Pole obsahuje věcné téma, které je předmětem obsahu dokumentu a používá se jako vedlejší věcné záhlaví. Forma a zápis údajů se řídí instrukcemi autoritního systému používaného danou institucí. Všeobecně známý používaný systém je vyjádřen hodnotou 2. indikátoru a je specifikován údajem o zdroji v podpoli $2.
V institucích s univerzálním fondem se forma a zápis údajů řídí instrukcemi souboru věcných tematických autorit NK ČR.
Podle katalogizační praxe NK ČR (minimální aplikační syntax) se v tomto poli používají věcná zpřesnění uvedená v podpolích $x (tematické zpřesnění), $y (chronologické zpřesnění) a $z (geografické zpřesnění).
V systémech deskriptorového typu se tyto informace člení do příslušných polí: 648 (chronologický termín), 650 (věcné téma), 651 (geografické jméno). Číslo autority se uvádí pouze u termínu zapsaného ve vstupním prvku.
Geografické jméno použité jako součást fráze se zapisuje v poli 650 (věcné téma).
První indikátor: úroveň
Druhý indikátor: heslář/tezaurus
Hodnota 2. indikátoru označuje heslář/tezaurus použitý při výběru věcného záhlaví. Hodnota 2. indikátoru je 4, kód zdroje se v podpoli $2 neuvádí. V rámci doporučeného záznamu tento postup není vhodný, doporučuje se používat autoritní systémy, které jsou všeobecně uznávané a které lze specifikovat v podpoli $2, např. agroterm, agrovoc, czenas, czmesh, ctt, eurovoc, mesh, pedag, psh.
Hodnota 2. indikátoru označuje heslář/tezaurus použitý při výběru věcného záhlaví. Hodnota 2. indikátoru je 4, kód zdroje se v podpoli $2 neuvádí.
Hodnota 2. indikátoru je 7, podpole $2 obsahuje kód autoritního zdroje.
65004 $aleukemie Záznam na minimální úrovni popisu.
Instituce používá vlastní řízený slovník, který není běžně dostupný a nelze ho specifikovat údajem v podpoli $2.
65007 $aleukémie$2czmesh
Instituce používá český překlad Medical Subject Headings, kód czmesh je uveden v podpoli $2.
65007 $aleukémie$7ph122277$2czenas
Instituce používá soubor věcných tematických autorit, kód czenas je uveden v podpoli $2.
Podpole obsahuje tematický termín nebo frázi. V souboru tematických autorit se termín u počitatelných entit uvádí v množném čísle, u abstraktních v jednotném čísle. Každý termín musí být jednoznačný, různé významy homonym se důsledně rozlišují: specifikací termínu pomocí adjektiva, např. vysokoškolské koleje, substantivním spojením (druhým pádem nebo předložkovou vazbou), např. pachatelé trestných činů, pacienti s demencí nebo připojením kvalifikátoru (relátoru) v závorce, který je součástí deskriptoru, např. inteligence (schopnost), inteligence (vrstva).
U víceslovných termínů se dodržuje přirozený slovosled, v nomenklaturách vědních oborů se dodržuje obrácený slovosled, např. hraboš polní.
Fráze se používá k označení specifických entit jako jsou události a akce, které nelze zapsat jako korporativní záhlaví, např. invaze v Normandii (1944 : Francie).
Fráze mohou obsahovat i geografická jména a chronologické údaje, které jsou součástí záhlaví, uvádějí se v podpoli $a v kulatých závorkách a jsou odděleny dvojtečkou.