Discovery systém je katalog nové generace1) umožňující jednotné vyhledávání v různých informačních zdrojích, ke kterým má knihovna přístup. Do vyhledávání je zahrnut katalog knihovny, e-knihy, e-časopisy od dodavatelů, předplacené databáze, institucionální nebo oborové repozitáře, repozitáře kvalifikačních prací, systémy pro řízení výuky (learning management systems, LMS)2) apod. Vyhledávání probíhá nad metadaty centrálního indexu. Součástí je nástroj pro deduplikaci dat.
Terminologie v oblasti discovery systémů není ustálená, lze se setkat např. s anglickými termíny web scale discovery nebo discovery layer.
Termín web scale souvisí s webovými službami a jejich škálovatelností (možností rozšíření podle potřeby). Posléze se začal používat i pro tzv. discovery služby. Je v něm zahrnut předpoklad velkého množství dat, ve kterých je možné rychle vyhledávat.
Pro vyhledávání je využito uživatelské rozhraní spojené s vyhledávací službou – obojí spolu tvoří tzv. vrstvu pro objevování (discovery layer).
Podívejte se na základní charakteristiky discovery systému ve formě myšlenkové mapy.
Tip: Pokud v myšlenkové mapě u některé položky uvidíte ikonu kolečka s vodorovnými čárkami, stejnou, jako tu, která je uvedená za tímto textem, po kliknutí ikonu se vám zobrazí podrobné informace k dané položce.
Centrální index obsahuje:
Pokud knihovna využívá vlastní discovery rozhraní (např. otevřený software VuFind), jsou metadata (záznamy knihovního katalogu, metadata záznamů v repozitářích, v LMS atd.) sklízena do tzv. interního indexu. Ten je je obvykle kombinován s daty z centrálního indexu, z něhož jsou data do discovery rozhraní získávána obvykle pomocí API. Konkrétní ukázka rozhraní je na obr. 1.
Obr. 1: Ukázka rozhraní discovery systému Univerzity Karlovy – UKAŽ (zdroj: https://ukaz.cuni.cz/, získáno 2019-05-04)
Discovery systémy jsou využívány především v akademickém prostředí. Zde stěžejní část služeb tvoří zpřístupňování elektronických zdrojů a je nutné, aby uživatelé mohli prohledávat různé zdroje z jednoho místa, pomocí jednotného přihlášení do různých placených i neplacených zdrojů.
Pro veřejné knihovny měst a obcí je discovery rozhraní obvykle považováno za nadstandard (z finančních nebo technických důvodů).3) Pokud má knihovna předplacenou externí databázi, obvykle k ní uživatelé přistupují z jiného rozhraní než z katalogu; většinou však mohou použít stejné přihlašovací údaje.
Řešením pro knihovny, které mají zájem o využívání discovery systému, je nyní zapojení do portálu Knihovny.cz. Ten funguje jako discovery systém; nabízí vyhledávání nejenom v datech z katalogů knihoven, ale také v dalších volně dostupných zdrojích4). Zároveň nabízí řadu dalších služeb (včetně jednotného přihlášení čtenáře do více knihoven, ve kterých je registrován).