Obsah

Využití informací z NDK ve vlastní práci


Mohu použít informace z NDK ve vlastní práci?

Informace získané z dokumentů obsažených v NDK můžete ve své další práci využít. Ideální je, pokud si vědomosti, které jste v NDK načerpali, osvojíte a promítnete do své práce.

V textu své práce můžete i v odůvodněné míře použít výňatky z děl obsažených v NDK. Z děl nedostupných na trhu je zakázáno zhotovovat jakékoliv rozmnoženiny, tj. citovaný text si musíte přepsat.


Musím zdroje z NDK použité v mé práci citovat?

Povinnost citovat nám ukládá autorský zákon, § 31. Pokud tuto povinnost porušíme, a to i neúmyslně, stáváme se plagiátorem. V současné době proti plagiátorství bojují vysoké školy např. využíváním systému Theses.

Zmíněný paragraf 31 autorského zákona také říká, že v citaci můžeme používat výňatky z děl jiných autorů v odůvodněné míře.

Řádné citování umožňuje odlišit naše myšlenky od těch, které jsme převzali od jiných autorů. Zároveň nám také dává možnost, abychom si sami prostudovali prameny, z nichž čerpal někdo jiný. Na základě správné citace je dokážeme identifikovat a najít v nich přesně ty pasáže, které byly použity.

Plagiátorem se stanete pokud:

Chybou také je, jestliže ve své vlastní práci citujete zdroj, který jste však ve skutečnosti vůbec nepoužili.

Často se také používá tzv. parafráze, kdy text z jiného zdroje interpretujete vlastními slovy. V tomto případě je důležité, abyste parafrázovaný text pochopili a byli ho tedy schopni interpretovat. I při parafrázování je nutné původní zdroj citovat.

použité zdroje:


Mohu si udělat v NDK screenshoty?

Screenshoty si nesmíte udělat v případě, že si v NDK pro přihlášení prohlížíte dílo nedostupné na trhu. U těchto děl zakazují smlouvy mezi NK ČR a kolektivními správci DILI a OOA-S jakékoliv zhotovování, ukládání a distribuci kopií.

Zhotovením screenshotů z děl nedostupných na trhu a také jejich dalším případným použitím, rozšiřováním, poskytováním porušujete Všeobecné podmínky pro zpřístupnění služby NDK - DNNT (část VI).