====== -#12 Centrální služby knihoven ======
Kapitola vás seznámí s centrálními službami, které může každá knihovna využít k rozšíření nabídky pro vlastní uživatele. Zároveň vás provede možnostmi zapojení knihovny do spolupráce v širším měřítku.
**Hlavní body kapitoly**
* Spolupráce knihoven
* Centrální služby knihoven
**Klíčová slova**
Kooperace knihoven, centrální služby, obálky knih, národní autority, Souborný katalog ČR, portál Knihovny.cz, Centrální adresář knihoven, Česká digitální knihovna, Národní digitální knihovna, Manuscriptorium, registr digitalizace, CzechELib, Ptejte se knihovny
----
===== Spolupráce knihoven a centrální služby =====
Žádná knihovna není schopna individuálně uspokojit široké spektrum požadavků, se kterými se na ni obrací její uživatelé i nejširší veřejnost. Přirozeným limitem rozsahu a kvality služeb je velikost samotné knihovny, rozsah knihovního fondu i nabídky dalších informačních zdrojů, financování knihovny i počet a kvalifikace pracovníků. Celou řadu omezení může každá knihovna překonat tím, že aktivně využívá nabídky služeb a zdrojů ostatních knihoven.
České knihovny jsou po řadu desetiletí součástí rozsáhlého systému spolupráce, jehož základní funkce a pravidla jsou stanovena [[https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257|knihovním zákonem.]] Díky tomu mohou knihovny využít celou řadu centrálních služeb, které z větší části garantuje [[https://www.nkp.cz/| Národní knihovna ČR]] nebo jsou součástí širší spolupráce knihoven.
Důležitým úkolem vedoucích pracovníků knihoven je, aby jimi řízená knihovna využila a zprostředkovala nabízené služby vlastním uživatelům. Zároveň je zásadním krokem zapojit knihovnu do aktivní spolupráce a vytváření společných systémů a služeb.
**Využívání centrálních služeb a vzájemné spolupráce vede jednoznačně ke zvýšení efektivity knihovny.
**
==== Portál Knihovny.cz ====
Portál [[https://www.knihovny.cz/|Knihovny.cz]] poskytuje jednotný přístup ke službám knihoven v ČR komukoliv, odkudkoliv a kdykoliv. Umožňuje prohledávat katalogy a další informační zdroje všech zapojených knihoven z jediného vyhledávacího řádku, rezervaci půjčených knih a objednávky, meziknihovní výpůjční službu i dodávání dokumentů.
{{:rizeni:knihovny.cz.jpg?400|Obr. 22: Vstupní stránka projektu Knihovny.cz}}
//Obr. 22: Vstupní stránka projektu Knihovny.cz//
Kromě katalogů zapojených knihoven je umožněno vyhledávání v zatím devíti digitálních knihovnách a desítkách dalších informačních zdrojů, jako jsou např. databáze patentů, norem, zákonů, specializovaných bibliografií, v souborných katalozích, adresářů a další.
**Cílem je postupně zapojit do portálu maximum knihoveny v ČR.**
==== Souborný katalog České republiky ====
[[https://www.caslin.cz/|Souborný katalog ČR ]] (SK ČR, báze SKC, dříve CASLIN) je databáze záznamů dokumentů českých knihoven a dalších informačních institucí vedených v Adresáři knihoven a informačních institucí v ČR. Databázi spravuje [[https://text.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/zakladni-dokumenty/vizitky/odd-osk|Oddělení souborných katalogů NK ČR]] a v elektronické podobě vzniká od roku 1995.
{{:rizeni:sk_cr.jpg?600|Souborný katalog ČR}}
//Obr. 23: Souborný katalog ČR//
V současné době obsahuje cca 7,5 mil. záznamů českých a zahraničních monografií, speciálních dokumentů, seriálů (časopisy, sborníky, zprávy z konferencí apod.) a v samostatné databázi články. Zahrnuje fondy 480 knihoven. Z vyhledaných záznamů lze v mnoha případech přímo přejít do katalogu příslušné knihovny, zjistit aktuální dostupnost díla, získat informace o odebíraných ročnících periodika nebo přistoupit k plnému elektronickému textu díla.
Katalogizační záznamy uložené v SK ČR jsou základním zdrojem pro sdílenou katalogizaci.
==== Databáze českých článků – výběr článků v českých novinách, časopisech a sbornících (báze ANL) ====
[[https://www.caslin.cz/caslin/o-nas/archiv/archiv-webu/databaze-pro-vyhledavani/copy_of_databaze-ceskych-clanku-baze-anl/o-bazi-anl|Báze ANL]] je soubornou analytickou bibliografickou databází výběrově zpracovaných článků a statí, které jsou obsaženy v seriálech (periodicky vycházejících dokumentech) a sbornících, v malé míře v monografiích vydávaných na území ČR.
**Historicky jsou zde zpracována periodika od roku 1990,** některé tituly jsou doplňovány retrospektivně. V bázi je více než 1 774 000 záznamů s ročním přírůstkem kolem 50 000. Bibliografické záznamy jsou doplněny o aktualizované odkazy na plné texty (cca 30 % článků). Bázi ANL provozuje NK ČR. Báze vzniká v kooperaci knihoven.
Do báze ANL přispívají krajské vědecké knihovny a specializované odborné knihovny.
==== Obálky knih ====
Projekt [[https://obalkyknih.cz/|ObalkyKnih.cz ]] sdružuje různé zdroje informací o knihách do jedné, snadno použitelné webové služby. Databáze obsahuje cca 2,4 mil. obálek a cca 600 000 obsahů českých a zahraničních publikací (stav k roku 2021).
Systém Obálky knih provozuje a rozvíjí [[https://www.cbvk.cz/|Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích.]]
{{:rizeni:obalky_knih.jpg?600|Obálky knih}}
//Obr. 24: Web projektu Obálky knih//
**Projekt Obálky knih nabízí pro integraci do katalogů knihoven tyto komponenty:**
* obálky knih a periodik a speciálních dokumentů – map, hudebnin, CD, DVD,
* obsahy knih a periodik – naskenované obsahy zpřístupněné v podobě PDF souborů,
* plné texty obsahů – obsahy převedené na text pomocí technologie OCR a zpřístupněné pro indexaci knihovním systémem,
* anotace – autorské, nakladatelské, ale i uživatelské popisy dokumentů,
* komentáře a hodnocení – možnost stažení dostupných komentářů a zároveň i možnost exportu komentářů z jiných systémů na obálkyknih.cz, a tím zpřístupnění ostatním knihovnám,
* autority – obrazové a jiné materiály napojené na ID autority (autoritní záznamy), např. fotografie osob, GPS souřadnice míst, www odkazy a další,
* citace – citace podle normy ISO 690 generované z ověřených zdrojů či generované z vlastních dat knihoven.
==== Národní autority ====
Soubory národních autorit usnadňují každodenní katalogizační praxi desítkám zpracovatelů v našich knihovnách tím, že jim nabízejí již hotová záhlaví a další důležité a potřebné informace uložené v autoritních záznamech.
Jde o soubor českých národních autorit obsahující jmenné (personální a korporativní), a věcné autority (tematické, geografické a formální). Slouží tak k propojení záznamů pro dílo, které se vyskytuje v různých podobách a pod různými názvy či k rozlišení děl s totožnými hlavními názvy.
**Jmenné autority** zahrnují soubor personálních a korporativních autorit (názvy institucí a akcí), autorit rodů, rodin a autorit typu autor/název pro využití ve jmenném i věcném zpracování dokumentů.
**Věcné autority** obsahují soubory tematických, geografických a formálních autorit, zpřístupnění souboru chronologických autoritních termínů se připravuje. V rámci této báze je zveřejněn i soubor skupin Konspektu (česká i anglická verze) a soubor autorit pro místa vydání starých tisků.
Portál [[https://autority.nkp.cz/|Národní autority ČR]], projekt [[https://www.nkp.cz/|Národní knihovny ČR]], soustředí na jednom místě informace o problematice (v nejširším slova smyslu) tvorby a využívání souborů národních autorit všech typů.
Databáze národních autorit je od roku 1996 spravována [[https://www.nkp.cz/|Národní knihovnou ČR]], autoritní záznamy jsou využívány zejména regionálními knihovnami. Autoritní záznamy vytváří jak NK ČR, tak regionální knihovny a knihovny odborné (prostřednictvím protokolu Z39.50).
Jednotlivé autoritní záznamy mají jednoznačné identifikační číslo autority. Struktura je dána [[https://text.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/katalogizacni-politika/katalogizacni-politika/marc21-soubor|MARC 21]] a záznamy jsou vytvářeny podle [[https://autority.nkp.cz/jmenne-autority/metodicke-materialy|pravidel RDA]].
Národní autority České republiky jsou spojovány s dalšími národními autoritami v projektu [[http://viaf.org/|Virtual International Authority File ]] (VIAF).
==== Centrální adresář knihoven a informačních institucí v ČR ====
[[https://www.caslin.cz/caslin/databaze-pro-vyhledavani/adresar|CADR]] (Centrální adresář knihoven a informačních institucí) obsahuje údaje o cca 6 600 knihovnách a institucích, které se účastní meziknihovních služeb, nebo jsou v kontaktu s KI NK ČR. Adresář obsahuje základní informace (včetně kontaktních údajů a URL) o téměř 8000 knihovnách a informačních institucích na území České republiky.
Jedná se o všechny ústřední knihovny, obecní knihovny v nejširším smyslu slova, od městských po místní, od pověřených různými funkcemi po zcela neprofesionální, dále převážnou většinu vysokoškolských knihoven, knihovny ústavů Akademie věd ČR, výzkumných ústavů a lékařských zařízení, knihovny státních orgánů, kulturních, církevních a školských institucí, včetně informačních středisek podniků, a to jak akciových společností, tak soukromých firem.
==== Česká digitální knihovna ====
[[https://www.czechdigitallibrary.cz/cs/|Česká digitální knihovna]] je národním agregátorem digitálních knihoven, umožňuje vyhledávání v dokumentech obsažených v digitálních knihovnách provozovaných jednotlivými knihovnami v České republice.
Cílem je zajištění přístupu k digitálním dokumentům v knihovnách z jednoho místa.
==== Národní digitální knihovna ====
[[https://ndk.cz/|Národní digitální knihovna]] ve svém segmentu [[https://dnnt.nkp.cz/|Díla nedostupná na trhu]] nabízí plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky a vydaných do r. 2007 (periodika – vydání do roku 2011). Jedná se o **dokumenty, které jsou chráněny autorským právem** (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu.
Digitalizované dokumenty jsou přístupné vzdáleným přístupem nebo v knihovně na místě samém. NDK-DNNT jsou dostupné uživatelům těch knihoven, které uzavřely s [[https://www.nkp.cz|Národní knihovnou ČR]] Národní knihovnou ČR smlouvu o poskytování služeb.
V současné době jsou v tomto režimu přístupné **[[https://dnnt.cz/|digitální knihovny]]** [[https://www.nkp.cz|Národní knihovny ČR]], [[https://www.mzk.cz|Moravské zemské knihovny]] a [[https://www.lib.cas.cz/|Knihovny Akademie věd ČR]].
==== Manuscriptorium ====
[[http://www.manuscriptorium.com/cs|Manuscriptorium]] je **volně dostupná digitální knihovna**, která pomocí propracovaných rešeršních nástrojů umožňuje snadný přístup k soustředěným informacím o historických fondech.
Cílem projektu je zpřístupnit existující digitální obsah pomocí jednotných nástrojů tak, aby byl co nejlépe dostupný.
Digitální knihovna agreguje dokumenty mnoha významných institucí nejen ze zemí Evropské unie.
{{:rizeni:manuscriptorium.jpg?600|Manuscriptorium}}
//Obr. 25: Web digitální knihovny Manuscriptorium//
==== Registr digitalizace ====
[[https://www.registrdigitalizace.cz/rdcz/home|Registr digitalizace]] je **národním registrem digitalizovaných dokumentů.** Jeho hlavním posláním je omezit duplicitní digitalizaci a umožnit sdílení výsledků digitalizace.
Vznikl jako společný projekt [[https://www.nkp.cz|Národní knihovny ČR]], [[https://www.lib.cas.cz/|Knihovny Akademie věd ČR]] a společnosti INCAD.
V registru se soustřeďují údaje o dokumentech, které byly zdigitalizovány nebo jejichž digitalizace se plánuje či probíhá.
==== CzechELib ====
[[https://www.czechelib.cz/|CzechELib]] je národní centrum, které zajišťuje centrální nákup klíčových elektronických informačních zdrojů (EIZ) pro výzkumnou a vzdělávací sféru v ČR.
EIZ je souhrnný název pro elektronické časopisy, elektronické knihy a speciální databáze.
Jejich vydavatelé nabízejí licence na přístup k desítkám až tisícům titulů časopisů, většinou formou kolekcí, k jednotkám až stovkám elektronických knih či speciálních databází.((Přehled nakupovaných EIZ je dostupný z: https://www.czechelib.cz/cs/8-e-zdroje))
Díky centralizaci know-how, vyjednávání, nákupu a správy zdrojů je umožněno výrazně snížení administrativní zátěže pro členské instituce a bude vytvořena silnější vyjednávací pozice vůči dodavatelům EIZ. Realizátorem projektu je [[https://www.techlib.cz/cs/|Národní technická knihovna (NTK).]]
Centrum má v současné době 126 členů z řad vysokých škol, výzkumných institucí, knihoven a dalších organizací, pro které zajišťuje zejména následující činnosti:
* výběr EIZ pro centrální podporu,
* realizaci výběrových řízení na dodavatele EIZ,
* sjednání licenčních smluv a vlastní nákup EIZ,
* podporu členským institucím při zpřístupnění a využívání pořízených EIZ,
* podporu členským institucím pro zpracování bibliometrických analýz, správu a vedení statistik využívání zdrojů.
==== Ptejte se knihovny ====
[[https://www.ptejteseknihovny.cz/|Ptejte se knihovny]] je službou českých knihoven nejširší veřejnosti. Služba Ptejte se knihovny **odpovídá na stručné konkrétní otázky** krátkým seznamem knih, časopisů, popřípadě i www stránek (do pěti záznamů). Ptejte se knihovny je službou faktografickou a bibliografickou.
Základním cílem služby je nabídnout čtenářům knihoven standardizovaný systém pro kladení dotazů, a to včetně jednotného přístupu k archivu odpovědí. Knihovnám nabízí webové administrační rozhraní pro správu dotazů zodpovězených ve vlastní režii. Pomocí tohoto rozhraní je možné přidávat odpovědi na dotazy do databázového archivu a měnit či odstraňovat dotazy již neaktuální.
Se službou Ptejte se knihovny aktivně spolupracuje více než 70 knihoven, které se podílejí na odpovídání dotazů uživatelů knihoven i nejširší veřejnosti.
{{:rizeni:ptejte_se.jpg?600|Ptejte se knihovny}}
//Obr. 26: Web služby Ptejte se knihovny//
Další užitečné zdroje vztahující se k obsahu této kapitoly najdete v [[rizeni:priloha_12_centralni_sluzby_knihoven|příloze 12]].
<-statistika|11. Statistika ^obsah|Obsah^budovy_vybaveni_technika|13. Budovy, vybavení, technika->