelů FRBR, FRAD a FRSAD byl navržen s ohledem na prostředí propojených dat.
  
 ===== ISBD ===== ===== ISBD =====
  
-International Standard Bibliographic Description (Mezinárodní standardní bibliografický popis) je soubor pravidel, která stanovují formu a obsah bibliografického popisu dokumentu.+ISBD (International Standard Bibliographic DescriptionMezinárodní standardní bibliografický popis) je soubor pravidel, která stanovují formu a obsah bibliografického popisu dokumentu.
  
  
 ===== ISO 690 ===== ===== ISO 690 =====
  
-Norma ISO 690 definuje jak vytvářet bibliografické citace a bibliografické odkazy. Norma ISO 690 je jedním z nejvíce používaných citačních stylů v ČR v humanitních oborech.+ISO 690 je norma, která doporučuje, jak by se měly vytvářet bibliografické citace a bibliografické odkazy. V českém prostředí je jedním z nejvíce používaných citačních stylů v humanitních a společenskovědních oborech
 + 
 + 
 +===== Knihovní software ===== 
 + 
 +Knihovní software je software určený k automatizaci procesů realizovaných v knihovně, např. k automatizaci katalogizace či půjčování dokumentů.
  
 ===== Knihovny.cz ===== ===== Knihovny.cz =====
-Knihovny,cz je webový portál, jehož cílem je poskytnout uživatelům prostřednictvím jednoduchého uživatelského rozhraní možnost vyhledávat z jednoho místa knihovní dokumenty z českých knihoven i dalších českých i zahraničních informačních zdrojů. Aktuálně jsou do portálu zapojeny desítky knihoven, součástí jsou také další zdroje např. Souborný katalog ČR, Národní autorityDatabáze ANL, Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy, Zákony pro lidiaj.+ 
 +Knihovny.cz je webový portál, jehož cílem je poskytnout uživatelům prostřednictvím jednoduchého uživatelského rozhraní možnost vyhledávat z jednoho místa knihovní dokumenty z českých knihoven i dalších českých i zahraničních informačních zdrojů. Aktuálně jsou do portálu zapojeny desítky knihoven, součástí jsou také další zdroje např. Souborný katalog ČR, soubor národních autoritdatabáze ANL, Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV), Zákony pro lidi aj.
  
  
 ===== Kód katalogizační agentury ===== ===== Kód katalogizační agentury =====
  
-Kód katalogizační agentury slouží k identifikaci informační instituce v prostředí bibliografických záznamů na mezinárodní úrovni. Kód agentury (MARC Organization Code)se uvádí v záznamu MARC v poli 003 (Identifikátor kontrolního čísla), tj. označuje organizaci/agenturu, jejíž kontrolní číslo je uvedeno v poli 001. Databázi kódů agentur (kód v MARC) pro Česko spravuje Kongresová knihovna.+Kód katalogizační agentury slouží k identifikaci informační instituce v prostředí bibliografických záznamů na mezinárodní úrovni. Kód agentury (MARC Organization Code) se uvádí v záznamu MARC v poli 003 (Identifikátor kontrolního čísla), tj. označuje organizaci/agenturu, jejíž kontrolní číslo je uvedeno v poli 001. Databázi kódů agentur spravuje Kongresová knihovna ve Washingtonu.
  
 ===== Konspekt ===== ===== Konspekt =====
-Konspekt je předmětové třídění používané pro členění knihovního fondu do tematických kategorií na základě obsahových charakteristik jednotlivých dokumentů. Tyto třídění bylo vytvořeno jako nástroj, který slouží k popisu, hodnocení a koordinaci budování knihovních fondů na základě tematických a dalších kritérií (tzv. metoda konspektu).+Konspekt je předmětové třídění používané pro členění knihovního fondu do tematických kategorií na základě obsahových charakteristik jednotlivých dokumentů. Bylo vytvořeno jako nástroj, který slouží k popisu, hodnocení a koordinaci budování knihovních fondů na základě tematických a dalších kritérií (tzv. metoda konspektu).
  
 ===== MADS ===== ===== MADS =====
  
-Formát MADS (Metadata Authority Description Schema) je redukovanou verzí formátu MARC 21 pro autority ve struktuře XML+MADS (Metadata Authority Description Schema, Metadatové schéma pro popis autoritních dat) je redukovaná verze formátu MARC 21 pro autority ve struktuře XML.
  
 ===== MARC ===== ===== MARC =====
  
-Machine-Readable Cataloging je standard představující rodinu formátů používaných pro pro výměnu bibliografických a dalších dat používaných v knihovnách.+MARC (Machine-Readable Cataloging, strojem čitelná katalogizace) je zastřešující označení pro skupinu formátů používaných pro výměnu bibliografických záznamů a dalších dat používaných v knihovnách.
  
  
 ===== MarcEdit ===== ===== MarcEdit =====
  
-MarcEdit je volně dostupný softwarový nástroj původně určený pro editaci záznamů ve formátu MARC. V editoru záznamů je možné provádět kontrolu polí, deduplikaci záznamů, hromadné mazání, editaci nebo doplnění polí, podpolí, indikátorů apod. MARCEdit nabízí také nástroje pro práci s metadaty, stahování záznamů aj.+MarcEdit je volně dostupný softwarový nástroj původně určený pro editaci záznamů ve formátu MARC. V editoru záznamů je možné provádět kontrolu polí, deduplikaci záznamů, hromadné mazání, editaci nebo doplňování polí, podpolí, indikátorů apod. MarcEdit nabízí také nástroje pro práci s metadaty, stahování záznamů aj.
  
  
Řádek 71: Řádek 82:
 MARCXML je formát MARC 21 převedený do struktury XML dokumentu. MARCXML je formát MARC 21 převedený do struktury XML dokumentu.
  
-===== MDT ===== +===== Mezinárodní desetinné třídění ===== 
-MDT je zkratkou pro Mezinárodní desetinné třídění. Jde o univerzální(tj. zaměřený všeobecně) klasifikační systém, který je používán v knihovnách k vyhledávání informací nebo ke stavění knihovního fondu. +Mezinárodní desetinné třídění (Universal Decimal Classification, MDT, respUDC) je o univerzální (tj. všeobecně zaměřený) klasifikační systém, který je používán v knihovnách k vyhledávání informací nebo ke stavění knihovního fondu.
  
 +===== MODS =====
 +MODS (Metadata Object Description Schema, Metadatové schéma pro popis objektů) je zkrácená verze formátu MARC 21 pro bibliografický popis založená na struktuře XML, která byla vytvořena pro popis, vyhledávání a získávání zdrojů prostřednictvím internetu. 
  
  
 ===== NCIP ===== ===== NCIP =====
  
-NCIP (Circulation Interchange Protocol Výpůjční výměnný protokol) slouží k výměně informací mezi systémy datech ivatelů a s nimi spojených exemplářových a výpůjčních transakcích.+NCIP (Circulation Interchange ProtocolVýpůjční výměnný protokol) je protokol sloužící především k výměně informací o uživatelích, výpůjčkách a exemplářích mezi různými systémy.
  
 ===== OAI-PMH ===== ===== OAI-PMH =====
  
-OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting) je protokol používaný pro sklízení metadat původně vytvořený pro sklízení metadat ve formátu Dublin Core z elektronických repozitářů, dnes se využívá i pro sklízení metadat z dalších zdrojů, včetně katalogů knihoven.+OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting) je protokol pro sklízení metadat, který vyvinula Iniciativa pro otevřené archivy. Původně byl vytvořen pro sklízení metadat ve formátu Dublin Core z elektronických úložišť (repozitářů). Dnes se využívá i pro sklízení metadat z dalších zdrojů, včetně katalogů knihoven.
  
 ===== ObalkyKnih.cz ===== ===== ObalkyKnih.cz =====
  
-ObalkyKnih.cz je webová služba založená na spolupráci českých knihoven, která shromažďuje doplňující informace o knihách a časopisech (obálky, obsahy, recenze aj.), které je možné následně využívat v dalších webových projektech a službách, včetně knihovních katalogů.+ObalkyKnih.cz je webová služba založená na spolupráci českých knihoven, která shromažďuje doplňující informace o knihách a časopisech (obálky, obsahy, recenze aj.), jež je možné následně využívat v knihovních katalozích.
  
 ===== Poptávkový dokument ===== ===== Poptávkový dokument =====
  
-Poptávkový dokument (request for proposal, RFP) je výzva potenciálním dodavatelům k závazné nabídce produktů, včetně cenové nabídky podle zadané specifikace, která je zároveň podkladem pro kvalifikovaný výběr softwaru a srovnání jednotlivých nabídek.+Poptávkový dokument (request for proposal, RFP) je výzva potenciálním dodavatelům k závazné nabídce produktů, včetně cenové nabídky podle zadané specifikace. Dokument je zároveň podkladem pro kvalifikovaný výběr softwaru a srovnání jednotlivých nabídek.
  
  
 ===== Předčíslí čárového kódu ===== ===== Předčíslí čárového kódu =====
  
-Předčíslí (prefix) čárového kódu se v České republice používá pro knihovní jednotky (exempláře). Identifikuje konkrétní knihovnu, které daná knihovní jednotka patří. Díky tomu jsou čárové kódy jedinečné napříč knihovnamije tudíž možné je využívat při spolupráci knihoven ve společných katalozích, při meziknihovních výpůjčkách apod.+Předčíslí (prefix) čárového kódu se v Čpoužívá pro knihovní jednotky (exempláře). Identifikuje konkrétní knihovnu, které daná knihovní jednotka patří. Díky tomu jsou čárové kódy jedinečné napříč knihovnami je možné je využívat při spolupráci knihoven ve společných katalozích, při meziknihovních výpůjčkách apod.
  
 ===== RDA ===== ===== RDA =====
-Resource Description and Access katalogizační pravidla, která nahradila pravidla AACR2.+RDA (Resource Description and Access, Popis a zpřístupnění zdrojů) jsou katalogizační pravidla, která nahradila dříve používaná pravidla [[#aacr2|AACR2]].
  
  
Řádek 109: Řádek 121:
 ===== RFID ===== ===== RFID =====
  
-RFID technologie (Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci) je v knihovnách využíváno pro půjčování, vracení, správě a revizi fonduZajišťuje také zabezpečení fondu nebo autorizaci přístupů do prostor knihovny, samoobslužné půjčování, samoobslužné vracení dokumentů s okamžitým odepsáním jednotky z čtenářského konta, vyzvednutí rezervace z rezervačního boxu apod.+RFID (radio frequency identification, identifikace na rádiové frekvenci) je technologie, která se v knihovnách využívá k půjčování, vracení, správě a revizi fonduZajišťuje také zabezpečení fondu nebo autorizaci přístupů do prostor knihovny, samoobslužné půjčování vracení dokumentů s okamžitým odepsáním jednotky z čtenářského konta, vyzvednutí rezervace z rezervačního boxu apod.
  
 ===== Sigla ===== ===== Sigla =====
  
-Sigla je šestimístný alfanumerický kód, který identifikuje konkrétní knihovnu (siglu je možné přirovnat k poštovnímu směrovacímu číslu)Sigla zůstává stále stejná i v případě, že se změní název nebo adresa instituce, takže pomáhá k jednoznačné identifikaci knihovny.+Sigla je šestimístný alfanumerický kód, který jednoznačně identifikuje konkrétní knihovnu. Zůstává stejná i v případě, že se změní název nebo adresa instituce.
  
 ===== Signatura ===== ===== Signatura =====
  
  
-Signatura označuje zařazení knihy na regále. Signatury mohou být číselné, alfanumerické případně pouze písmenné – jejich podoba často souvisí s použitým tříděním knihovny a(nebo) se stavěním knihovního fondu,+Signatura označuje zařazení knihy na regále. Signatury mohou být číselné, alfanumerické, popřpouze písmenné. Jejich podoba často souvisí s tříděním, které knihovna používá, a/nebo stavěním knihovního fondu.
  
 ===== Software jako služba ===== ===== Software jako služba =====
  
-Software jako služba (SaaS - Software as a service) je modelemve kterém si knihovna předplácí software poskytovaný formou služby prostřednictvím webového rozhraní. Na rozdíl od hostovaného systému si knihovna software nekupujemísto toho obvykle platí provozovateli vstupní poplatek a poté měsíční nebo roční poplatek za využívání softwaru+Software jako služba (Software as a Service, SaaS) je modelkdy si knihovna předplácí software poskytovaný formou služby prostřednictvím webového rozhraní. Na rozdíl od hostovaného systému si knihovna software nekupujemísto toho obvykle platí provozovateli vstupní poplatek a poté měsíční nebo roční poplatek za využívání softwaru.
  
 ===== Souborný katalog ČR ===== ===== Souborný katalog ČR =====
-Souborný katalog ČR je elektronický katalog provozovaný Národní knihovou ČR, který soustřeďuje ve své bázi údaje o dokumentech ve fondech spolupracujících českých knihoven a institucí. V současnosti obsahuje necelých milion záznamů.+Souborný katalog ČR je elektronický katalog provozovaný Národní knihovou ČR. Katalog soustřeďuje údaje o dokumentech ve fondech spolupracujících českých knihoven a institucí. V současnosti obsahuje necelých sedm milionů záznamů.
  
 ===== SRU/SRW ===== ===== SRU/SRW =====
  
-SRU/SRW (Search/Retrieve via URL/Search/Retrieve Web service) je vyhledávací protokol, který je založen na XML a přenáší data mezi uživatelem a cílovou službou (serverem) prostřednictvím internetu. Je nástupcem protokolu Z39.50na rozdíl od něj je však určen pro webové prostředí.+SRU/SRW (Search/Retrieve via URL/Search/Retrieve Web service) je protokol pro vyhledávání, který je založen na XML a přenáší data mezi uživatelem a cílovou službou (serverem) prostřednictvím internetu. Je nástupcem protokolu Z39.50na rozdíl od něj je však určen pro webové prostředí.
  
 ===== Svobodný software ===== ===== Svobodný software =====
-Svobodný software je software, do jehož zdrojového kódu lze neomezeně nahlížet, studovat studovat jej nebo upravovat, využívat nebo distribuovat. Označení svobodný software je překladem anglického termínu Free software odkazuje na svobodu kódu využívání a šíření kódu, nikoli na to, že je software možné získat zdarma+Svobodný software je software, do jehož zdrojového kódu lze neomezeně nahlížet, studovat studovat jej nebo upravovat, využívat nebo distribuovat. Označení svobodný software je překladem anglického termínu //free software//. Odkazuje na svobodu kódu využívání a šíření kódu, nikoli na to, že je software možné získat zdarma.
  
 ===== Virtuální polytechnická knihovna ===== ===== Virtuální polytechnická knihovna =====
  
-Virtuální polytechnická knihovna (VPK) je službou pro doručování dokumentů (Document delivery service). VPK je virtuálním sdružením spolupracujících knihoven, které nabízejí uživatelům za úhradu Dodání doručení elektronické nebo tištěné kopie časopisů nebo článků.+Virtuální polytechnická knihovna (VPK) je služba pro doručování dokumentů (document delivery service). Je virtuálním sdružením spolupracujících knihoven, které nabízejí uživatelům za úhradu doručení kopie časopiseckých článků.
  
 ===== VISK ===== ===== VISK =====
-VISK (Veřejné informační služby knihoven) je dotační program ministerstva kultury zaměřený na inovaci veřejných informačních služeb knihoven na bází informačních technologií (ICT). V současné době obsahuje 11 podprogramů. Z podprogramu VISK 3 je možné financovat nákup knihovního softwaru.+VISK (Veřejné informační služby knihoven) je dotační program Ministerstva kultury zaměřený na inovaci veřejných informačních služeb knihoven s využitím informačních a komunikačních technologií. V současné době obsahuje 11 podprogramů. Z podprogramu VISK 3 je možné financovat nákup knihovního softwaru.
  
 ===== XML ===== ===== XML =====
  
-XML (eXtensible Markup Language) je tzv. rozšiřitelný značkovací jazyk, což znamená, že na jehož základě je možné vytvářet další značkovací jazyky pro různé typy dat. Je určen pro výměnu různých typů dat, pro publikaci dokumentů apod.+XML (eXtensible Markup Languagerozšiřitelný značkovací jazyk) je jazyk, na jehož základě je možné vytvářet další značkovací jazyky pro různé typy dat. Je určen pro výměnu různých typů dat, pro publikaci dokumentů apod.
  
 ===== Z39.50 ===== ===== Z39.50 =====
Řádek 151: Řádek 163:
 ===== ZÍSKEJ ===== ===== ZÍSKEJ =====
  
-ZÍSKEJ je platforma pro meziknihovní výpůjční služby a služby dodávání dokumentů, která je propojená s vyhledávačem portálu Knihovny.cz. +ZÍSKEJ je platforma pro meziknihovní výpůjční služby a služby dodávání dokumentů, která je propojena s vyhledávačem portálu Knihovny.cz. 
  
-<-pouzite_zdroje|Použité zdroje^start|Obsah^standardy|příloha Standardy->+<-pouzite_zdroje|Použité zdroje^obsah|Obsah^standardy|příloha Standardy->
  
aks/slovnicek_terminu.1569307968.txt.gz · Poslední úprava: 2019/09/24 08:52 autor: linda