{{page>hf:includy:sekce_zrak&nodate&noheader&nouser}}
====== -#3 Fond a služby ======
{{page>hf:includy:fond_sluzby31&nodate&noheader&nouser}}
Pokud knihovna nabízí fond pro osoby se zrakovým postižením, musí být dokumenty v tomto fondu označeny formou přístupnou pro danou cílovou skupinu.
**Jak na to:**
Např. dokumenty tištěné velkým písmem mohou být označeny výrazným barevným proužkem nebo ikonou, audio CD by měla obsahovat popisky v Braillově písmu apod.
==== Vhodné typy dokumentů ====
* Knihy a časopisy tištěné velkým písmem jsou vhodným typem dokumentů pro slabozraké osoby, mohou je však ocenit i jiné skupiny uživatelů (např. senioři, menšiny apod.). \\ \\
**Jak na to:**
Vzhledem k nedostatku knih tištěným velkým písmem na českém trhu mohou být jejich alternativou elektronické čtečky, které umožní zvětšování textu. V zahraničí (především v anglicky mluvících zemích) jsou knihy tištěné velkým písmem běžně k dispozici, což je možné vzít v úvahu při případném budování fondu zahraniční literatury. V česku vychází ve zvětšeném typu písma časopis Zora, který je možné získat prostřednictvím SONS((Viz https://www.sons.cz/)).
Vhodné je pamatovat na děti se zrakovým postižením a cíleně doplňovat do fondu dětské knihy a časopisy tištěné větším písmem.
* Audioknihy a časopisy
* Audioknihy na CD dostupné prostřednictvím standardního trhu
* Audioknihy a zvukové knihy pro děti
* Audioknihy vydávané Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Ema-nuela Macana
* Časopisy pro nevidomé upravené do zvukové podoby((Viz např. http://www.ktn.cz/casopisy)) \\ \\
**Jak na to:**
Katalog knihovny Digitální Internetová Knihovna KTN((Viz https://www.ktn.cz/netdoc)) je přístupný i bez přihlášení. Veřejné knihovny mohou s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana((Viz https://www.ktn.cz/intro)) navázat spolupráci a využívat její fondy.
* Filmová DVD (eventuálně videokazety) s komentářem pro zrakově postižené
* Elektronické dokumenty
* Elektronické dokumenty umožňují uživatelům se zrakovým postižením čtení prostřednictvím speciálního softwaru. Tam, kde nelze získávat elektronické dokumenty, je nutné alespoň spolupracovat s knihovnami a subjekty, které takové dokumenty zpřístupňují.
* **Vhodnými typy elektronických dokumentů jsou:**
* E-knihy nebo zdroje dostupné prostřednictvím internetu
* E-knihy na nosičích (CD, přenosné USB paměti)
* Elektronické databáze nejlépe s dálkovým přístupem. Při jejich výběru je vhodné vzít v potaz i možnost stažení zvukové verze článku nebo dostupnost dané databáze pro mobilní zařízení. Vhodné naopak nejsou zdroje, pro jejichž použití je nutná instalace speciálního softwaru.
* Elektronické kopie papírových dokumentů upravené pro uživatele se zrakovým postižením (či jiným postižením, které má za následek nepřístupnost tištěných knih) – především odborné tituly. Využití těchto textů umožňuje § 38. Autorského zákona. \\ \\
**Jak na to:**
Pro účel úpravy odborných textů lze doporučit Metodiku k úpravám elektronických textů pro zrakově postižené((https://www.teiresias.muni.cz/download/Metodika_VII.pdf)) zpracovanou a aktualizovanou Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás((https://www.teiresias.muni.cz/)) při Masarykově univerzitě v Brně. Je však vhodné neupravovat knihy a texty, které už mají k dispozici jiné knihovny (dostupnost je možné ověřit v Knihovní bráně pro zrakově postižené((Viz https://www.teiresias.muni.cz/daleth/.))).
Pokud knihovna upravuje texty pro uživatele se zrakovým postižením, doporučuje se propojení katalogu dotyčné knihovny s Knihovní bránou pro osoby se zrakovým postižením (pro tento případ je nezbytné, aby knihovna měla Z39.50 server). Knihovní bránu spravuje středisko Teiresiás
* Časopisy tištěné Braillovým písmem \\ \\
**Jak na to:**
Seznam časopisů v Česku je dostupný např. na stránkách KTN nebo SONS.
* Dětské knihy tištěné Braillovým písmem. Přestože je v současné době zpřístupněno mnoho titulů dětských knih ve zvukové, případně elektronické podobě, samotný poslech textů dětem nestačí ke správnému rozvoji gramotnosti a jazykových kompetencí. Pokud se děti nenaučí číst, mají později problémy s pravopisem, některými gramatickými jevy a psaním textů obecně. Proto se musí knihovna zaměřit také na akvizici knih v Braillově písmu. \\ \\ **Jak na to:**
V této oblasti je možné spolupracovat s Ediční komisí působící při Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana.
* Prezenční dokumenty. Pokud jsou v knihovně prezenční dokumenty, je nutné pamatovat na jejich zpřístupnění uživatelům se zrakovým postižením. \\ \\ **Jak na to:**
Prezenční dokumenty je možné zpřístupnit např. pořízením technických zařízení (kamerové či softwarové lupy, počítač s hlasovým výstupem v kombinaci se skenerem a programem pro převod textu apod.).
Přístupnost prezenčních dokumentů lze řešit také výjimkou z výpůjčních pravidel knihovny.
===== 3.2 Literatura zaměřená na problematiku cílové skupiny =====
(3.2) Knihovna nabízí literaturu věnovanou problematice různých postižení a znevýhodnění pro rodiče, osoby pečující a většinovou populaci.
\\ \\
- Kromě literatury o problematice zrakového postižení je možné shromažďovat také texty nebo díla autorů se zrakovým postižením, které obvykle dobře přiblíží problematiku a vnímání světa těchto lidí vidící populaci. \\ \\
**Jak na to:**
Podobné publikace vydává např. sdružení Okamžik apod.
===== 3.3 Elektronické a dálkové služby =====
(3.3) Knihovna využívá všech prostředků vzdálené komunikace, nabízí dálkové služby a ve svých prostorách umožňuje Wi-Fi připojení. \\ \\
=== Přístup k placeným elektronickým zdrojům prostřednictvím Wi-Fi. ===
* Je nutné zajistit, aby i v případě využívání vlastních počítačů prostřednictvím Wi-Fi připojení měli uživatelé se zrakovým postižením přístup k placeným (licencovaným) elektronickým zdrojům. Pokud to není možné z důvodů licence nebo z technických důvodů, je nutné zajistit, aby na počítačích, ze kterých je možné elektronické zdroje využívat, byl k dispozici program pro zvětšování textu a hlasový výstup. V současné době již většina systémů má tyto funkce implementovány((https://poslepu.cz/asistivni-technologie-pro-zrakove-postizene-z-dilny-microsoftu-lupa-predcitani-seeing-ai/.)).
===== 3.4 Doručování výpůjček =====
(3.4) Knihovna poskytuje službu doručování výpůjček do domu. \\ \\
===== Další možné služby: =====
* Knihovna může poskytovat specializované referenční služby zaměřené na problematiku osob se zrakovým postižením.
* Kromě dokumentů může knihovna půjčovat také zařízení nutné k jejich využívání, např. radiomagnetofony s mp3 přehrávačem((Tuto službu nabízí proti smlouvě např. Krajská knihovna v Karlových Varech.)), lupy, čtečky elektronických knih aj.
* Knihovna může vytvářet cirkulační fond vhodných dokumentů pro své pobočky nebo další spolupracující knihovny.
* Knihovna může pravidelně doručovat dokumenty do organizací či zařízení, která pracují s lidmi se zrakovým postižením(např. formou mobilní „miniknihovny“ pro zrakově postižené).
----
====== Univerzální metodika ======
Při plánování vhodných kroků a opatření nezapomeňte uplatnit také níže uvedené požadavky Univerzální metodiky ke Standardu Handicap Friendly
{{page>hf:univerzalni:fond_sluzby&nodate&noheader&nouser}}