{{page>hf:includy:sekce_zrak&nodate&noheader&nouser}}
====== -#5 Webové stránky knihovny ======
{{page>hf:includy:web51&nodate&noheader&nouser}}
==== Specifika přístupnosti pro uživatele webu se zrakovým postižením ====
Webové stánky knihovny musí splňovat pravidla přístupnosti podle metodiky WCAG 2.1. Cílem je, aby se znevýhodněný uživatel samostatně dostal k informacím, které jsou na stránkách publikovány, a nebyl znevýhodněn svým zdravotním postižením, použitým technickým vybavením či znalostmi.
**Jak na to:**
Informace o přístupnosti s ohledem na problematiku osob s postižením zraku najdete v příručce [[pristupnost:start|[[hf:start|Přístupné webové stránky]], zejména v kapitole [[pristupnost:zrakove_postizeni|]].
==== Srozumitelnost a přístupnost webu ====
* Stránky by měly obsahovat důležité informace srozumitelnou formou. Je vhodné, aby důležité informace (kontakty, provozní doba knihovny, přístup ke katalogu apod.) byly přístupné z hlavní stránky (případně s co nejmenším počtem nutných kliknutí na odkazy).
* Vhodné je umístit na hlavní stránku srozumitelný odkaz na informace pro osoby s postižením.
* Vhodné také je, když stránky s kontaktními informacemi obsahují formulář pro odeslání krátké zprávy knihovně20.
* Odkazy na webových stránkách by měly být pravidelně kontrolovány21.
===== 5.2 Informace na webových stránkách =====
(5.2) Na webových stránkách je:
* podrobný popis konkrétních opatření umožňujících samostatnost a samostatný pohyb uživatelů se specifickými potřebami a popis okolí knihovny,
* informace o službách knihovny a konkrétně o (speciálních) službách pro uživatele se specifickými potřebami,
* odkazy na důležité webové stránky týkající se osob se specifickými potřebami. \\ \\
==== Popis opatření pro samostatný pohyb ====
* Na webových stránkách by měly být popsány možnosti pohybu v budově. Důležité jsou informace o přirozených vodících liniích, dveřích, klikách, vypínačích, počtu schodů, o tom, zda je v knihovně akustický orientační maják apod.
* Formu popisů cesty a podobných informací je vhodné konzultovat nebo nechat vypracovat navigačním centrem SONS, případně jiným kompetentním subjektem.
==== Odkazy na důležité webové stránky ====
Na stránkách knihovny by neměly chybět odkazy na:
* Organizace zastřešující a sdružující zrakově postižené, pomáhající organizace, speciální školy v místě, zaměstnavatelé osob se zdravotním postižením aj. (např. SONS, Tyfloservis, Okamžik, aj.),
* Tematické a zájmové weby((Zdroje informací o webech pro zrakově postižené viz např. http://www.braillnet.cz/, http://www.sons.cz/odkazy.php.))
* Speciální knihovny((Seznam knihoven je k dispozici na adrese https://sites.google.com/site/informacekomunikaceahandicap/seznam-knihoven-pro-ctenare-se-zrakovym-na-uzemi-ceske-republiky/.)),
* Informační zdroje((Např. http://www.braillnet.cz/, http://www.helpnet.cz/zrakove-postizeni aj.)),
* V případě zaměřené knihovny lze doporučit, aby knihovna na webové stránky umístila odkaz na [[https://www.teiresias.muni.cz/daleth/|Knihovní bránu pro zrakově postižené]] nebo další katalogy knih pro osoby se zrakovým postižením, např. [[https://www.kdd.cz/|Knihovnu digitálních dokumentů]], [[https://www.ktn.cz/netdoc|Digitální internetovou knihovnu KTN]], seznamy a katalogy knih vytvořené středisky pro podporu studentů s postižením při vysokých školách apod.
----
===== Univerzální metodika =====
Při plánování technických opatření a vybavení nezapomeňte uplatnit také níže uvedené požadavky Univerzální metodiky.
{{page>hf:univerzalni:web&nodate&noheader&nouser}}