Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


aks:priprava_na_automatizaci

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
aks:priprava_na_automatizaci [2019/09/28 18:08] lindaaks:priprava_na_automatizaci [2019/10/06 07:28] (aktuální) linda
Řádek 18: Řádek 18:
   * **signatury** (znaky, které označují zařazení knihy na regále)((Bývají umístěny na hřbetu knihy, aby podle nich bylo možné knihy na regále jednoduše řadit (zároveň se obvykle také zapisují nebo tisknou do knihy). Signatury mohou být číselné, alfanumerické, případně pouze písmenné. Volba a podoba signatur souvisí se stavěním knihovního fondu. Např. při použití Mezinárodního desetinného třídění tvoří signaturu číselné znaky oddělené tečkou. U beletrie se jako signatura často používají počáteční písmena autora nebo názvu dokumentu. Podle potřeb knihovny mohou být signatury méně nebo více podrobné; jejich součástí také může nebo nemusí být označení čísla konkrétního exempláře.)). \\ \\ <WRAP center round tip 100%>   * **signatury** (znaky, které označují zařazení knihy na regále)((Bývají umístěny na hřbetu knihy, aby podle nich bylo možné knihy na regále jednoduše řadit (zároveň se obvykle také zapisují nebo tisknou do knihy). Signatury mohou být číselné, alfanumerické, případně pouze písmenné. Volba a podoba signatur souvisí se stavěním knihovního fondu. Např. při použití Mezinárodního desetinného třídění tvoří signaturu číselné znaky oddělené tečkou. U beletrie se jako signatura často používají počáteční písmena autora nebo názvu dokumentu. Podle potřeb knihovny mohou být signatury méně nebo více podrobné; jejich součástí také může nebo nemusí být označení čísla konkrétního exempláře.)). \\ \\ <WRAP center round tip 100%>
  
-Při plánování signatur je vhodné zjistit si, jaké jsou **možnosti podoby signatur v jednotlivých knihovních softwarech**. Některé softwary kupříkladu umožňují využití automatických prefixu nebo sufixů signatury např. podle umístění dokumentu nebo umožňují generování signatury z prvního výskytu znaku Mezinárodního desetinného třídění v záznamu MARCv některých softwarech je signatura jedinečnými číslem, který identifikuje knihovní jednotku.+Při plánování signatur je vhodné si zjistit, jaké jsou **možnosti podoby signatur v jednotlivých knihovních softwarech**. Některé softwary kupříkladu umožňují využití automatických prefixu nebo sufixů signatury např. podle umístění dokumentu nebo umožňují generování signatury z prvního výskytu znaku Mezinárodního desetinného třídění v záznamu MARCv některých softwarech je signatura jedinečnými číslem, který identifikuje knihovní jednotku.
 </WRAP> </WRAP>
  
Řádek 50: Řádek 50:
 ==== - Sigla ==== ==== - Sigla ====
  
-Sigla je šestimístný alfanumerický kód, který identifikuje konkrétní knihovnu (siglu je možné přirovnat k poštovnímu směrovacímu číslu). Sigla zůstává stále stejná i v případě, že se změní název nebo adresa instituce. Slouží při spolupráci s dalšími knihovnami např. při meziknihovní výpůjční službě, v souborných katalozích apod. (další informace najdete na [[https://www.caslin.cz/caslin/databaze-pro-vyhledavani/adresar/co-je-sigla|webu Souborného katalogu ČR]]). Sigla se uvádí v bibliografických záznamech v poli 910.+Sigla je šestimístný alfanumerický kód, který identifikuje konkrétní knihovnu (siglu je možné přirovnat k poštovnímu směrovacímu číslu). Sigla zůstává stále stejná i v případě, že se změní název nebo adresa instituce. Slouží ke spolupráci s dalšími knihovnami např. při meziknihovní výpůjční službě, v souborných katalozích apod. (další informace najdete na [[https://www.caslin.cz/caslin/databaze-pro-vyhledavani/adresar/co-je-sigla|webu Souborného katalogu ČR]]). Sigla se uvádí v bibliografických záznamech v poli 910.
  
-Sigly spravuje a přiděluje oddělení souborných katalogů Národní knihovny ČR. **Žádost o přidělení sigly** najdete [[https://www.caslin.cz/caslin/databaze-pro-vyhledavani/adresar/pozadavek-na-prideleni-sigly|webu Souborného katalogu ČR]] (viz obr. 1).+Sigly spravuje a přiděluje Oddělení souborných katalogů Národní knihovny ČR. **Žádost o přidělení sigly** najdete [[https://www.caslin.cz/caslin/databaze-pro-vyhledavani/adresar/pozadavek-na-prideleni-sigly|webu Souborného katalogu ČR]] (viz obr. 1).
 {{aks:zadost_o_siglu.jpg|Obr. 1: Formulář požadavku na přidělení sigly na webu Oddělení souborných katalogů NK ČR (zdroj: http://www.caslin.cz/, získáno 2019-01-08)}} {{aks:zadost_o_siglu.jpg|Obr. 1: Formulář požadavku na přidělení sigly na webu Oddělení souborných katalogů NK ČR (zdroj: http://www.caslin.cz/, získáno 2019-01-08)}}
 //Obr. 1: Formulář požadavku na přidělení sigly na webu Oddělení souborných katalogů NK ČR (zdroj: http://www.caslin.cz/, získáno 2019-01-08)// //Obr. 1: Formulář požadavku na přidělení sigly na webu Oddělení souborných katalogů NK ČR (zdroj: http://www.caslin.cz/, získáno 2019-01-08)//
Řádek 61: Řádek 61:
 ==== -  Předčíslí (prefix) čárového kódu ==== ==== -  Předčíslí (prefix) čárového kódu ====
  
-V České republice je využíván systém čárových kódů pro knihovní jednotky (exempláře), který obsahuje jak informaci o evidenčním čísle dokumentu, tak předčíslí, které identifikuje konkrétní knihovnu, jíž daná knihovní jednotka patří. Díky tomu jsou čárové kódy jedinečné napříč knihovnami. Je proto možné je využívat při spolupráci knihoven v souborných katalozích, při meziknihovních výpůjčkách apod. +V Čje využíván systém čárových kódů pro knihovní jednotky (exempláře), který obsahuje jak informaci o evidenčním čísle dokumentu, tak předčíslí, které identifikuje konkrétní knihovnu, jíž daná knihovní jednotka patří. Díky tomu jsou čárové kódy jedinečné napříč knihovnami. Je proto možné je využívat při spolupráci knihoven v souborných katalozích, při meziknihovních výpůjčkách apod. 
-Předčíslí čárového kódu je přidělováno podle velikosti fondu knihovny (čím větší fond, tím kratší předčíslí a tudíž více volných znaků pro přírůstkové číslo knihovní jednotky).+Předčíslí čárového kódu je přidělováno podle velikosti fondu knihovny (čím větší je fond, tím kratší je předčíslía tudíž tím je dostupných více volných znaků pro přírůstkové číslo knihovní jednotky).
  
 Systém čárových kódů spravuje Národní technická knihovna. V **žádosti o přidělení předčíslí čárového kódu** je nutné uvést přesný název knihovny/instituce, případně také siglu, adresu, kontaktní osobu, přibližný počet knihovních jednotek a přibližný roční přírůstek. Systém čárových kódů spravuje Národní technická knihovna. V **žádosti o přidělení předčíslí čárového kódu** je nutné uvést přesný název knihovny/instituce, případně také siglu, adresu, kontaktní osobu, přibližný počet knihovních jednotek a přibližný roční přírůstek.
aks/priprava_na_automatizaci.1569686881.txt.gz · Poslední úprava: 2019/09/28 18:08 autor: linda