Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


aks:nastaveni_softwaru

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
aks:nastaveni_systemu [2019/09/23 09:05] – ↷ Odkaz upraven z důvodu přesunutí lindaaks:nastaveni_softwaru [2019/10/06 08:17] (aktuální) linda
Řádek 6: Řádek 6:
 Při instalaci softwaru jsou již obvykle k dispozici některá dílčí výchozí nastavení (organizační struktura knihovny, základní role uživatelů s přidělenými oprávněními, výchozí šablony pro katalogizaci, servery pro stahování záznamů prostřednictvím protokolu Z39.50 aj.). Při instalaci softwaru jsou již obvykle k dispozici některá dílčí výchozí nastavení (organizační struktura knihovny, základní role uživatelů s přidělenými oprávněními, výchozí šablony pro katalogizaci, servery pro stahování záznamů prostřednictvím protokolu Z39.50 aj.).
  
-Před migrací dat je obvykle nutné provést část dalších nastavení. Některá nastavení je však lepší provádět, až když jsou do softwaru naimportována data, mimo jiné kvůli správnému testování funkcí softwaru((Např. nastavení výpůjčních pravidel, které je možné zkontrolovat až v okamžiku, kdy jsou v softwaru reálná data knihovny.)). +Před převodem dat je obvykle nutné provést část dalších nastavení. Některá nastavení je však lepší provádět, až když jsou do softwaru naimportována data, mj. kvůli správnému testování funkcí softwaru((Např. nastavení výpůjčních pravidel je možné zkontrolovat až v okamžiku, kdy jsou v softwaru reálná data knihovny.)). 
  
 Pokud knihovna převádí data do softwaru, který je nástupcem dříve používaného softwaru, je možné nastavení, která jsou součástí databáze softwaru, importovat do nového knihovního softwaru spolu s dalšími daty. Pokud knihovna převádí data do softwaru, který je nástupcem dříve používaného softwaru, je možné nastavení, která jsou součástí databáze softwaru, importovat do nového knihovního softwaru spolu s dalšími daty.
  
 <WRAP center round tip> <WRAP center round tip>
-Při rozhodování a zjišťování, co a jak nastavit, může pomoci [[aks:analyza_situace_a_potreb_knihovny|analýza situace a potřeb knihovny]] (organizační struktura, potřeby uživatelů, poskytované služby) a také [[aks:pracovni_postupy_a_procesy|pracovních postupů a procesů]].+Při rozhodování a zjišťování, co a jak nastavit, může pomoci [[aks:analyza_situace_a_potreb_knihovny|analýza situace a potřeb knihovny]] (organizační struktury, potřeb uživatelů, poskytovaných služeb) a také [[aks:pracovni_postupy_a_procesy|pracovních postupů a procesů]].
  
 </WRAP> </WRAP>
Řádek 30: Řádek 30:
  
 ===== - Organizační struktura ===== ===== - Organizační struktura =====
-Obvykle ještě před migrací dat je nutné nastavit hierarchii systému, tj. jednotlivé organizační jednotky, v závislosti na struktuře organizace. Součástí těchto nastavení mohou být i místnosti či jiná umístění exemplářů (např. studovna, dětské oddělení aj.).+Obvykle ještě před převodem dat je nutné nastavit (nejčastěji podle struktury organizace) jednotlivé organizační jednotky. Součástí těchto nastavení mohou být i místnosti či jiná umístění exemplářů (např. studovna, dětské oddělení aj.).
  
 ===== - Uživatelé a oprávnění ===== ===== - Uživatelé a oprávnění =====
 Pro správné fungování systému je nutné nastavit skupiny uživatelů.((Pro skupiny uživatelů se používá také termín //statusy// nebo //kategorie// uživatelů.)) Ty se obvykle dělí na dva základní typy: Pro správné fungování systému je nutné nastavit skupiny uživatelů.((Pro skupiny uživatelů se používá také termín //statusy// nebo //kategorie// uživatelů.)) Ty se obvykle dělí na dva základní typy:
   * **uživatelé knihovny** (čtenáři), kteří mohou být dále rozděleni do dalších podskupin, obvykle podle potřeby rozlišit pravidla pro výpůjčky a další služby (interní či externí čtenáři, děti či dospělí, zaměstnanci organizace, studenti aj.);   * **uživatelé knihovny** (čtenáři), kteří mohou být dále rozděleni do dalších podskupin, obvykle podle potřeby rozlišit pravidla pro výpůjčky a další služby (interní či externí čtenáři, děti či dospělí, zaměstnanci organizace, studenti aj.);
-  * **personál** (katalogizátoři, akvizitéři, personál ve službách aj.). Uživatelům nebo skupinám z řad personálu jsou (obvykle oprávnění pro půjčování a vracenínavíc přidělována také oprávnění pro jednotlivé činnosti při administraci knihovního systému, správě knihovního fondu, správě čtenářů a výpůjček apod.+  * **pracovníci knihovny** (katalogizátoři, akvizitéři, pracovníci ve službách aj.). Pracovníkům nebo jejich skupinám jsou obvykle vedle oprávnění pro půjčování a vracení navíc přidělována oprávnění pro jednotlivé činnosti při administraci knihovního systému, správě knihovního fondu, správě čtenářů a výpůjček apod.
  
 Počet dostupných oprávnění se v závislosti na možnostech konkrétního knihovního softwaru pohybuje obvykle od desítek až po stovky. Také způsoby nastavení oprávnění se v jednotlivých softwarech mohou značně lišit, podle toho, zda lze oprávnění přidělit jednotlivci nebo skupině (případně zda lze obojí), zda lze přidělit jednotlivé oprávnění (jako např. editovat bibliografický záznam, editovat kódované údaje MARC, editovat údaje o uživateli, půjčovat knihovní jednotky atd.) nebo zda je možné přidělit pouze soubor oprávnění pro konkrétní role (jako např. katalogizátor, akvizitér, pracovník pokladny, pracovník ve výpůjčním protokolu aj.). V softwarech primárně určených pro společné katalogy a spolupráci více knihoven jsou obvykle k dispozici také propracované možnosti přiřadit oprávnění na úrovni konkrétní knihovny či pobočky. Počet dostupných oprávnění se v závislosti na možnostech konkrétního knihovního softwaru pohybuje obvykle od desítek až po stovky. Také způsoby nastavení oprávnění se v jednotlivých softwarech mohou značně lišit, podle toho, zda lze oprávnění přidělit jednotlivci nebo skupině (případně zda lze obojí), zda lze přidělit jednotlivé oprávnění (jako např. editovat bibliografický záznam, editovat kódované údaje MARC, editovat údaje o uživateli, půjčovat knihovní jednotky atd.) nebo zda je možné přidělit pouze soubor oprávnění pro konkrétní role (jako např. katalogizátor, akvizitér, pracovník pokladny, pracovník ve výpůjčním protokolu aj.). V softwarech primárně určených pro společné katalogy a spolupráci více knihoven jsou obvykle k dispozici také propracované možnosti přiřadit oprávnění na úrovni konkrétní knihovny či pobočky.
Řádek 41: Řádek 41:
 ===== - Katalogizace a správa fondu ===== ===== - Katalogizace a správa fondu =====
 Pro katalogizaci je nutné nastavit zejména: Pro katalogizaci je nutné nastavit zejména:
-  * šablony/formuláře pro vytváření záznamů ve formátu MARC pro různé typy dokumentů((Tam, kde to daný software dovoluje, lze ušetřit personálu práci tím, že jsou tyto šablony přizpůsobeny potřebám konkrétní knihovny (např. předvyplnit v nich siglu nebo další údaje, které pro daný typ dokumentů vždy stejné).));+  * šablony/formuláře pro vytváření záznamů ve formátu MARC pro různé typy dokumentů((Tam, kde to daný software dovoluje, lze knihovníkům ušetřit práci tím, že jsou tyto šablony přizpůsobeny potřebám konkrétní knihovny (např. v nich lze předvyplnit siglu nebo další údaje, které pro daný typ dokumentů vždy stejné).));
   * šablony pro zpracování exemplářů;   * šablony pro zpracování exemplářů;
   * servery Z39.50 pro stahování záznamů;   * servery Z39.50 pro stahování záznamů;
Řádek 50: Řádek 50:
  
 V rámci výpůjčního protokolu je obvykle nutné nastavit především: V rámci výpůjčního protokolu je obvykle nutné nastavit především:
-  * pravidla výpůjček pro jednotlivé skupiny uživatelů (doba trvání výpůjček, počet vypůjčených dokumentů, povolený počet výpůjček a prodloužení);+  * výpůjční pravidla pro jednotlivé skupiny uživatelů (dobu trvání výpůjček, počet vypůjčených dokumentů, povolený počet výpůjček a prodloužení);
   * pravidla pro rezervace/objednávky (chování systému při rezervacích, pořadí splnění rezervací, možnosti zadání a vyzvednutí rezervovaných jednotek čtenářem);   * pravidla pro rezervace/objednávky (chování systému při rezervacích, pořadí splnění rezervací, možnosti zadání a vyzvednutí rezervovaných jednotek čtenářem);
   * pravidla sankcí a blokací (pokuty a zpozdné, blokování čtenářského konta při určitých stavech či akcích, např. při překročení výpůjční lhůty některé z vypůjčených jednotek).   * pravidla sankcí a blokací (pokuty a zpozdné, blokování čtenářského konta při určitých stavech či akcích, např. při překročení výpůjční lhůty některé z vypůjčených jednotek).
Řádek 64: Řádek 64:
 ===== - Šablony pro tiskové a e-mailové výstupy ===== ===== - Šablony pro tiskové a e-mailové výstupy =====
 Součástí procesů při výpůjčním protokolu nebo spouštění automatických akcí jsou tiskové nebo e-mailové výstupy. Některé z nich jsou v knihovních softwarech předdefinované, vždy je však nutné je přizpůsobit potřebám konkrétní knihovny (upravit výběr konkrétních polí, upravit hodnoty některých údajů, např. adresu knihovny, upravit znění textu apod.). Jde zejména o tyto výstupy: Součástí procesů při výpůjčním protokolu nebo spouštění automatických akcí jsou tiskové nebo e-mailové výstupy. Některé z nich jsou v knihovních softwarech předdefinované, vždy je však nutné je přizpůsobit potřebám konkrétní knihovny (upravit výběr konkrétních polí, upravit hodnoty některých údajů, např. adresu knihovny, upravit znění textu apod.). Jde zejména o tyto výstupy:
-  * výpisy výpůjček, oznámení o rezervacích, seznamů knih;+  * výpisy výpůjček, oznámení o rezervacích, výpisy seznamů knih;
   * potvrzení o platbách;   * potvrzení o platbách;
   * přihláška do knihovny;   * přihláška do knihovny;
   * průvodky rezervací nebo přesunů;   * průvodky rezervací nebo přesunů;
-  * potvrzovací e-maily k různým akcím systému (např. změna hesla);+  * potvrzovací e-maily k různým akcím systému (např. ke změně hesla);
   * objednávky, faktury, pracovní listy;   * objednávky, faktury, pracovní listy;
   * přírůstkové a jiné seznamy.   * přírůstkové a jiné seznamy.
Řádek 109: Řádek 109:
 Součástí nastavení pro různé externí systémy a kooperativní projekty bývá zejména konfigurace různých serverových služeb, protokolů a formátů výstupu (např. protokoly SIP, NCIP a OAI-PMH a formáty MARCXML či MODS). Součástí nastavení pro různé externí systémy a kooperativní projekty bývá zejména konfigurace různých serverových služeb, protokolů a formátů výstupu (např. protokoly SIP, NCIP a OAI-PMH a formáty MARCXML či MODS).
  
 +<-prevod_dat|20. Převod dat^obsah|Obsah^testovani_softwaru|22. Testování softwaru->
aks/nastaveni_softwaru.1569222307.txt.gz · Poslední úprava: 2019/09/23 09:05 autor: linda